örnek vatandaş yazar profili

örnek vatandaş kapak fotoğrafı
örnek vatandaş profil fotoğrafı
rozet
örnek vatandaş (arşivci)
karma: 75674 tanım: 10441 başlık: 4337 takipçi: 430

son tanımları


yazarların çektiği kedi fotoğrafları

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

uyuyan kedinin yüzünü öpmek

ben açıkçası öpemiyorum kediyi. başını, bıyıklarını, kulaklarını, burnunu, göbeğini, gerdanını her yerini okşuyorum ama öpmeyi denedim yapamadım. dudağımı değdirdikten sonra lavaboya varıp ağzımı yıkamaya kalktım.
devamını gör...

29 kasım 2023 galatasaray manchester united maçı

3-1'lik skordan sonra avantaj ingiliz takımına geçmişken ve ibre onları gösterirken ve doğal olarak da galatasaray taraftarının morali bozulmuş ve suratı düşmüşken son gayretlerle geriye düşmekten kurtulduk ve sonucu beraberliğe getirebildik. kendi sahamızda manu'yu evire çevire yenememek zorumuza gitse de yine de son anlarda gelen beraberlik, yenilgiden daha güzel.
devamını gör...

mesaja cevap vermemek

okunduğu halde, yeşillendiği halde yanıt vermemek, karşısındakini insan yerine koymamak, ciddiye almamak demektir. en iyi yaptırım ve misilleme, mesaj alımını, tanımlarını ve başlıklarını engellemek. o kişi için yoksak, o da bizim için bundan böyle yok.
devamını gör...

simge sağın

yaşını öğrenmemle bu hafta yaşadığım ikinci şaşırma . diğer şaşırmam da gazeteci mine kırıkkanat'ın 71 yaşında olduğunu öğrenmem.
devamını gör...

çok şey anlatan evler

aslında eski veya yeni, az katlı veya çok katlı, müstakil veya apartman, kerpiç veya beton, villa veya köy evi, ahşap veya taş ev, her evin anlattığı bir şeyler vardır. evin cephesine uzun uzun bakıp farklı hayallere, düşüncelere dalabilirsiniz, yalnız cephede inşaat şirketi ve müteahhitin adı ve soyadı yazılıysa işte orada hayaller, düşünceler bozuluyor.
devamını gör...

çağrı mert bakırcı

evrim ağacı isimli sitenin sahibi ve yazarı.
birgün ve oksijen'de de köşesi var. darwinciler'in sesi olmuş kişi.
devamını gör...

ropdöşambırım hamamda kaldı (yazar)

gülme hissi uyandıran, zeka ürünü rumuz sahibi sözlük yazarı. ropdöşambırı da, viski bardağı da, purosu da hoşgelmiş. umarım, yazı makinesi gibi aralık vermeden tanımlar yazar.
devamını gör...

freud purosu

#680630
şu tanımı ben yazsam en fazla 10 beğeni gelirdi, kısa veya uzun diğer tanımlarının da puanları oldukça yüksek. hiçbirimizin bu denli alamayacağı 100 civarında beğeni, 50 civarında favori almış tanımları olan var mıdır ki burada, var mı bundan başka böyle rekorlar kıran bir sözlükçü?
devamını gör...

sözlükten uçurulan yazarlar hesabını silebilecek mi sorunsalı

kalbimiz seninle yazan yazarlara sözlüğe dönüş imkanı sağlansa ve dönenler için genel af ilan edilse çok iyi bir hamle olur. kızgınlığı geçmeyen hesabını siler, gider onlar için fazla yapılacak bir şey yok ama kızgın değil de kırgın ayrılanlar, içlerinde hasret biriktirenler kaldıkları yerden yazmaya devam ederler. bu onlar için de, bizler için de büyük bir kazanım olur.
devamını gör...

zilciyan

dünyanın her köşesinde müzisyenlerin ısrarla talep ettikleri ve başka yerde bulamadıkları türkiye üretimi zil markası. bu üretimi yapan da ermeni asıllı zilciyan ailesi.

trabzon'da 1623 yılında kalaycılık yapan büyükbaba kerope zildjian ( zilciyan) tarafından kalay ve pirincin karıştırılması ve karışımın el tezgahlarında dövülerek zil haline getirilmesi ile uygulanan gizemli formül ve bunun 300 yıllık bir süre içerisinde uygulanması ile tartışmasız dünyanın en iyi zili olarak kabul görmüş. büyükbabanın uyguladığı gizli formül, evlatlardan torunlara kadar ulaşmış, 1923 yılında da bu iş istanbul'a taşınmış, samatya ve sağmalcılar semtlerindeki atölyelerde zillerin imalatı başlamış. bu gizli formül ailenin son ferdi olan mikael zilciyan 'ın 1979 yılında istanbul'da evinde vefat etmesi ile sona ermiş ve kendisiyle birlikte mezara girmiştir.

zilciyan marka zilleri kullanmış müzisyen ve müzik oluşumları arasında beatles, shadows, jimi hendrix, rolling stones, deep purple, pink floyd gibi en bilinen büyüklü ve küçüklü müzisyen ve gruplar da bulunmaktadır. hatta, bu müzisyenlerden istanbul'a gelip imalathanelerdeki zilleri yerinde inceleyenler bile olmuştur.
devamını gör...

aşkın olayım

beş yıldır dijital platformda olan bir şarkıyken icardi sayesinde bir anda patlayan bir şarkı oldu. yani şarkının sahibinden çok futbolcunun bunda payı var. beşiktaş'ı tutan bir popçu kadının şarkısını galatasaray tribünleri seçmiş oldu.
devamını gör...

kara lahana

trabzon'da evlerin arasında, tepelik alanlarda, yamaçlarda, yaylalarda büyüklü küçüklü tarlaları bulunan sebze. daha çok çorbası ve sarması başta olmak üzere yöre mutfağının sofrasını süsleyen bir sebze olarak ismini duyurmuştur.
devamını gör...

küçük bir ilçede yaşamak

küçük ilçede yaşamak, tek caddesi olan bir kentte yaşamak bazılarına rutin bir hayat geliyor. ama iyi tarafından değerlendirilirse bu rutin hayat iyi bir durum. bu rutin, statik ve yaşamın yavaş aktığı ortam okumak, yazmak, kendini geliştirici hobiler yapmak için gayet uygun bir avantaj sağlıyor.
devamını gör...

normal sözlük hesap silme özelliği

pişmaniye için yiyen de pişman, yemeyen de pişman benzetmesi yapılır. bu hesap silme seçeneği de ileride hesabını silenin de pişman, silmeyenin de pişman olacağı bir kafa karışıklığına mahal verecek.
devamını gör...

istanbul kedileri

istanbul'a gelen kişiyi kedi hayvanı yaparlar. kediler asırlar boyunca istanbul'un ayrılmaz bir parçası olmuşlar. kedi nüfusunun fazla olduğu bir metropol, her an her yerde karşınıza kedi çıkabiliyor. sokakta, pencere kenarında, restoranda, kafelerde, vapurda bile karşınıza kedi çıkıyor. içinde şanslı olanlar, sokaktan eve terfi edebiliyorlar.
devamını gör...

yaban mersini

mor ve lacivert tonlarında bir orman meyvesi. batı dilinde blueberry ( mavi çilek) diye geçer. türkiye'de ise farklı isimlere de bürünebilir. mavi yemiş diyen de var, ayı üzümü diyen de var, çay üzümü diyen de var. karadeniz ormanlarında da yetiştiğinden orada yöresel farklı isimler de almıştır. mesela trabzon yöresinde trabzon üzümü, ligarba, lifos diye isimler almıştır. rize yöresine gidildiğinde de kaskanaka, likapa gibi isimler verilmiştir. reçel, marmelat, dondurma, tatlı gibi gıda teminlerinde talep ediliyor. antioksidan özelliği de bulunuyor, özellikle şeker hastaları için de gerekli bir meyve, kan şekerini düzenleyici özelliği bulunuyor.
devamını gör...

900'lü hatlar

bu hatları arayarak kabarık faturalarla evine incir ağacı diktiren yeniyetmelerin hikayeleri dolaşırdı ortalıkta. insan aramaktan korktuğu halde de merak ediyordu. düşünün mesela, telefonun ucunda pop star tarkan var ama sonunda da bunun hem acı faturası hem acı hatırası var.
devamını gör...

yozgat

kayseri, sivas, tokat, kırşehir, amasya'ya komşu olan, dışarıdan bakınca toptan önyargıların çok yaygın olduğu iç anadolu kenti. hakkında sosyal medyada mizahlar döşenen bir kent. her küçük vilayette olduğu gibi sanayileşememe sorunu yaşayan bir kent. atatürk'ün buraya sanayileşememe cezası verdiği konusunda hakkında şehir efsanesinin dolaştığı ve bunun da gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkan, ekonomik hayatı canlı olmamasına rağmen, şimdiki moda deyimle sakin şehir kavramını, sakin ve nezih hayatı sunabilecek bir kent. lise caddesi denen yol boyunca tarihi yozgat lisesi de olmak üzere lise ve okulların bulunduğu ana arteri bulunuyor. mecburiyet caddesi gibi bütün yolların çıktığı bir cadde. sağ partilerin oy oranının hatırı sayılır seviyede yüksek olduğu bir kent. partilerin siyasi mitingleri cumhuriyet meydanı denilen alanda yapılıyor. kentin üniversitesi, kentin eski ismi olan bozok üniversitesi ismini taşıyor. tescilli tarihi bina potansiyeli olmasına rağmen, pek çok eski bina yıkılarak yeni yapılaşmaya girişilmiş. kentin merkezinde yer alan saat kulesi, kentin simgesi olmuştur. abdülhamid han döneminde inşa edilmiştir ve izmir konak meydanı'nda bulunan saat kulesi ile yaşıttır.
devamını gör...

kaktüs cihangir

beyoğlu'nun cihangir semtinde bulunan, tarihi binaların arasında avrupa kafeteryası izlenimi veren, entelektüellerin takıldığı ve kedileriyle ünlü kafe-bar mekanı.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim