kedi olmuş gidiyorsun yazar profili

kedi olmuş gidiyorsun kapak fotoğrafı
kedi olmuş gidiyorsun profil fotoğrafı
rozet
karma: 4357 tanım: 483 başlık: 155 takipçi: 86

son tanımları


karafaki

birkaç anlama gelir.

1- rakı sürahisi olarak bilinir. boyu normal sürahiye göre uzundur sapı yoktur.
bulgar boğma rakıları karafaki içine konur.
görsel

2- bir ara böyle yarı amatör bir grup vardı, sonra ne oldu bilmem.
parçaları

3- bodrum'da bir mekan.
ben gitmesem de, kuzenime getirdikleri hesapla ekonomik hacamat nedir, nasıl yapılır bunu göstermişlikleri var.
devamını gör...

oğuzhan uğur

babasının bir şekilde yolunun kesiştiği doğu perinçek ve bulunduğu siyasi çizgisinden sebep, bir türlü tam manasıyla özgür olamadığını düşündüğüm youtuber, müzisyen.

aralarda kalıyor bir hali var.
ya da ne zaman bir uçta belirse, dönüp özür falan diliyor.
devamını gör...

citoles

uzak durulmasını tavsiye ettiğim antidepresan.
tabi her bünyede farklı reaksiyonlar verebiliyor.
bende biraz dikkat dağınıklığı ve unutkanlık yapmakta.
gerçi, belki de depresyonu böyle önlüyordur, hiç böyle düşünmemiştim bak sözlük.
devamını gör...

mahkeme

mutlak adaletin dağıtıldığı yer olarak tanımlansa da pratikte pek de böyle olmadığı bilinir.
devamını gör...

battlestar galactica

bir bilim kurgu dizisi. ben hiç izlemedim, hakkında çok fazla bilgim yok ama bir arkdaşımın düşüncelerinin değişmesine etkili olmuş. bahsi geçen insana kişisi son derece faşist bir çevrede büyümüş ve yetiştirilmiş. dolayısıyla o da aynı düşünce kafa yapısına sahip olmuş. fakat bu dizi nasıl olduysa o faşist düşüncelerinden arınmasına, kendi tabiriyle insan olmasına sebep olan en büyük etkenlerden biriymiş. diziler nelere kadir azizim.
devamını gör...

8 haziran kaptan'ın doğum günü

isteyen yayına katılabiliyor mu?

tanım : hepi börtdey tu yu başlığı.
devamını gör...

ankara savaşı

yıldırım beyazıt komutasındaki osmanlı ordusu ve timur komutasındaki moğol ordusu arasında 1402 yılında ankara'nın çubuk ovasında yaşanan savaştır.

timur'un amacı anadolu üzerinde hakimiyet sağlamak değildir. nitekim savaşı kazanan timur anadolu'yu ilhak etmemiştir. onun amacı düzenleyeceği çin seferi öncesinde yeni yükselen bir güç olan osmanlı devletine karşı sırtını sağlama almaktır. bu savaşın bana göre osmanlı devletindeki etkileri çok büyüktür.

osmanlı hanedanının sonraki dönemlerinde gerçekleştirdiği bazı uygulamaları bu savaşın sonuçlarına bağlarım. bunlara kısaca değinirsek; evlenmeme yıldırım beyazıt'tan sonra kanuni sultan süleyman'ın nikahladığı hürrem sultan'a kadar hiçbir padişah nikah kıymamıştır. bunun sebeplerinden en önemlisinin, ankara savaşı sonrasında timur'un yıldırım beyazıt'ı aşağılamak için hanımına yaptıkları gösterilir. kardeş katli ankara savaşı, ortaçağda bir devleti parçalamanın en kolay yolunun, hanedanı birbirine düşürmek olduğunu osmanlı ailesine göstermiştir.

timur anadolu'dan gitmeden önce sırf kargaşayı arttırmak için toprakları yıldırım'ın 3 çocuğu arasında paylaştırmış, 4. şehzade olan şehzade mustafa'yı da yanına almıştır.
bu durum karşısında fatih sultan mehmet kardeş katlini meşru saymıştır. anti-aristokrasi osmanlı imparatorluğunun yüzyıllarca devam edecek bir karakteristiğidir. dikkat edilirse, son birkaç yüzyıla kadar osmanlı imparatorluğunda, osmanlı hanedanı dışında başka bir aristokratik aile görülemez. bu bilinçli uygulanan bir politikadır.

ankara savaşı sonrasında timur bölünmeyi pekiştirmek için, anadolu selçuklu devleti'nden sonra ortaya çıkan diğer beyliklere topraklarını geri vermiştir.
osmanlı ailesi bu tehditi sonrasında görmüş, kendisine karşı olan tüm alternatif aileleri fetret devrinin bitmesiyle ortadan kaldırmıştır. bundan sonra da, devlet kademelerinde dikey geçiş çok serbest tutulmuştur. kıyaslama yaparsak, örneğin avrupa ve rusya gibi ülkelerde aristokrasi köklüdür. tebaa sınıfla aralarındaki ayrım derindir. bir köylü asla ama asla bir aristokratla yan yana bulunamaz, veya bir aristokrak aile mensubu, ne kadar zayıf karakterli olursa olsun, sırf soyadından ötürü üstün yaradılışlı kabul edilir. ama osmanlı imparatorluğunda böyle bir uygulama görülmez. çok zeki bir çoban rahatlıkla sadrazam cübbesi giyebilir. oğlu başarısız ise, aynı hızla devlet kademlerini inebilir. devşirmelik anti-aristokrasi politikasının bir devamı sayılabilir.

ayrıca imparatorluğun kozmopolitliğini canlı tutma uygulaması olarak da görülebilir. dikkat edilirse sadrazamların, hatta harem kadınlarının devşirmelerden seçildiği görülür. devşirme olan bir sadrazam asla tam olarak bir köklü aile kuramaz. bu durum, osmanlı ailesini devirip yerine kendi ailesini geçirme hayallerine kapılmasını engeller. söylediğim gibi, şahsıma göre ankara savaşı osmanlı imparatorluğununu karakterini belirleyen savaşlardan biridir, bu sebeple önemi büyüktür. savaş sonrasında yaşanan fetret dönemi 1. çelebi mehmet tarafından sona erdirilmiştir.
devamını gör...

life of brian

1979 yılı ingiliz yapımı absürt komedi filmidir. monty python isimli güldürü ekibinin öncülüğünde, isa mesih'in yan komşusu brian'ın hayatı üzerinden hristiyanlığın tiye alındığı bir sinema yapıtıdır. filmin adı "monty python's life of brian" olarak da geçmektedir.

filme ilişkin bir görüş de, sadece hristiyanlıkla değil, aslında hristiyanlık üzerinden tüm semavi dinlerin ortaya çıkışıyla ve tüm semavi dinlerle dalga geçtiği üzerinde birleşir.

vizyona girdiği dönemde büyük polemiklere sebep olan ve bazı ülkelerde gösterimi yasaklanan film, aynı zamanda kült sinema yapıtlarından biri olarak görülür.
devamını gör...

mardin

anadolu'yu mezopotamya'ya bağlayan, batısında şanlıurfa, doğusunda şırnak, kuzeydoğusunda siirt, kuzeyinde diyarbakır ve batman, güneyinde suriye'nin hasiçi (el-haseke) ilinin kamışlı ilçesiyle komşu olan 47 plaka kodlu ildir.

midyat, nusaybin ve kızıltepe, merkez ilçe mardin şehrinden sonraki en büyük ilçeleridir. 1990 yılında yapılan düzenlemeyle doğusundaki idil, cizre ve silopi ilçeleri yeni kurulan şırnak iline, gercüş ilçesi de yeni kurulan batman iline bağlanmıştır. mardin, tarih boyunca hem önemli bir yerleşim yeri, hem de önemli bir konaklama ve ticaret merkezi olarak var olmuştur.

süryaniler tarafından "kaleler" anlamına gelen merdo adıyla anılan mardin şehrinin adı, roma kaynaklarında maride, pers kaynaklarında marde, bizans (doğu roma) kaynaklarında mardia, arap kaynaklarında maridin olarak geçmektedir. mardin,

hristiyanlığın ilk dönemlerinden 1930'lu yıllara dek süryaniler için önemli bir din merkezi konumundaydı. mardinli aramiler, aziz petrus (saint peter) aracılığıyla ms 38 yılında hristiyanlığı ilk benimseyen halk topluluğu olmuşlar ve eski inançlarını sürdüren soydaşlarından ayırt edilmek için "süryani" (suriyeli) olarak anılmaya başlamışlardır.

mardin'de 493'de yapılan deyrülzafaran manastırı ile midyat yakınlarındaki mor gabriel manastırı (kartmin manastırı) yörede yaşayan süryanilerin önemli din merkezleriydi. siyasi ve dinî baskılar nedeniyle yüzyıllarca yer değiştirmek durumunda kalan süryani patrikliği, 1293'te deyrülzafaran manastırı'na taşınmıştır. mardin meryem ana kilisesi, xııı. yüzyılda katolik mezhebini benimseyen süryanilerin dini merkezidir.

süryaniler açısından önemli din ve kültür merkezleri barındıran bu yöreye sonradan yerleşen artuklular'da mardin, kızıltepe ve hasankeyf şehirlerini kendi mimar, üsluplarında yapılarla donatmışlardır. yöreye özgü en önemli geleneksel zanaat dalları bakırcılık, dokumacılık ve kuyumculuktur.
bakırcılık ve kuyumculuk ilde hâlen yaygın olan uğraşlarken, osmanlı döneminde bab-ı ali'ye ipekli ve tül dokumalar gönderecek kadar gelişmiş durumda olan dokumacılık, bugün eski önemini yitirmiştir.

farklı farklı isimleri ve şekilleri olan ibrikler, genellikle hamam gereçlerinin taşınmasında ve muhafazasında kullanılan "kildan" denen kutular, acı kahvenin kaynatılmasında kullanılan "mırra" denen cezveler, güğümler ve mangallar, mardin yöresel bakır işçiliğinin en önemli ürünleridir. merkezi midyat olan kuyumculuk ise gümüş işçiliğinin yaygın olduğu ve daha çok süryanilerin uğraştığı bir zanaattir.
devamını gör...

van

doğu anadolu bölgesi'nin doğusunda bulunan 65 plaka kodlu ildir. yüzölçümü bakımından türkiye'nin en geniş alana sahip illerinden biridir. fakat, büyük bölümü yüksek ve engebeli arazilerden oluşan ilde yerleşime elverişli topraklar kısıtlıdır. il merkezi van şehrinden sonra en büyük yerleşim yeri erciş ilçesidir.

urartu uygarlığının önemli yerleşim merkezlerinden biri olan van kalesi, körzüt kalesi, hoşap kalesi, hoşap köprüsü, hüsrev paşa camii, kaya çelebi camii, ülkenin en büyük gölü olan van gölü ve ermenilerden kalma kilisenin bulunduğu van gölü'ndeki akdamar adası (ahtamar) ilgi çekici yerleridir.

aynı zamanda, van gölü'nün kıyısında yaşadığı bilinen ünlü kedi cinsiyle bilinir.
(bkz: van kedisi)
ilin kuzey kesimini engebelendiren alacadağ'ın doruğu 3.356 metre yüksekliğe erişmektedir. aynı dağ uzantısında yer alan 3.660 metre yükseklikteki tendürek dağı'nın en yüksek noktası ağrı il sınırındadır.

ilin doğu kesimindeki başlıca yükselti, 3.468 metre doruğuyla haravil dağı olarak da adlandırılan yiğit dağıdır.
ilin orta kesiminde yer alan ve van doğusu dağları olarak adlandırılan yükseltiler pirraşit dağı, erek dağı, mengene dağı, ispiriz dağı (3.668 metre) ve 3.684 metre yüksekliğe erişen doruğuyla ilin en yüksek noktası olan koçkıran dağı'dır.
ilin güney kesiminde yer alan ve güneydoğu toroslar'ın bir parçası olan yükseltiler ise artos dağı (çadır dağı), müküs dağı, kavuşşahap dağı (3.634 m), arnas dağı (kepçe dağı) ve gökdağ'dır.

il topraklarında bulunan bu dağlar yılın büyük bölümünde karla kaplıdır. van'da tamamı il sınırları içinde bulunan birçok doğal göl vardır. bunların en önemlisi van gölü'nün doğusundaki `erek gölüdür. bu gölün suları bir kaynaktan dışarı akmadığından tuzlu ve sodalıdır. ilin adını aldığı van gölünün ise doğu kesimi il sınırları içerisindedir.

doğu anadolu'ya has sert karasal iklimin egemen olduğu van'da kış mevsiminde hayli yoğun bir kar yağışı görülür. iklim koşullarının orman oluşumuna elverişli olmaması sebebiyle ülkenin orman örtüsü bakımından en yoksul illerinden biridir. van'da tarım alanları da sınırlıdır. ilin en ovalık bölgesi, çaldıran, erciş ve muradiye ovalarını barındıran kuzey kesimidir. halkın başlıca ekonomik uğraşı hayvancılık ve ticarettir.
hayvansal ürünlerden en ünlüsü kokusu ve lezzeti bakımından benzerlerinden ayrılan otlu peynirdir. yöreye özgü bu peynir türü, koyun sütü, özel peynir mayası ve çiçeklenme döneminde dağlardan toplanan otlardan yapılır. van gölünün kıyısında yaşadığı bilinen van kedileri, yörede pişik adıyla anılır. kedilerden bazılarının bir gözü sarı, diğeri mavidir. ankara kedilerine benzeyen uzun, beyaz ve dalgalı tüyleri vardır. van kedilerini diğer kedi soylarından ayıran en önemli özellikleri suyla olan ilişkileridir; kediler ıslanmayı ve suya girmeyi sevmezken, yöredeki bazı van kedilerinin göle girip yüzdükleri görülebilir.
devamını gör...

cosmos: a personal voyage

türkçe : (bkz: kozmos: kişisel yolculuk)

kısaca "cosmos" yahut belgeseli sunan bilim insanı ön plana çıkarılarak "carl sagan's cosmos (voyage)" gibi isimlerle de anılan, carl sagan, ann druyan ve steven soter tarafından yazılıp, birleşik amerikalı gök bilimci ve astrobiyolog carl sagan tarafından sunulan 1980 yapımı 13 bölümlük belgesel serisidir.

uzayı, evreni, zamanı, dünyayı ve diğer gök cisimlerini; doğa yasalarını; evrenin ve canlıların yapısını, oluşumunu, kökenini; bilimi, bilimin gelişimini ve yöntemlerini olabildiğince herkesin anlayabileceği bir dille, belli başlı bilimsel verilerle ve verileri destekleyici zengin bir görsel içerikle sunan başarılı bir belgesel şaheseridir.

bilim dünyasını insanlığa açmayı ve bilimsel gerçekleri insanlarla paylaşmayı hedefleyen carl sagan'ın kuşkusuz en popüler eserlerinden biridir. yıllar sonra carl sagan'ın öğrencisi neil degrasse tyson'ın sunumuyla devamı niteliğinde (bkz: cosmos: a spacetime odyssey) belgesel serisi çekildi.
devamını gör...

normal sözlük patreon hesabı

(bkz: kafa sözlük halka açılıyor)

edit : uzun zamandır buradayım, sözlük bana çok şey kattı. bireysel bir takım problemlerimi çözmemde bana yardımcı oldu.
daha sosyal bir insan olmamı sağladı, kendimi ifade edebildim. ifade edebildikçe hafifledim.

şimdi teşekkür sırası bende.
devamını gör...

cosmos a spacetime odyssey

türkçe (bkz: kozmos: bir uzay serüveni)

birleşik amerikalı gök bilimci ve astrobiyolog carl sagan'ın öğrencisi astrofizikçi neil degrasse tyson'ın sunumuyla 13 bölüm süren evren bilimi kozmoloji üzerine yapılmış kapsamlı bir belgesel şaheseridir.

belgeselde, bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar ve kullandıkları yöntemler ışığında, kozmolojik oluşuma ve kozmolojik süreçlere dair bilinen ve bilinebilir, bulunan ve bulunabilir pek çok bilimsel veri izleyiciye sunulur. belgeselde anlatılanlar, belki anlatılabileceklerin çok azı niteliğindedir, ama yine de bilime yönelik bakış açınızı olumlu yönde değiştirecek bir etki ortaya çıkarması kuvvetle muhtemeldir.
devamını gör...

italya

orta avrupa'nın güneyinde, bir çizme biçiminde akdeniz'e uzanan italya yarım adasının üzerinde yer alan ülkedir.

çizme şeklindeki bu yarımadanın hemen burnunda bulunan sicilya ile yarımadanın batısındaki tiren denizinde bulunan sardinya adaları da ülke sınırları içindedir. italya yarım adasının doğusunda akdeniz'in uzantısı olan adriyatik denizi (adriya denizi), güneyinde ise akdeniz ile adriyatik denizi arasında bulunan iyon denizi (iyonya denizi) vardır.

ülke başkenti roma'dır. italya'nın dağlık bir coğrafyası vardır. kuzeyde bir yay biçiminde uzanan alp dağları, italya ile fransa, isviçre, avusturya ve slovenya arasındaki doğal sınırı oluşturur. apennin dağları ülkeyi boydan boya geçerek sicilya adası'nın batısına dek uzanır.

ülkede aynı zamanda birçok sönmüş yanardağ mevcuttur. tarihi pompei şehrinin yıkımına neden olmuş vezüv yanardağı ve etkinliğini halen devam ettiren sicilya adası'ndaki etna yanardağı bunların en ünlüsüdür.

italya'da kuzeyden güneye doğru gidildikçe hem iklim, hem de toplumsal yapı çeşitlilik ve farklılık gösterir. tarımsal üretim, ürün çeşitliliği ve bitki örtüsü açısından zengin bir ülkedir. kuzeyde alp dağları ve apenninler'in etekleri arasında uzanan po ovası, italya'nın en geniş ve en verimli tarım alanıdır. bu alan, po nehri ve kolları tarafından akaçlanır. diğer ovalık alanların geneli kıyı kesimlerdedir.

italya'da kömür yatakları çok az olduğudan yakacak olarak genellikle ormanlardan yararlanılmıştır. bu yüzden ülkedeki orman örtüsü büyük ölçüde seyrelmiş, yabanıl hayvan varlığı da giderek azalmıştır. ülke sınırları içinde çok sayıda göl bulunur. akarsu ve göllerde yaşayan başlıca tatlı su balıkları, alabalık ve mersin balığıdır. ülkeyi çevreleyen denizlerden ise hamsi, sardalya ve orkinos avlanır.

italya'nın güney kesimlerinde tarantula isimli zehirli örümcekler yaşar. italya'da işçilerin yaklaşık dörtte biri tarım alanında çalışır. köylülerin ekseriyeti işledikleri toprağın sahibi değildir; kiraladıkları toprakları ekip biçerler. kiracıların işledikleri topraklardan çıkarılmasına karşı koruma yasaları yürürlüktedir. italya'nın güney kesiminde ve sicilya'da topraklarının başında bulunmayan büyük toprak sahipleri, mülklerini parsellere ayırarak köylülere kiralar ve idaresini kendilerine bağlı kâhyalara bırakırlar. yoksul köylülerin ezilmesine sebep olan bu düzeni bir nebze olsun değiştirmek amacıyla, italyan hükumeti, 1950'den sonra birçok büyük toprak sahibinin toprağını kamulaştırarak tarım işçilerine ve yoksul köylülere dağıtmıştır.

italya, meyve ve sebze yetiştiriciliğinde avrupa'nın önde gelen ülkesidir. ülkede sanayileşme ise siyasal birliğin sağlandığı 19. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştır. günümüzde mobilyacılık, büro eşyaları, elektrikli ev aletleri, aydınlatma gereçleri, motorlu araçlar, demiryolu ve elektrikli tren donanımı, çimento, tuğla, yapay ipek, deri, pamuklu, yünlü dokuma ülkenin en önemli sanayi kollarını oluşturur. milano, torino, cenova gibi şehirler, ülke sanayisinin yoğunlaştığı yerlerdir. başkent roma, milano ve floransa, dünyanın önde gelen moda merkezleridir. güney italya'daki en önemli endüstri kenti taranto'dur.

gondol şehri venedik cam işçiliği, pisa şehri mermerleri; toskana ve umbria bölgeleri seramikleriyle ünlüdür. bologna, uluslar arası çapta bir eğitim merkezidir. tarih boyunca çeşitli kavimlerin ve orduların saldırısına uğrayan italya'da, halk en çok romalıların soyundan gelmekle övünür.

tarihte roma imparatorluğu'nun merkezi olan italya, imparatorluğun parçalanmasının ardından önce cermen halklarının, daha sonra da doğu roma imparatorluğu'nun egemenliğine girdi.

orta çağ boyunca çeşitli siyasi çekişmelere sahne olduktan sonra, milano, ceneviz, venedik, pisa, floransa, bologna, napoli, sicilya gibi şehir cumhuriyetlerine ve papalığa ait şehir devletlerine bölündü. bu şehir devletleri, avrupa, asya ve afrika kıtalarında ticaret yapıyor, siyasi ilişkilerini kendi çıkarları doğrultusunda belirliyordu. deniz ticaretiyle giderek zenginleşen italyan şehir devletleri, mimarlık, resim, heykel ve edebiyata ilgi göstererek, rönesans hareketinin gelişimini hazırlayan sanat merkezleri durumuna geldi.

xv. yy sonlarına doğru şehir devletlerinin gücü azalmaya başladı. devam eden çağlar boyunca italya'nın yönetimi ispanya, avusturya ve fransa arasında el değiştirdi. xıx. yüzyılın ikinci yarısında italya'da siyasi birlik sağlandı. ama italya, xıx. yy sonlarından xx. yy başlarına kadar sürekli siyasal, ekonomik ve kitlesel bunalımlarla kısa ömürlü hükumetlere sahne oldu. müttefik siyasetinde ve diplomaside uyumsuz bir toplum olan italya, birinci ve ikinci dünya savaşlarına kısmen katılmıştır. xx. yy başlarından itibaren daha iyi bir yaşam kurmak için ülke nüfusunun üçte biri, başta abd olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmiştir. ıı. dünya savaşı'nın ardından federal almanya'ya ve isviçre'ye işçi göçü başlamıştır. ülkedeki göç hareketleri, 1960'lı yıllara kadar sürmüştür. ülkedeki bölgesel karşıtlıklar, geçmişten kaynaklanan ekonomik ve kültürel farklılıklar ile siyasal ayrılıkların göstergesidir.

italyan halkının hemen hemen tamamı italyanca konuşur, ama italyancanın ve latincenin bölgeden bölgeye farklılık gösteren diyalektleri de vardır. italyanların büyük çoğunluğu katoliktir.
katolik kilisesinin ve papalığın merkezi olan vatikan, başkent roma'nın batısında bulunan bağımsız bir devlettir.
italya'da vatikan'ın dışında bağımsız veya özerk devlet statüsünde başka din merkezleri de mevcuttur. geçmişte roma uygarlığının, şehir cumhuriyetlerinin, rönesansın beşiği olan italya, zengin bir tarih, kültür, sanat ve mimari birikimine sahiptir.

italyan mutfağı, dünya çapında ünlüdür; italyancada "pasta" denen makarna çeşitleri (özellikle spagetti) zeytinyağlıları, sıcak ve soğuk mezeleri, sosis ve salamları, dondurmaları ve ünlü kahvesi expresso ile oldukça çekici bir mutfaktır.
devamını gör...

evrim teorisi

türkiye'de evrimle ilgili yapılan münazara programları genellikle belirli bir moderasyon doğrultusunda bilim insanlarıyla din insanları arasında yapıldığından çok sonuçsuz kalıyor. din ve bilim farklı veriler üzerinden işleyen, farklı argümanları ve prensipleri farklı yöntemlerle temel alan alanlar. yani, canlıların evrimiyle başlayan program, insanın evrimine değindikten sonra her nasılsa cinlerin evriminin tartışıldığı bir bölümle devam ediyor...

şahsi anlamda şunu söyleyebilirim; darwin temelli teoriye ön yargıyla ya da dini dogmalarıyla çelişkili olduğu yönünde bakanlara, c. darwin'in önermeleri sayesinde bugün gen biliminde önemli sonuçlar elde edildiğini, tıpta yeni gelişmeler sağlandığını, bu görüşlerin günümüz insanlığına bir boyutuyla pozitif yönde yansıdığını açıkladığımda, genellikle bakış açıları da olumlu yönde değişiyor. bunu gördüm. en azından küfür etmeyi bırakıyorlar... zaten, evrim teorisi bir çatışma sahası değil, bir çalışma sahasıdır.
devamını gör...

tekirdağ

trakya bölgesinde, kuzeyinde kırklareli, güneyinde marmara denizi, güneybatısında biga yarımadası, batısında edirne, doğusunda istanbul illeri ve güneydoğusunda karadeniz'e küçük bir kıyısı (kastros koyu) bulunan 59 plaka kodlu ildir.

yüksekliği bin metreyi aşmayan dalgalı düzlüklerden meydana gelen il topraklarının büyük bölümü marmara bölgesi'nin ergene bölümünde, kuzeydoğudaki küçük bir kesimi de ıstranca bölümünde yer alır. ilin kuzey kesimini ıstranca dağları (yıldız dağları) engebelidir.

tarımsal ve hayvansal ürünler bakımından türkiye'nin önemli illerinden biri olan tekirdağ'ın başlıca tarım alanı ergene havzası'dır. ilin doğal kumsallara sahip olan marmara kıyılarında yazın ilgi gören tatil siteleri, oteller ve pansiyonlar vardır. en büyük şehirleri il merkezi (tekirdağ) ve `çorlu'dur. tarih boyunca anadolu ile balkan yarımadası arasındaki göç ve istilâ hareketlerine sahne olan bu trakya yöresinin en eski yerleşim yerleri, birer liman şehri olan herakleia perinthos (marmara ereğlisi) ve bizanthe (tekirdağ) dir.

bilinen en eski adı bizanthe olan ve devam eden yıllarda rhaedestus ya da rodosto olarak anılmaya başlanan günümüz il merkezine osmanlı döneminde rodosçuk denirdi. osmanlı döneminde rumeli'nden gelen malların başkent istanbul'a taşındığı önemli bir iskele yerleşkesi olmasının yanı sıra, bir ticaret merkezi olarak mum ve şarap üretimiyle de meşhurdu.

xvııı. yüzyılda şehrin adı, günümüzde ışıklar dağı ve ganos dağı olarak adlandırılan tekfur dağı'nın adıyla anılır olmuştu. şehrin adına ilişkin olarak anlatılan yöre efsanesinde, rodosto'yu yöneten bizans tekfuru, avda vurduğu yaralı bir ceylanı yuvasına kadar takip eder. yaralı ceylanın yavrularını son bir defa besleyebilmek için çaba harcayarak tükettiği ömrünün son anları, tekfuru derinden etkiler.
ilk işi avlanma yasağı getirmek olan tekfur, kendini sosyal yaşamdan soyutlayarak kalan ömrünü ceylanı vurduğu dağda yaptırdığı bir evde yalnızlık ve pişmanlık içinde geçirir. efsanede geçen ve şehre eski ismini veren bu dağ, yörede yaşayanlarca "tekfur dağı" olarak adlandırılmıştır.

xıx. yy sonlarında şehir, edirne vilayetine bağlı tekfur dağı sancağı'nın merkeziydi. cumhuriyetin ilk yıllarında adı tekirdağ olarak değiştirilerek il merkezi yapıldı.
devamını gör...

jean-baptiste lamarck

1744 - 1829 yılları arasında yaşamış fransız doğa bilginidir. ortaya koyduğu kuramı dolaylı olarak çürüten ingiliz doğa bilimci charles darwin'in doğduğu 1902 yılında philosophie zoologique zooloji felsefesi adlı eserini yayımlamıştır.

eserinde, lamarkizm ( lamarkçılık ) olarak bilinen evrim kuramını açıklayarak canlıların evrimine kanıt gösterebilecek verilerini sunmuştur.
fransa'nın picardie vilayetindeki bir köyde dünyaya gelen lamarck, babasının ısrarı üzerine çocukluğunda din öğrenimine başladı. 1760'da babasının ölümü üzerine din öğrenimini bırakıp orduya yazıldı ve çocukluğundan beri düşlediği askerliğe yöneldi. yedi yıl savaşları'na katıldı, ama sağlık durumu sebebiyle 1768 yılında ordudan ayrılmak durumunda kaldı ve tıp öğrenimi için paris'e yerleşti.

on yıl sonra paris botanik bahçesi'nde göreve getirildi. bundan beş yıl sonra da "ulusal doğa müzesi" ismini alan kuruluşun yeni örgütlenmesinde zooloji departmanının yöneticiliğine atandı ve o tarihten sonra bütün ilgisini ve enerjisini zoolojiye yöneltti.
devamını gör...

edirne


türkiye'nin kuzeybatısında, trakya bölgesinin doğu trakya bölümünün batı kesimini kapsayan, yunanistan ile doğal sınırı oluşturan meriç ırmağı boyunca kuzeydeki bulgaristan sınırından güneydeki saroz körfezi'nin kıyısına kadar kuzey-güney yönünde uzanan 22 plaka kodlu ildir.
meriç, keşan, ipsala, enez, havsa, lalapaşa ve uzunköprü, il merkezi edirne şehrine bağlı ilçe merkezleridir.
osmanlı devletine bir süre başkentlik yapmış edirne şehri başta olmak üzere, ilin yerleşim yerleri tarihî yapılarla doludur.
bünyesinde barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliğin yanında, sahip olduğu ulaşım, sanayii, ticaret, zanaat, modern tarım ve hayvancılık teknikleri olanaklarıyla edirne, türkiye'nin gelişmiş şehirlerinden ve illerinden birisidir.
edirne denince ilk akla gelenler, trakya türkleri, mimar sinan'ın başyapıtı selimiye camii, ıı. bayezid külliyesi, sarayiçi'nde yapılan geleneksel kırkpınar güneşleri, kapıkule sınır kapısı ve eskiden beri taşmaya pek bir meyilli olan meriç ırmağı'dır.

il merkezi edirne, türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir. tarihi çekirdeği kaleiçi'nde bulunan ve tarihî yapıların bulunduğu semtleri koruma altına alınan şehirde yerleşim yoğunluğu tunca ırmağı kıyısındadır.
şehrin başlıca eğitim kurumu trakya üniversitesi'dir.
edirne, bünyesinde barındırdığı tarihi yapıların zenginliği ve kapıkule sınır kapısı'na olan yakınlığı nedeniyle turistik açıdan önem arz eder. şehirdeki roma ve bizans dönemi yapılarının ancak bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır.

edirne, tam bir osmanlı şehridir. şehrin tarihi dokusunu meydana getiren büyük oranda osmanlı mimarisinin ilk dönemlerini yansıtan yapılardır. günümüze ulaşmış en eski osmanlı dönemi anıtsal yapılarından biri olan eski camii (1403-14), türk çini sanatının en güzel örnekleriyle bezenmiş olan muradiye camii, minaresinin her şerefesine ayrı merdivenlerden çıkılan üç şerefeli camii ve mimar sinan'ın 80 yaşında ortaya koyduğu selimiye camii, şehirdeki önemli osmanlı dönemi yapılarından birkaçıdır.

edirne şehrinin tarihinden kısaca bahsedecek olursak; eski çağlarda trakya halklarından biri olan odrisler, yerleştikleri bu yöreye ve burada kurdukları şehre orestia adını verdiler.
daha sonra şehir bölgeye egemen olan makedonyalıların eline geçti. milattan sonra ıı. yüzyılda romalıların elinde olan şehir, buraya gelen roma imparatoru hadrianus tarafından hadrianoupolis adıyla imar edildi. türkler tarafından 1361'de alınan şehir, 1365'ten 1453 yılında konstantiniye şehri fetih edilene kadar osmanlı devletinin başkenti oldu.
osmanlı döneminde edrinabolu, edrune, edrene adlarıyla anılan şehir, en nihayetinde edirne olarak anılmaya başladı. yapılan imar ve bayındırlık çalışmalarıyla bir türk şehri olarak büyüyen ve gelişen edirne, osmanlı döneminde hem başkente yakınlığı, hem de sefer yolları üzerindeki stratejik konumu bakımından önemli bir yerleşim merkeziydi.
devamını gör...

tarih

bir olayın zamanını gün, ay ve yıl olarak belirten ifade. geçmiş, geçmişte olan bitenler.

geçmişi inceleyen temel bilim dalı; insan medeniyetinin zaman içerisindeki gelişimini, beşeriyeti etkileyen olay süreçlerini, eski medeniyetleri, ulusların geçmişten günümüze dek gelişimlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini, etkileşimlerini, çatışmalarını ve siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, inançsal, iletişimsel, bilimsel, edebi yönlerden yaşadıkları değişimleri olabildiğince objektif yargılara ve somut verilere dayanarak, sebep-sonuç ilişkisi içerisinde ve yöntemli bir biçimde inceleyen, sistemli veriler haline getiren bilim dalıdır.
devamını gör...

puzzle

genellikle grup olarak yapılması mantığıyla nicelik olarak 2000 ila 5000 parça arasında değişen parçacıklı olanları vardır, ama insan egosu bunu tek başına yapmak da ister. genellikle ilk kez yapacaklarda 3000 parçalık bir yap-bozu "bunda ne var, 3 içerisinde yaparım, olmadı bırakırım" gibi bir küçümseyici yargı oluşabilir. bu gerçekçi bir bakış açısı değil. inat edilmesi ve o 3000 parçalık yap-bozun tamamlanana kadar 33 günü tesbih gibi çektirmesi muhtemeldir.

şunu da vurgulamak gerekir; 3000 parçalı bir yap-bozu yapmak bir zahmettir ve yapıp bitirinceye dek zahmet katsayısı ne kadar yüksek olursa, bozmak da o kadar işkenceye dönüşür. genellikle bozmak, yapmaktan daha çok stres yaratır. hatta, çoğu kez puzzle'ın tamamlanmış hali güzelce jelatinlenir ve öyle muhafaza edilir.

(bkz: yapboz)
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim