köfteci abbas yazar profili

köfteci abbas kapak fotoğrafı
köfteci abbas profil fotoğrafı
rozet
karma: 663 tanım: 146 başlık: 38 takipçi: 1
karma: 663 tanım: 146 başlık: 38 takipçi: 1

son tanımları


mevlana

bulunduğu çağa ışık tutmuş ilah-i aşkı kendine ibadet edinmiş büyük zat. mesnevi adlı eseriyle sadece bulunduğu çağa değil günümüze dahi yön verebilecek öğretiler sunmuştur. bunlardan en büyük öğretisi ise, 'gel, ne olursan ol yine gel'dir.bazı zihniyeti afilli tarihçilerin o zata çamur atmak amaçlı ortaya attıkları şemsi tebrizi ile gayrimeşru ilişki içinde bulundukları safsatasını, buraya yazarken bile utanç duymaktayım. mevlana ki allah ve peygamber aşkını üst düzey yaşayabilen insanların önde geleni olup bu tür iftiraları duysaydı dahi iftirayı atana bile gel diyebilecek büyüklükte şahsiyettedir. böyle düzeysiz safsatalara kulak asmamanızı istirham eder ömrünüzde bir kere mesnevinin sadeleştirilmiş halini okumanızı tavsiye ederim.
devamını gör...

her sevgide bin ah ettim

ibrahim tatlıses'in star yıllarında çıkardığı bir güzel şarkıdır. urfa sana küsmüş'le birlikte top 10'uma girebilir. 1984 yılında çıkardığı ''benim hayatım'' albümünden bir şarkıymış araştırmalarıma göre. en vurucu kısmı ''önce bende, sonra senden, sonra da aşkımızdan geçtin'' kısmıdır. çek evladıım !
devamını gör...

sakalkıran

stresten kaynaklı olduğunu öğrendiğim, doktor arkadaşımın ilgili bölgeyi yeterince tahriş ettikten sonra sarımsak tatbik etmemi tembihlediği hastalık.

şu an tuz, sarımsak alkol ve koku için kolonya karışımını, ilgili bölgeye, bir koli bandının üzerine peçeteyi koyup içindeki karışımla, ilgili bölgeye yapıştırdım. sonucunu merakla beklemekteyim 15 günü geçebileceği belirtiliyor. en etkili yöntemmiş.
devamını gör...

halife

islam toplumunu yöneten devlet başkanına denmektedir. çünkü islam'da hakimiyetin gerçek sahibi allah'tır.
halifenin görevlerini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için de birtakım nitelikleri barındırması gerekmektedir. bunlar.

1. müslüman olmak

2. hür, akıllı ve baliğ olmak

3. göz, kulak, dil gibi duyu organlarının sağlam olması. yani kör, sağır ve dilsiz gibi kimseler halife olamaz.

4. harekete engel olacak vücut sakatlığının bulunmaması. iki elin ya da ayağın birden bulunmaması gibi.

5. erkek olmak. bu maddeyi hariciler dışındaki diğer mezhepler kabul etmişlerdir.

6. kifayet şartı. bu şart ülkeyi yönetecek, kamu hizmetlerini görecek nitelikte ve halk tarafından nüfuz sahibi olma şeklinde özetlenebilir. fakat islam hukukçuları bu şart içerisine ilim sahibi olmanın eklenip eklenmeyeceği konusunda tartışmışlardır. vardıkları sonuç ise; ilim sahibi olmanın şartının gerçekleşmesinin çok güç olması sebebiyle bu şartın mutlak olarak aranmaması gerektiğidir.

7. adil olmak. bundan kasıt halifenin dürüst ve ahlaklı olması ve islam dinine göre fısk sayılabilecek eylemlerden kaçınmasıdır.

8. islam toplumunun en faziletlisi (efdâl) olma: sünni alimlerin büyük bir çoğunluğu ve şia'nın zeydiler kolu da halifenin islam toplumunun en faziletlisi olması gerektiğini kabul etmekle birlikte bunun tespitinin mümkün olmaması veya en faziletliyi seçmenin problemlere yol açması durumunda daha az faziletlinin halife seçilmesinin mümkün olabileceği görüşündedirler. fakat hariciler ve şia'nın diğer kolları ise halifenin mutlaka toplumun en faziletlisi olması gerektiği kanaatindedirler. bu niteliğe sahip birisi varsa, bir başkasının seçilmesi mümkün değildir.

9. kureyş kabilesinden olma. bunun ile ilgili hadisler mevcuttur. (bkz: el-maverdî, s.32)
fiilen dört halife ile emevi ve abbasi halifeleri kureyş kabilesinden olmuştur.
bu görüş icma ile ortaya atılmıştır. halifenin seçilmesi konusunda ise gerek kur'an-ı kerim'de gerekse peygamber'in sünnetinde doğrudan bir hüküm yoktur. durum böyle olunca islam hukukunun üçüncü kaynağı olan icma'ya başvurma mecburiyeti ortaya çıkmıştır. peygambere yakın olan kişilerin dört halife döneminde ortaya koydukları anayasa teamülleri itirazsız oluşu sebebiyle icma olarak kabul edilmiş ve halife ile ilgili belirli esaslar sahabe'nin icması ile sabit olmuştur.
sünni hukukçular halifenin tespitinde seçim(biat) ve ahd usulünü meşru yollar olarak kabul etmişlerdir.
biat veya veliaht usulü halife olacak şahsın devlet başkanlığı makamına geçmesini temin eden siyasi bir mukavele ile(bunun adı imamet sözleşmesidir) kurulur. halife, halifelik özelliklerini kaybederse aradaki sözleşmede sona erer. islam hukuku kitaplarının bahsettiği halifenin klasikleşmiş görevleri vardır. bunlar

* islam dinini ilk ortaya çıktığı orijinal hali ile korumak ve savunmak.
* hukuki anlaşmazlıkların çözülmesi ve böylelikle adaletin dağıtılması.
* insanların can ve mallarını her türlü saldırıya karşı koruma, emniyet, asayiş ve huzuru sağlama.
* adli kararların infazı ve ceza hukuku kurallarının uygulanması.
* islam ülkesinin sınırlarını korumak ve dış tehlikelere karşı gereken tedbirleri almak.
* islamiyeti yaymak ve gerekirse bunun için cihat yapmak.
* devletin zekat ve diğer vergiler gibi gelirlerini meşru yollar ve ölçüler içinde zulüm, baskı, haksızlık yapmadan toplamak.
* israf ve cimrilik yapmaksızın, başta devlet memurlarının maaşları olmak üzere, devlet hazinesinden adalet prensibini gözeterek harcamalar yapmak.
* kamu hizmetlerini yürütülebilmesi için güvenilir ve `liyakat` sahibi kimseleri kamu görevlisi olarak tayin etmek.
* devlet ve din işleri ile bizzat ilgilenmek, zevk ve eğlenceye dalarak idareyi yeteneksiz ellere teslim etmemek. bir de bizim güzide halifemizin (görevden ayrılması) durumu vardır.
eğer halifenin, bu görev için aranan özelliklerden bir veya birkaçı ortadan kalktığı zaman bu görevden azledilmesi gerekir. azledilmesini gerektiren sebepler ise;)

1- akıl hastalığı
2- halife olduktan sonra ortaya çıkan bedensel sakatlıklar. körlük, sağırlık, dilsizlik ya da eller ile ayakların kaybedilmesi gibi.
3- dinden çıkıp, mürtet olma
4- esir düşme
5- adaletten ayrılma, fiska sapma halifenin azledilmesine yine onu halife olarak seçen ehl-i hall ve'l akd in karar vermesi gerekir. sadece halife dinden çıktığında görevden azil için seçici kurulun onayına gerek yoktur.
devamını gör...

çığlık çığlığa bir ömür geçiren komşu evin bireyleri

özellikle birden fazla on yaşından küçük çocuğu olan komşular, komşularımız...
devamını gör...

fırıncılar odası başkanı'nın mobil ekmek satışına tepkisi

ağız dolusu küfür edince de tanımım siliniyor. böyle başlıklara küfürsüz yorum girmek için ayrıca eğitim kursu falan düzenlenmesi lazım. ulan gözünüzü dikmediğiniz bir liradan yediğimiz ekmek kalmıştı. şimdi sıra buna mı geldi ?
devamını gör...

23 aralık 2020 t24 normal sözlük röportajı

yazarlıkları tam zamanında parsellediğimizi gösteren röportaj. böyle giderse çaylaklık sisteminin en fazla iki haftası var.
devamını gör...

4 aralık 2020 beşiktaş kasımpaşa maçı

beşiktaş bu maçtan da galibiyet ile dönerse bu gazla şampiyonluğa doğru yürür
devamını gör...

4 aralık 2020 rtük başkanı şahin‘dan ceza açıklaması

biz ordumuzun değerinin hep farkındaydık ama rtük yeni anlamış sanırım
devamını gör...
10.

en büyük hayali devlet memurluğu olan üniversiteli

ülkedeki serbest piyasa ekonomisinin ne kadar sağlıklı işlediğinin, sayılarının fazlalığı ile doğru orantılı olduğu üniversitelidir.
devamını gör...
11.

insan

filozof ozanlarımız daha bir değer vermiş insana dizeleriyle.

daimi:

kainatın aynasıyım
mademki ben bir insanım
hakkın varlık deryasıyım
mademki ben bir insanım
insan hakta hak insanda
ne ararsan var insanda
çok marifet var insanda
mademki ben bir insanım

bunca temenni dilekler
vız gelir çarkı felekler
bana eğilsin melekler
mademki ben bir insanım

daimiyim harap benim
ayaklara turap benim
aşk ehline şarap benim
mademki ben bir insanım

zevraki:

zevraki der kötü eyler
boyun büker bütün beyler
ister ise sultan eyler
kul kendini kendini
devamını gör...
12.

tırnak

tırnağı bile uzatmak kozmetik dünyasında bakım diye yutturuluyor ya ne diyeyim. tam tersi pisliği eline, ağzına getiriyorlar uzatarak kolay mı uzun tırnağın temizliği yıkamakla pislik gider mi ? bu tırnak uzatan da bir işle meşgul olamaz, bir zanaatla ne biliyim el melekesi gerektiren hiçbir şey yapamaz. insanı işinden gücünden alıkoyan bir şey. ha uzatan şahıs süs gibi yatak kırlenti gibi duruyorsa sorun yok zaten. uzun bakımlı ojeli mi ojeli tırnaklarıyla baş köşede uzansın dursun şöyle.
devamını gör...
13.

yazarların unutamadığı film replikleri

"kapıcılık mesleğimizdir çok şükür."
(bkz: kapıcılar kralı)
devamını gör...
14.

rüyada liseye geri döndüğünü görmek

genelde stres altında ortaya çıkan bir semptomdur. insanın bilinçaltında yer etmiş korkular, özellikle de iş hayatı ve ekonomik nedenli stres sonucu böyle rüyalara sebep olur. bu tür rüyalarda genelde kişi almayı unuttuğu bir ders yüzünden ya da notları yanlış olup diploması iptal edildiği için okula geri çağrılır sınavlara falan girer. bazen üniversiteye geri dönmek şeklinde de tezahür etmektedir bu tür rüyalar.
devamını gör...
15.

ölüm

o andir...

her seyin artik bittiği, gecmiste yasadiginiz tum mutluluklarin, korku ve huzunlerin sona erdigi andır... sevdiklerinizi bir kez daha goremeyeceginiz, eger onlari sevdiğinizi söylemediyseniz, bir daha asla soyleme şansınızın olmadığı andir... hatalariniz icin artik cok geç kalinmis andır... tum dünyevi yuklerin geride kaldigi, sorumluluklarinizin artik sizin sırtınızda olmadigi andır... en son gordugunuz seyin bile hafizanizdan silindigi andir... sabah ciktiginiz eve, bir daha donemeyeceginiz, eğer o evde bekleyenler var ise, sizi artik beklemeyecekleri andir... geride biraktiginiz kisilerin, bir sure icin gozyasi dokmeye baslayacaklari andir... sizin olmadiginiz bir hayati nasil surdureceklerini planlamaya basladiklari andir... bedeninizin toprak olup, unutulmaya yuz tutacagi andir...

ve en onemlisi, geldiginiz yere, donus yolculugunuzun basladigi andir...

not: biz eskiden entryde türkçe karakter bilmezdik…
devamını gör...
16.

insanların yüzde 90'ının gereksiz olması

savunulurken insanın kendisinin yüzde doksanlık mı yoksa onluk dilimde mi yer aldığını iyice bir tartması gereken önerme. bazen jazz yerine hicaz dinlerken buluyor insan kendini.
devamını gör...
17.

yazarların duydukları enfes cümleler

18.

iz bırakan kitap cümleleri

hazdan duyduğum zevk bana gamı panzehir yapalı; yaşadığım her pişmanlık anlayışı, olgunlaşmamın mayası oldu.
devamını gör...
19.

evlilik müessesesi

canım cicim aylarının bitmesiyle monotonluğa sürüklenen mutluluk.
devamını gör...
20.

her sabah kahve içmek

her sabah kahvaltıdan önce bardak bardak çay içtiğimden hiç yapmadığım, yapmayacağım eylemdir.. çay candır..
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.