örnek vatandaş yazar profili

örnek vatandaş kapak fotoğrafı
örnek vatandaş profil fotoğrafı
rozet
karma: 47045 tanım: 7396 başlık: 3597 takipçi: 352
örnek vatandaş (arşivci)
karma: 47045 tanım: 7396 başlık: 3597 takipçi: 352
Belki buralardayımdır.

son tanımları


bülent ortaçgil'in en güzel şarkısı

benim için en güzeli
devamını gör...

geceye bir görsel bırak

bohemian rhapsody.
görsel
devamını gör...

ırgatlık

ırgat, tanım olarak" bağ, bahçe, tarla işçisi " diye bilinse de ırgat olmak bir bakıma da ucuz işçilik anlamını karşılıyor. bedavaya yakın çalışıp üretime katkı sağladığı halde kendisinin alamadığı, sadece seyirci olduğu bir çalışma sistemi.
devamını gör...

yine yeni yeniden

onno tunç'un nilüferiçin bestelemiş olduğu şarkı. şarkı dünya çapında ünlü gypsy kings grubu tarafından beğenilerek satın alınmıştı. grup, şarkıyı ispanyolca yorumlamıştı.
devamını gör...

boyalı basın

renkli baskı gazeteye verilen isim.
feminist ve entelektüeller tarafından "aşağılık basın" anlamında da kullanılıyordu. bizim entelektüeller için en kalitelisi "kara basın" olanıydı .
devamını gör...

kınalı bebek

titizlikle hazırlanmış, müzikal altyapısı altyapısı sağlam bir demet sağıroğlu albümü. 1994 çıkışlı albümde hareketli şarkılar dışında romantik akdeniz şarkıları da var. albümde şehrazat, uzay hepari, ozan doğulu 'nun büyük emekleri var.
devamını gör...

revani

osmanlı döneminde ermenistan kenti erivan'ın fethedilmesinin şerefine saray aşçıları tarafından düşünülmüş bir tatlı. erivan zaferi'nden esinlenerek bu ismi almıştır. sünger şeklindeki yapısı ile şerbetini içine çeker. bazı bölgelerimizde bu yüzden sünger tatlısı veya yoğurt tatlısı gibi isimler almıştır.
devamını gör...

scoville ölçeği

biberlerin acılık derecesinin ölçüldüğü bir skaladır. bu ölçekteki ölçüler baz alındığında ülkemizdeki en acı biber 30 bin ila 50 bin scoville değerinde. yani acı sıralamasında epey aşağılarda. dünyadaki acı biber ölçeğine bakılırsa bizim biberler baldan tatlı acı oranındalar.
devamını gör...

yuvarlak gözlük

güneş gözlüğü olan modeli leon filminden sonra satış patlaması yaptı. jean paul gaultier imzası taşıyan bu modeller, günümüzde oldukça zor bulunan modellerden biri.
devamını gör...

çölyak

glutenin sebep olduğu bir hastalıktır. gluten, ince bağırsak mukoza hücrelerine toksik bir etkide bulunur. vücudun bağışıklık sistemi harekete geçer ve ince bağırsakta bulunan besin, vitamin, mineral emilimini sağlayan ve ismine villus denilen parmaksı çıkıntılar ortadan kalkar. böyle olunca vitamin ve mineraller emilemez hale gelir. bu da çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, kronik ishal, zayıflama, karın ağrısı gibi şikayetlerle kendini belli eder.
devamını gör...

tavşan atlet

atletizmde yarışmacıların motivasyon kaybı, güçten düşme, pes edip çekilmesine karşı devreye sokulan atlettir.
amacı yarış kazanmak olmayan bu atlet, kısa mesafe depar koşusu yaparak tempoyu düşüren yarışmacıları hırslandırır. yarıştan düşmemek için motivasyon kazanan atletler, tekrar yarışa dahil olurlar. belli bir mesafeyi koşan tavşan atlet, belli bir tempoyu sağlandıktan sonra yarıştan çekilir.
devamını gör...

bihruz bey

araba sevdası romanında, çamlıca bahçesinin açıldığı sene (1869), oraya arabasıyla gezmek ve kendisini göstermek için gelen mirasyedi karakter.

aynı yere arabayla gelen periveş isimli kadını, soylu biri zannedip sevdalanıyor ama kadının düşkün olduğunu öğrenince de hayal kırıklığına uğruyor.
devamını gör...

forklift

türkçe karşılığı çatallı yükleyici olup büyük kaldırmalı arabaların bir türüdür. konteynerler içinde veya paletler üzerinde grup halinde bulunan yük ve eşyaları kaldırır ve yerlerini değiştirir.
devamını gör...

durdurma banyosu

fotoğrafçılıkta, bir önceki banyonun etkisini durdurmak için basılmış kağıdın yıkandığı, genel olarak asetik asit katılmış banyo.
devamını gör...

elbir

görücü usulü yapılan evliliklerde, kız evi ile oğlan evi arasındaki ilişkileri yürüten kadınlara verilen isim.
devamını gör...

ara ütücü

konfeksiyon atölyelerinde, makineden geçen kumaşın dikişlerini ütü ile açmak üzere görev yapan işçi.
devamını gör...

paytak paytak

kazlarda ve tombul çocuklarda iki tarafa doğru salına salına yürüyüş şeklini belirtmek için kullanılan isim.
devamını gör...

gusül abdesti

cinsel- düşsel ilişki veya yaklaşım sonrası alınır. önce niyet edilir. besmele çekilir. namaz abdesti alınır. ondan sonra önce sağ, sonra sol omuz yıkanır. hiç kuru yer bırakılmayacak şekilde bütün beden yıkanır.
devamını gör...

öküz fırtınası

18 - 24 nisan arası izleyen soğuk dönem. halk arasında "sitte-i sevr" diye de anılır. deneyimlere dayanan takvim klimatolojisine bakılarak 18 nisan gününe rastlayan ve abrilin beşi denilen soğuk günden sonra altı günlük bir dönemi izliyor.
devamını gör...

merserize

tekstil ürünlerini buhar basıncı altında alkali işlemden geçirme işi. bu işlem, tekstil ürünlerine parlak bir görünüm veriyor ve boyama işlemini basit hale getiriyor.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim