örnek vatandaş yazar profili

örnek vatandaş kapak fotoğrafı
örnek vatandaş profil fotoğrafı
rozet
karma: 45813 tanım: 7229 başlık: 3539 takipçi: 347
örnek vatandaş (arşivci)
karma: 45813 tanım: 7229 başlık: 3539 takipçi: 347
Belki buralardayımdır.

son tanımları


rıfat ılgaz

6 bölüm olarak sinemaya uyarlanan hababam sınıfı, yazarı rıfat ılgaz'da hayal kırıklığı oluşturmuş. kendi deyişiyle utandırmış. ılgaz'ın , 1986 yılında kendisine film ile ilgili sorulan soruya verdiği yanıtı :

" hababam sınıfı'nın ilkini izlediğimde büyük bir utanç duydum. benden başka herkes eserime sahip çıkıyor. filmde rol alan sanatçılardan yönetmenine kadar. zaten ertem eğilmez filmi trt' ye verirken eserin sahibinin adını, yani benim adımı jenerikten makaslamış. trt de hiç merak edip kimdir diye sormamış. ertem eğilmez, yalnız bununla kalmamış ' ben eserden kendime göre bir mesaj çıkardım. kötü öğrenci yoktur, kötü eğitim sistemi vardır.' diyerek benim eserimin mesajına da sahip çıkmış. 'hababam sınıfı' bizim milli eğitimimizin bir hicvidir, bir yergisidir. ertem bey ve oyuncular, benim eserimin özünü kavrayamamışlar. eser filme alınmadan önce satır satır izlemek isterdim. romana ve üç piyesime de bağlı kalmasını isterdim. ertem bey'le sözleşmemizde bu vardı. fakat kendi sözleşmesine bağlı kalmadı. rezil bir film çevirdiler. daha sonraki filmler iyi olur, düzelir diyerek izin verdim. fakat olmadı. ben öğretmenim, kendi mesleğimi bu kadar ayaklar altına almam. öğrencinin gayrımeşru çocuğunu yatakhanede büyütme ve kör öğretmen sahneleri benim romanımda olmayan bölümler. bu bölümlerin o çok titiz sansür kurulunun elinden nasıl kurtulduğuna şaşıyorum. "
devamını gör...

geceye bir sanat eseri bırak

ankara, kavaklıdere'nin simgelerinden olan, bir yüzü kuğulu park , diğer yüzü de cinnah caddesi 'ne bakan, su ve ışık oyunlarıyla bütünleşecek şekilde tasarlanmış olan balerinler heykeli.
görsel
devamını gör...

gaziler günü

mustafa kemal atatürk'e tbmm tarafından 19 eylül 1921 tarihinde kanunla mareşal ve gazi rütbesi verilmişti. bu tarihten bu yana 19 eylül, gaziler günü olarak kutlanıyor.
devamını gör...

ömer kavur

diğer meslektaşlarından çok farklı bir tarza sahip yönetmendir. psikolojik ve derin filmlere imza atmıştır. filmlerinde kasvetli atmosfer ve mistik mekan vurgusu vardır. (bkz: anayurt oteli), (bkz: gizli yüz), (bkz: gece yolculuğu) vs. filmlerini çok kişi anlamamasına rağmen, anlayanlar için de ayrı bir keyif yaşatır.
devamını gör...

ekin kargası

özellikle buğday başaklarının olgunlaşmaya ve kızarmaya başladığı, mısır koçanlarının taneye durduğu zamanlarda tarlalara kümeler halinde dadanan bir kargadır.
tarlaların ortalarına ve köşelerine ceket giydirilmiş, başına şapka takılmış korkulukların da işe yaramadığı, belli süre sonra kargaları korkutmadığı anlaşılmıştır.
bu kımıldamadan duran korkuluklar, belli süre sonra akıllı olan bu kuşların dikkatini çeker, üç ya da beş gün yaklaşamasalar da, tepesine kondukları korkulukların hareketsiz olduklarını anlar ve karınlarını doyurup ziyafet çekmeye devam ederler.
devamını gör...

eskişehir

bu kentin bir yüzü geleceğe dönükken, diğer yüzü de eski karakterini korumakta ısrarcı. 1890'lı yıllarda tren hattının gelmesiyle istanbul ile bağı güçlenmiş ve modernleşmenin başını çekerek cumhuriyet dönemi ilklere imza atan bir öncü medeniyet olmuş.

eskişehir'in tarihin derinliklerine uzanan çok katmanlı bir kültürel mozaiği var. hititler ve frigler gibi anadolu medeniyetinin beşiği olmuş. osmanlı zamanında kırım tatarlarının bölgeye göç etmesi ve cumhuriyet sonrası gelen mübadiller nedeniyle pek çok etkileşim bir arada bulunuyor.
devamını gör...

yılmaz peşrev

yeni türkü'nün akdeniz akdeniz albümünün selim atakan bestesi. grup, bu eseri ismi gibi grafik tasarım sanatçısı yılmaz aysan için bestelemiş. enstrümantal olan bu eserde ağırlıklı olarak ud ve buzuki, bunların yanında klarnet, gitar, bağlama sesleri eşlik eder. yeni türkü'nün tipik bir akdeniz müziği örneğidir. dinleyeni yormaz, sıkmaz, içine alır, derinliklere doğru çeker, ulvi ruh durumlarına sokar, hatta lacivert denizlere götürür. tarık akan'ın beyoğlu'nun arka yakası filminde galata kulesi'nden doğru koşarak gelen beyazlı kadın sahnesinde soundtrack olarak da çalar.
devamını gör...

erteleme hastalığı

ertelemeye, beynimizin limbik sisteminin, frontal loba karşı baskın gelmesi sebep olur. yani, limbik sistem beynimize " yarın yaparsın, acelen yok, vaktin var, boş ver, keyfini yaşa" der. ama frontal kısım, bunun aksine " amaçların için kendini geliştirmene bak" der.
devamını gör...

cajon

ispanyol müziğinde, flamenko orkestralarında yer alan bir endülüs darbukası.
devamını gör...

90'lı yıllara dair akılda kalanlar

900'lü telefonların çığ gibi büyüdüğü, seks hatlarından yemek tariflerine, fallardan ünlülerle sohbete kadar çılgınlıklar ortaya çıkmıştı.
devamını gör...

ayaşlı ile kiracıları

roman, cumhuriyet'in kuruluşunu izleyen döneme ait kişilikleri ve kentteki yaşamdan kesitleri konu ediniyor.
devamını gör...

ankara

yakup kadri karaosmanoğlu'nun romanı (1934). romanda kurtuluş savaşı dönemi ankarası ele alınıyor. zor şartlar altında, yeni devletin kurulmasında katkısı bulunan aydınların, zaman geçtikte kendi menfaatlerini gözetlemeye koyulduklarına dikkat çekiyor.
devamını gör...

19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçı

bu alanyaspor geçen sezon galatasaray'a dert oldu. sarı kırmızılar çelme yedi. kadroda yapılacak hatalı rotasyon başarıyı engelleyebilir.
devamını gör...

çakal

köpek sınıfına giren, tilki ile kurnazlıkta yarışan bir hayvan. umulmadık oyunlar oynar, beklenmedik taktikler geliştirir. avının çevresinde devamlı dönerek, bitmek bilmeyen enerjisi ile avını yorar. yiyecek bulma konusunda oldukça yeteneklidir. tavuk, hindi, ördek bilumum kümes hayvanlarını gece karanlığında kapar.
devamını gör...

patagonya

bugünkü arjantin topraklarında bulunup, dilimizde geri kalmışlık ve sefaletin simgesi olarak kullanılan uçsuz bucaksız bölge.
devamını gör...

lale

hollanda, kısıtlı toprağına bizden aşırıp götürdüğü lale ile, dünya üzerinde bir lale ülkesi olur, milyarlar kazanır.

bizdeki aynı çiçek, aynı lale de, osmanlı'nın çöküşünün başlangıcı olarak gösterilen döneme ismini vererek lale devri olur.
devamını gör...

lav

yanardağ patlamasıyla açığa çıkan kızgın akışkanlar. bu koca akışkanların ortaya çıkması, alev magmalarının akıntıya dönüşebilmesi için de bir güç, bir ivme gerekir.
devamını gör...

baby boomer

abd'de ikinci dünya savaşı sonrası 1946'dan 1964 yılına kadar doğan bebekler, tıpkı y veya z kuşağı gibi, bu kuşakla isimlendirildiler. bu isim, doğum artışını belirtmek için kullanılmış.
devamını gör...

pacto de olvido

ispanyol sağcı ve solcularının franco'nun ölümünden sonra demokrasiye dönebilmek için üzerinde ulaştıkları unutma antlaşması.
devamını gör...

19 eylül 2021 başakşehir fenerbahçe maçı

çekişmeli geçmeye aday bir maç. aykut kocaman yönetiminde bu sezon 4 maç 0 puan çeken başakşehir takımı, çıkış yapmak için zorlayabilir.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.