whisper yazar profili

whisper kapak fotoğrafı
whisper profil fotoğrafı
rozet
whisper (meczup)
kafa izninde
karma: 28948 tanım: 2625 başlık: 106 takipçi: 212
Dükkanı kapattık.

son tanımları


normal sözlük

an itibarıyla yollarımızın ayrıldığı sözlük.

bu zamana kadar ( 7 kasım 2020'den) beri tanımlarımı okuyup, oy veren her yazara sonsuz teşekkürler.

sözlüğün kendini geliştirip daha iyi yerlere gelmesini sağlayacak olan da yine yazarlardır. bu yüzden kalıcılığı daim olsun sözlüğün.

eski tayfa sen zaten seviliyorsun.
yeniler size de tavsiyem taktik maktik yok! tanım tanım tanım!!
devamını gör...

beni aldattın

fatma turgut'un yorumuyla başka bir boyuta geçmiş şarkı.
devamını gör...

anime izleyen birini ciddiye almak

anime severler bir araya geldiğinde ne tartışıyor acaba diye sorgulamamı sağlayan başlık.

-sen abdülhamicka'yı savundun!
+çıkra göstereshi!

hiç doğru düzgün anime izleyen bir arkadaşım da olmadı. taa lise zamanlarında vardı birkaç tane. kendi hayal dünyasında yaşıyordu mesela kız. polyanna gibi takılıyordu. fizikten 15 alması umrunda değildi mesela. biz arap şükrü dinlerken o k-pop dinlerdi.

fakat yine de değişik tarzları olduğunu düşünüyorum ben anime izleyen kişilerin. apayrı çünkü anime dünyası. fazlasıyla renkli. hayal gücü daha gelişmiş. dertsiz ve tasasız. kafamda avril lavigne'in- hello kitty şarkısı çalıyor şuan. o yüzden ben onları ciddiye alıyorum.

tabii bunun değerlendirmesini benim gibi izlediği ilk ve son anime dizisi erased olan anime cahili biri de yapacak değil.

misal onlar da şuan beni ciddiye almıyor. neyse ne diyorduk?

mina sako arigato, k-k-k-kawaii k-k-k-kawaii...
devamını gör...

normal sözlük'te gece sessizliği

kendin çalıp kendin oynuyormuş gibi hissetmenizi sağlayan durum.

gece açılan başlıkta girilen tanimda arada kaynar gider.

bizi zaten hep böyle geceler mahvetti.
devamını gör...

moderatörler tarafından sevilmeyen yazarlar

online butonundan moderasyonu stalklamak başlığında modları ifşalayan yazarlardır.

içten içe sinir oluyor, nefret ediyorsunuz değil mi? yapman guzum görev adamıyım ben diyorsunuz, hadi yazarların itiraf köşesi başlığına itiraf edin *

ortalık kızıştırmak...
devamını gör...

beni evime götür

2021 yılında netflix'de yayınlanan sokakta yaşayan (evsiz) insanların hayatlarının anlatıldığı 40 dakikalık mini belgesel.
yönetmen koltuğunda pedro kos ve jon shenk var.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı

belgesel, evsiz insanlar ile soru/ cevap şeklinde röportaj havasıyla ilerliyor. onlara en çok neye ihtiyacınız var? diye soruluyor. çoğu da aynı şekilde cevap veriyor. "bir eve ve psikolojik desteğe".

belgeselin çekilme amacı ise son beş yılda los angeles, san francisco ve seattle evsizlik yüzünden acil durum ilan edilmesidir. ayrıca belgeseldeki görüntüler 2017 ve 2020 yılları arasında çekilen görüntülerden oluşmaktadır. durum içler acısı. lüks evlerin arasında çadırlarda yaşayan bir yığın insan...

kadın erkek farketmeksizin çoğu en az 2 ila 7 yıl arası sokakta yaşadığını itiraf ediyor. kimi ailesine yük olmamak için sokakta kalıyor, kimi hayat pahalılığından muzdarip, kimi işten ayrılıp ev arkadaşına kirayı ödeyemediği için evsiz kalmış, kimi depresyonda iken her şeyini kaybetmiş. sağlık sorunları ve sakatlığından ötürü evsiz kalan da var. hatta transseksüel olduğu için ailesi yüzünden sokağa atılan da var.

evsiz oldukları yetmiyormuş gibi çoğu sokaklarda yaşadıkları için diğer insanlardan şiddet görmüş, tecavüze uğramış, ölümle yüz yüze gelmiş. psikolojik olarak bitik durumdalar zaten. bazıları ise eş mağduru. evde şiddet gören kadınların çilesi sokağa da yansımış. sokakta yaşarken de eşlerinden gerek fiziksel gerek ise psikolojik şiddet görmüşler.

fakat her şeye rağmen "kalbinin olduğu yer evindir " şeklinde pankartlar asacak kadar da sokakta yaşamayı benimsemişlerdir.
devamını gör...

beni neden öldürdün

2021 yılında yayınlanan yapımcılığını 2 oscar adaylığı olan lucy walker ve emmy ödüllü julian cautherley'in yaptığı 24 yaşında öldürülen crystal theobald'ın ölümü ve ölümünün arkasındaki sırların anlatıldığı neftlix belgeselidir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı

crystal ailenin tek kızıdır. 3 erkek kardeşi vardır. başarısız bir evlilik geçirmiştir. eşinden ayrılınca ailesi ile birlikte yaşamaya karar veren crystal'ın ailesiyle birlikte arabayla çıktıkları gezintide hayatı değişecektir.
(crystal'ın fotoğrafı- aynı zamanda myspace üzerinden ailenin kullandığı fotoğraftır.)
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı

olay 2006 yılının şubat ayında los angeles'da geçmektedir. crystal, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte arabada gezerlerken ford expedition model bir araçla karşılaşırlar. arabadan inen kişi, crystal ve ailesinin olduğu araca doğru rastgele ateş açar. olay yerinden hızlıca uzaklaşan ford ex. aracın içindekilerle sırra gömülür.

kızlarının vurulduğunu gören aile panikler ve en yakın süpermarkete gidip yardım isterler. açıkcası bu nokta biraz saçma geldi bana. kızın yaralanmış sürsene hastaneye. ama marketin kamera görüntülerinde ailenin ne kadar paniklediğini görünce ve yardım için çırpındıklarını görünce onları bir nebze anlayabildim. polis vurulduğu gün vefat eden crystal'ın katillerine bir türlü ulaşamaz.

çünkü katiller öyle rastgele kişiler değildir. los angeles'in fakir kesimlerinden birinde yaşayan ve 2003 yılında kurulan 5150 çete üyeleridir. eyalette o kadar çok çete var ki resmen her birinin kendi bölgesi ve sınırı var. tehlikeli çeteye kafa tutacak deli bir kadından bahsedeyim size. crystal'ın annesi "belinda theobald".


bu noktada crystal'ın annesi belinda ve belinda'nın yeğeni sayesinde olaylar gelişir. tek kız evladını kaybeden anne kızının kanını yerde koymaz. 2006 yılında sıkça kullanılan myspace üzerinden kızının katilleri olduğunu düşündüğü çete üyelerine fake hesap üzerinden iletişim kurmaya çalışır. amaç ağızlarından laf alıp, katillere ulaşmaktır. ilk açtığı sahte hesap, çete üyelerinin dikkatini çekmez fakat daha sonra öldürülen kızı crystal'ın fotoğrafıyla bir sahte hesap açar. crystal ismiyle değil de angel ismiyle açar hesabı. ilk 5150 çete üyesi oltaya düşer.

soldaki belinda, sağdaki ise yeğeni.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı

crystal'ın kuzeni onlarla crystal gibi konuşur. çete üyeleri asla crystal'ı tanımaz. çünkü öldürdükleri kız hakkında en ufak fikirleri yok. cinayet planlı değil hatta cinayetin işlenmesini gerektirecek bir durumda yok. fakat o gece bir kız öldürülüyor.

o gün oltaya düşen çete üyesi katillerin aracını süren "jokes" lakaplı william sotelo. myspace üzerinden ford expedition modelindeki araca sahip olduğunu itiraf eder. aileye bu önemli bilgiyi polislere aktarır. william sotelo sorgusunda olayları anlatır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
olay günü araçta kendisiyle birlikte 7 kişinin olduğunu, uyuşturucu aldıklarını belirtir. arabayı kendi kullanıyordur. araçta kimlerin olduğu sorulunca isimlerini söyleyen jokes, serbest bırakılıyor. araba da ismi geçen ve kardeş olan manuel ve william lemus polisle işbirliği yaparak çete hakkında her şeyi itiraf ediyorlar.

5150 çete üyeleri içinde 7 kişinin olduğu araçlarında giderlerken crystal'ın abisi robert'ın aracıyla karşılaşıyorlar. robert'da başka bir araçla yanında eski karısıyla birlikte geziyorlardır. fakat ileride çete üyelerine ait aracı görünce korkuyorlar ve aracın yanından hızlıca geçiyorlar. çete üyeleri ise robert'ın aracını (araçtakilerin hepsinin madde etkisinde olduğu) ve rakip çete üyeleri olduklarını düşünüp aracı kovalamaya başlıyorlar. robert izini kaybettiriyor. bu sırada çete üyeleri istikametlerini geranium kavşağına çeviriyor. maddenin etkisinde olan ve alkol alan gençler ileriden 2 aracın üstlerine doğru geldiklerini görüyor. robert'ın aracının rakip araç olduğundan kendilerince emin oluyorlar ve misilleme yapmaya başlıyorlar. hatta bu araçların kendi adamlarına zarar vereceklerini düşünen çetenin lideri julio heredia yani "lil huero" araçtan iniyor ve rastgele araca doğru ateş açmaya başlıyor. o araç ise içinde abisi, crystal ve annesinin olduğu araçtır. crystal kurşunlardan kaçamaz. kurşunun biri başının arkasına isabet eder.
kısacası maddenin etkisiyle çete üyelerinin yanlış anlaması nedeniyle kız bok yoluna gidiyor.

kardeşlerin ifadeleri alındıktan sonra 5150 çete üyeleri lemus kardeşlerin anne ve babasının yaşadığı evi yakmıştır.


william ve manuel lemus kardeşlerin ifadeleri sonucunda 5150 çete üyeleri için 35-40 eve eş zamanlı operasyon düzenlenmiştir.

eyaletin çete üyelerine tavrı her zaman sert olmuştur. kaldı ki bu çete üyelerinden biri de crystal'ı öldürmüştür. karar açık ve nettir. "idam".
crystal'ın ailesi julio heredia için idam kararının verilmesine önce sevinmişlerdir. sonra ise zamanında crystal'da dahil, abileri, annesi belinda ve babası da uyuşturucu kullanmışlardır. bu nedenle anne belinda, julio'nun uyuşturucu etkisiyle kızını öldürdüğünü düşünür ve bu karara itiraz eder. hatta anne belinda " hayatımda aldığım en doğru karar idam cezasını geri çekmekti" demiştir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
2011 yılında gerçekleştirilen dava da (crystal'ın ölümünden tam 5 yıl sonra) julio hereida şartlı tahliye olmadan ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

manuel ve lemus kardeşler serbest kalmıştır.

olay günü aracı kullanan william sotelo'da serbest kalması anne belinda'yı sinirlendirir. tıpkı katillerin bulunmasını sağladığı gibi william sotelo'nun peşini bırakmaz. "ya adalet ya intikam" diyerek facebook üzerinden william sotelo'nun açığını aramaya başlar. sotelo'nun serbest kalmasına itiraz eden aile sayesinde crsytal'ın ölümünden tam 14 yıl sonra william sotelo kasten adam öldürme suçundan 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

güçlü bir annenin kendi adaletini kendisinin aramasıyla çıktığı yolda müthiş mücadelesi...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
devamını gör...

neredesin marta

2021 yılında netflix' de yayınlanan marta del castillo'nun esrarengiz kaybını anlatan 3 bölümden oluşan ispanyol yapımı belgeseldir.

marta del castillo dosyası basit bir dava değildir. ispanya'nın bu zamana kadar gelmiş geçmiş en büyük davasıdır. itiraf ediyorum izlerken saç baş yolduracak tipten bir suç dosyası. çünkü olay ile ilgili ne kadar çok şey bilirseniz dosya o kadar karışık bir hal alıyor ve çıkmaza giriyor. bir türlü sonuçlanamıyor.

belgeselin konusu, 24 ocak 2009 yılında ispanya'nın sevilla eyaletinde yaşayan marta'nın gizemli kaybı anlatılmaktadır. belgeselde ki görüntüler/ ses kayıtları canlandırma değil birebir gerçektir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
belgeseldeki kişilerden bahsedecek olursam, 3 kız kardeşin en büyüğü olan marta 17 yaşındadır. dini ritüellere düşkün, ailesi ve çevresindeki insanlar tarafından sevilen bir kızdır. marta 1 ay boyunca miguel ile çıkar sonra ise ayrılırlar ve arkadaş olmaya karar verirler. marta, miguel'in çok kıskanç olduğundan ve öfke nöbetleri geçirmesi nedeniyle miguel ile ayrıldıklarından bahseder ailesine. fakat miguel ile ayrıldıktan sonrada sık sık buluşmaya devam ederler.

miguel temizlikçidir. reşit olan miguel ise 2 evde yaşar. ilki 16 yaşında olan kız arkadaşının ailesinin evinde (aile genelde başka bir şehirde yaşıyor eve pek uğramıyor) ve son olarak miguel kendi ailesinden kalan evde de yaşamaktadır. bu eve bazen üvey abisi francisco javier'de gelmektedir.

miguel'in 2 yakın arkadaşı vardır. biri kendi gibi reşit olan samuel diğeri ise 16 yaşında olan el cuco'dur.

soldan sağa/miguel, samuel, el cuco ve miguel'in üvey abisi francisco javier.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı

marta'nın kayıp olduğu gün yaşananlar ise ilginçtir. annesine miguel ile buluşacağını söyleyen marta evden ayrılır. evlerinin önünde kendisini motosikleti ile bekleyen miguel ile tam motosiklete binip gidecekken marta babasıyla karşılaşır. babası marta'yı, miguel'in motosikletine binmemesi konusunda onu uyarır. motosikletin tehlikeli olduğunu söyler. fakat marta babasını dinlemez ve miguel'in evine gider.

akşam olduğunda saatler 20:00 gösterdiğinde marta eve gelmez. annesi telaşlanır önce kızını sonra ise miguel'i telefondan arar. fakat ikisinin telefonu da çalmasına rağmen açan olmaz.

bunun üzerine daha da paniğe kapılan marta'nın ailesi kızını aramaya çıkar. baba miguel'in evine gider. anne ise kızının yakın arkadaşlarını arar.

baba saat 20:00 ile 20:30 arası miguel'in evine gittiğinde evin perdelerinin çekili olduğunu, içeriden ses gelmediğini ve ışığın yanmadığını farkeder. anne ise o sırada miguel'i döne döne tekrar arar ve miguel en sonunda telefonu açar. "miguel evde olduğunu ve marta'yı en son eyaletteki bir cam dükkanının önüne bıraktığını" söyler. bunun üzerine marta'nın yakın arkadaşı ile annesi de bahsi geçen cam dükkanın önüne, sevilla eyaletinin birçok noktasını arabayla turlamaya başlarlar ve yolda miguel'in yakın arkadaşı samuel ile karşılaşır. samuel'in saçları ıslaktır, panik bir havadadır. marta'yı görmediğini söyler.

marta'nın babası ise polis merkezine giderek kızının eve dönmediğini/ kayıp olduğunu bildirir. fakat polis "partidedir, eve gelir" diyerek kayıp ihbarını pek önemsemezler. çaresiz baba ise kızının gidebileceği çoğu yere bakmaya devam eder.

bu sırada marta'nın yakın kız arkadaşı ile annesi de miguel'in evine giderler. miguel kapıyı açar ve onları içeri davet eder. marta'yı sorarlar ve miguel onlara da aynı şeyi söyler. kız ve annesi de mecburen evden ayrılırlar. fakat dikkatlerini çeken bir şey vardır. evde yoğun bir çamaşır suyu kokusu vardır ve yeni temizlik yapıldığı anlaşılmaktadır.

marta'nın kaybı için tüm aile seferber olur. hatta marta'nın dayısı da 1 gün sonra miguel'in evine gider. fakat kapıyı açan olmaz. komşunun ziline basan dayı, komşuya yeğeni marta'nın kayıp olduğunu anlatır. "hiç dikkatinizi çeken bir olay oldu mu"? diye sorar. komşu gece geç saatlerde miguel ve yanındaki kişinin tekerlekli sandalye ile bir şey taşıdıklarını gördüğünü söyler. hatta o saatte çöp atılmasının da garibine gittiğini belirtir.
önemli bir görgü tanığı evet ve önemli bir delil. "tekerlekli sandalye".


marta'nın dayısı hemen karakola koşar. sonunda marta'nın kaybından tam 17 saat sonra polisler ilk kez miguel'in evine gider. bahsi geçen tekerlekli sandalyeyi incelemeye alırlar. hatta görgü tanığı komşuyu da sorguya. tekerlekli sandalyeden bir şey çıkmaz. fakat miguel'in olay günü kıyafetlerini inceleyen polis, miguel'in montunda marta'nın kan lekesine rastlanır. miguel ve yakın arkadaşları da sorguya alınır.

miguel ilk sorgusunda marta'yı öldürdüğünü kabul eder. ilk ifadesinde "marta ile evdeyken tartıştık. küllük ile kafasına vurdum. kanlar içinde kalıp yere yığılınca nabzını kontrol ettim. ölmüştü. onu samuel ile tekerlekli sandalye ile motosiklete kadar taşıdık. motosiklete oturturup, samuel ile birlikte onu nehre attık".

polis bu ifadeye inanmadı. çünkü çok saçma bir hikayeydi. kalabalık bir eyelatte, siyah çöp torbasına konmuş bir cesedi (cesetle birlikte 3 kişinin olduğu) motosiklet ile yarım saatlik bir yolda gidip nehre atmak? üstelik miguel'in motosikleti bu duruma hiç uygun değil.
samuel ise marta'nın kaybı ile ilgisi olmadığını söylemiştir.

migüel ayni ifadeyi 2-3 kere daha tekrarlamıştır. polis bahsi geçen nehirde günlerce arama yapar. fakat marta'nın cesedine ulaşamaz.
sonra ifadesini değiştiren miguel, "abim francisco javier, samuel ve el cuco ile birlikte marta'yı öldürüp ona tecavüz ettik. sonra cesedini evin 100 metre ötesindeki çöp konteynırına attık " demiştir. polis eyaletin çöplerin ve atıkların bırakıldığı alana günlerce arama yapıyor ve yine marta'nın cesedine ulaşılamıyor.

bu süre zarfında kamuoyunun, halkın ve medyanın dikkatini çeken kayıp olayı günden güne büyüyor. bir tek bizim ülkemize özel olduğunu düşündüğüm o şeyi zamanında ispanya halkının çok az bir kısmı da yapıyor. "o saatte orada işi neymiş? marta'nın kılık kıyafetine bile laf etmişler...

ama en çok takdir ettiğim bu az kesimin aksine marta için seferberlik başlatan insan evlatlarına. her yere marta'nın resimlerini ve kayıp ilanlarını asıyorlar. medya susmuyor. her haber öncesi ve sonrası son durumu sunuyorlar. taksiciler bile camlarına marta'nın fotoğrafını yapıştırıyor. eyaletin internet sayfasında marta'nın fotoğraflarını paylaşıyorlar.

halk miguel, üvey abisi francisco javier, samuel ve el cuco için karalama kampanyası başlatıyor. sanıklar her ifade vermeye gittiklerinde, insanlar grup halinde o kadar güzel sövüyorlar ki bu şerefsizlere .

miguel'in sürekli tutarsız ifade vermesi olayın seyrini sürekli değiştiriyor. fakat polise yardımcı olmadıkları için dördü de tutuklu yargılanıyor. el cuco reşit olmadığı için sadece 3 yıl yatıyor.

fakat kamuoyuna dönen dava asla kapanmıyor. tepkiler daha da büyüyor. herkes marta'nın artık yaşamadığından emin fakat en azından cesedini bulalım diyerek dosyayı kimse kapatmıyor.

polis sürekli sanıkları olayı canlandırması için olay yerine miguel'in evine götürüyor. en son polisin dikkatini bir şey çekiyor. el cuco'nun söyledikleri. " miguel ile üvey abisi francisco'un marta'yı bıçakla öldürdüğünü ve olaya şahit olunca korkup evden kaçtığını anlatıyor. polis en son çöp konteynırına ve yanındaki lağım çukuruna bakıyor ve bir bıçak buluyor. bilin bakalım kimin bıçak koleksiyonu var? 16 yaşındaki marta'dan hoşlanan el cuco'nun.

dört sanık da her seferinde cesedin yerini bilmediklerini söyleyip duruyorlar. belgeseli izlerken evire çevire dövesiniz geliyor bu tipleri. öyle pişkinler ki size anlatamam. behzat ç dizisindeki gibi sorguya alınıp evire çevire dövüp, muge anlı'ya şutlayacaksın.

5. ifadesinde ise miguel" ormanlık bir alandan bahsediyor. cesedi oraya gömdüklerini söylüyor. fakat polis ormanlık alanı kazdıklarında kanlı bir battaniye buluyor. cesede yine ulaşamıyorlar.

son ve 6. ifadesinde ise miguel" marta ile otururken eve abim francisco geldi. evin ipoteki için para konusunda tartışıyorduk. abim elinde silahla üstüme yürüyünce marta araya girdi. abim daha çok sinirlendi ve silahla marta'nın kafasına vurdu. yere yığıldığında öldüğünü anladık. cesedi aldı arabayla bir yere götürdü nereye götürdüğünü bilmiyoruz" dedi.
bunun üzerine serbest kalan francisco tekrar gözaltına alınıyor. fakat iddiaları reddediyor. marta'nın kayıp olduğu gün eski karısıyla olduğunu ve çocuklarını görmeye gittiğini söylüyor.


kısacası tutarsız ifadeler, polisin 17 saat sonunda arama kararı çıkarması, delillerin o süre zarfında temizlenmesi, ispanya'nın hukuk konusunda geri kalmışlığı ( el coco'nun reşit olmadığı için az ceza alması, suçu örtbas etmesinin yasalar gereği bir karşılığının olmaması), o dönem görüntü kalitesi düşük güvenlik kameraları, olayla ilgili şüphe duyulan kişilerin yeterli düzeyde sorgulanmaması, telefon sinyallerinin incelenmemesi, yargıçların olay bitsede gitsek tarzı tavırları marta'ya ne oldu ? sorusuna karşılık verememektedir.

miguel'in avukatı müvekkelinin sürekli ifade değiştirmesi üzerine davayı bırakıyor. bilin bakalım davayı kim alıyor? kadının biri. evet bu şerefsizi savunan bir kadın!

marta'nın babasının şu sözleri o kadar ağır ki;
" adaletin ve sosyal standartların tatmin edici olmaktan çok uzak olduğu bir ülkede aile kurduğum için kızlarımdan özür dilemek istiyorum"

marta'nın kaybıyla yargılanan sanıklar sürekli ifade değiştirmelerini "polis baskısı yüzünden yaptık, onlar öyle söyledi" diyerek suçu polisin üstüne atmışlardır.

miguel, samuel, el cuco ve miguel'in üvey abisi francisco'un dışında francisco'un sevgilisi maria ve fransicco'un eski karısı rosa'nın da ifadelerine başvurulmuştur. fakat maria ünlü bir siyasetçinin kızı olduğu için sorgusu alındıktan sonra serbest bırakılmıştır.

*** 2011 yılında 4 yetişkin sanık, 20 duruşma oturumu, 90 tanık, 14 uzman, 6000 sayfalık özet, 40 farklı medya organı ve 150 muhabir ile ispanya'nın en büyük dosyasının görüldüğü son davada ise miguel 21 yıl hapis cezası alıyor. tanımın başında da ispanya'nın en ilginç dosyası dememin nedenlerinden biri ceset yoksa cinayette yoktur sözünün aksine ceset olmadığı halde ceza alan tek kişi miguel olmuştur. diğer zanlılardan samuel serbest kalıyor, el cuco ve francisco delil yetersizliğinden 3-4 sene yattıktan sonra serbest kalıyor. hatta kılık bile değiştiriyorlar. francisco asla yüzünü göstermiyor. insanların onları karalaması, hakaret etmesi hoşlarına bile gidiyor. son bölümde sanıkların ceza yaptırımları hakkında net bir bilgi yok. fakat miguel'in 21 sene ceza aldığı kesin. diğerleri nin ceza alıp almadığı muamma)

ispanya hükümeti beni daha da şaşırtmaya devam ediyor. zanlıları yalan makinesine bağlamak varken, p100 denilen beyin sinyallerini kontrol eden ve hipnoz tekniği ile cesedin yerini öğrenmeye çalışıyorlar. hatta medyumlardan bile yardım alıyor. sonuç her seferinde başarısız. marta'nın cesedine asla ulaşılamıyor.

2021 yılında bir gelişme yaşanıyor. ispanya'nın ünlü dedektifleri ve ekipleri miguel ve diğer sanıkların "günümüz teknolojisiyle" telefonları incelemeye alıyorlar.

son olarak belgeselin sonu inanılmaz duygusal. marta'nın annesi kızının artık hayatta olmadığını kabul ettiğini söylüyor. fakat marta'nın babası kızının bi umut yaşadığını düşünüyor.
bir umut olur da gelirse diye her gün mutfak camından bakıyor annesi. babası ise onu hala bekleyen bir ailesi olduğunu düşünsün diye tüm gece mutfağın ışığını açık bırakıyor.

belgeselin afişi / where is marta?
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
devamını gör...

ıhlamurlar altında

2005 yılında yayınlanan başrollerinde bülent inal (yılmaz), tuba büyüküstün (filiz tekiner), özge borak (elif) ve sinan tuzcu'nun (ömer tekiner) rol aldığı kanal d dizisidir.

dizinin konusu ise ilk yılmaz ile elif'in aşkını anlatmaktadır. birbirlerini her ne kadar çok sevseler de çiftin arası elif'in tekstil fabrikasında işe başlamasıyla bozulur. çünkü zengin ve bekar olan ömer tekiner'de fabrikasında işe başlayan güzeller güzeli elif'ten etkilenir. bu yakınlaşmadan haberdar olan yılmaz ise evleneceği kadına asılan ömer'i karşısına alır ve onu tehdit etmeye, tekstil fabrikasını yakmaya çalışır. fabrikayı ateşe veren yılmaz hapse girer.

hapse girdikten kısa bir süre sonra da sevdiği ve evleneceği kadın elif'in, patronu ömer ile evlendiği haberini alır. o kadar üzülür ki intikam ateşiyle hapishanedeki günlerinin bir an önce bitmesini ister. bu süre zarfında da hapishanede ömer'in tuttuğu adamlarla da mücadele eder. kabadayı sahnelerini o dönem bülent inal iyi oynamıştı *

aradan zaman geçer ve yılmaz hapisten çıkar. ömer'in kiz kardeşi filiz'i ne yapıp eder tavlar ve onunla evlenir. intikam için çıktığı yol da filiz'e gerçekten aşık olur. filiz'i tuba büyüküstün canlandırır ve kabul edelim tuba'yı çoğu kişi bu dizide tanımıştır.

dizinin en akılda kalıcı yanlarından biri de diziyle ayni isimde olan ve intizar'ın seslendiği şarkıdır. dizinin jenerik müziğidir.


tuba büyüküstün ile bülent inal'ın uyumu o kadar sevilmişti ki... güzel diziydi ıhlamurlar altında. çoğunun çocukluğundan aklında kalan, çoğunun ise gençliğinde hayranlıkla izlediği bir diziydi.

2 sezondan oluşan dizi 80. bölümde final yapmıştır. zaten özge borak'ta o zamanlar 8 bölüm için 40.000 tl isteyince ve yapım ekibiyle anlaşamayınca diziden ölerek ayrılmıştır.
dizinin afişi
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görselin kaynağı
devamını gör...

estetik ameliyatla birbirine benzeyen kadınlar

aynı fabrikadan çıkmış kadınlardır.

dikkat edin bunlara hollywood yanağı (bişektomi),dudak dolgusu, çene dolgusu, elmacık dolgusu, badem gözü derken hepsi birbirine benzerler.

misal pelin karahan, seren serengil ile damla ersubaşı karışımı gibi.

sinem kobal ile hadise karışımı şeyma subaşı yoluna çıkar. hatta oraya bir de gülşen'i ekle.
bunlar hep estetikten azizim. aynı estetik cerrahının elinden çıkmaktan.

yapılacak şey basit.
dünyanın estetiği + para = doğal güzel olduğunu savunmak ve evet ikizini bulmak.

ne kaa çok para o kaa ikiz/üçüz/dördüz/beşiz.

he bir de neymiş insanlar çift yaratılmış'mış peeh. yaratılırsan *
devamını gör...

ülkede bu kadar suriyeli varken sözlükte olmama nedeni

çünkü üremekle meşguller.
devamını gör...

bulaşık yıkayan erkek çekiciliği

olan çekicilik.

erkek adam dediğin takacak koluna düğünde takılan bilezikleri. girecek mutfağa. fairy bulaşık deterjanıyla köpürttüğü suyla, kolundaki şakır şakır ses çıkaran bilezikler eşliğinde yıkayacak bulaşıkları.

evin hanımı da durur mu? sinsice arkadan yaklaşıp "kurt bakışlı çekici erkeğim"diyerek bi şaplak atacak.

ön yıkamaya gerek yok. fairy sizin için onu da yapar. *

allah beni kahretsin...
devamını gör...

1. normal sözlük ayaklanması

hadi yine iyisiniz anormal sözlük haber ajansı başlığına haber çıktı *

sloganımız;
ayaklanarak kitap kazan

bir dahakine sayıca üstün olan editörleri de yanımıza alırsak eğer yönetimin hiç şansı yok. gazamız mübarek ola.

yönetimden yazarlarına açık çağrı:

1. normal sözlük ayaklanması başlatan yazarlar ile mücadele timi çok yakında!

devamını gör...

dünyanın en yaşlı köpeği

sihirli annem taci'dir. aksini iddia eden garip kont'tur.
devamını gör...

hepsi (grup)

2004 yılında 4 kız gülçin ergül, eren bakıcı, yasemin yürük ve cemre kemer tarafından kurulan müzik grubudur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

grubun bir araya gelmesi de ilginç. çocukluk arkadaşı olan ve birbirlerini uzun süredir tanıyan eren, gülçin ve yasemin ilk adımı atar. modern ve klasik bale eğitimi alan kızlar üniversite zamanlarında müzik grubu kurmak isterler. bu noktada cemre'nin annesi şebnem özberk yardımcı olur. 3 kız arkadaşının müzik grubu kurduğunu öğrenen cemre'de yalnız kalmamak için gruba dahil olmak istediğini söyler ve böylelikle grubun son üyesi de cemre olur.

ilk albümleri 2005 yılında yayınladıkları "bir" albümüdür. hepsi grubunun isim babası da mete özgencil'dir. albümde bulunan çıkış şarkıları sırasıyla;
olmaz oğlan
yalan
her şeye rağmen ve
üç kalp şarkılarıdır.

kısa sürede herkesin sevgisini kazanan grup sayısız konsere, reklam çekimlerine, röportajlara, imza günlerine katılır. her birinin de bir rengi vardır. gülçin pembeyi, cemre maviyi, eren yeşili ve yasemin moru temsil eder.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

2006 yılında çıkardıkları "hepsi 2" albümü de oldukça sevilmiştir. bu albümün ilk video klip şarkısı kalpsizsin şarkısıdır. grubun klip çekipleri de oldukça yoğun geçmiştir. hangi şarkıya klip çekeceklerini de oylama yaparak seçen grup üyeleri 4 şarkı arasında kalır. iki kelime, saklambaç, aşk sakızı ve mum adlı parçaları arasında aşk sakızı şarkısına klip çekmeyi uygun bulurlar. aşk sakızı şarkısının diğer şarkılardan farkı grubun olgunlaştığını ve büyüdüklerini belirten kıyafet seçimleridir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bale eğitimi alan kızlar şarkılarında danslarıyla da ön plana çıkmışlardır. sezen aksu ile zaten cemre'nin annesi şebnem özberk'in de çalışması ile kızlar sezen aksu imzalı, pepsi sponsorlu tempo şarkısının klibini çekmişlerdir.

2007 yılında ise dizi teklifi alan kızlar kendi hayatlarının da anlatıldığı hepsi 1 dizisinde rol alırlar. hem albüm hem şarkı hem dizi derken kızlar adeta o dönem mükemmel bir başarıya koşmuşlardır. o dönem için "1 sene içinde hesapladık ve farklı aylarda sadece 4 günümüz boşmuş. nasıl dayanmışız, bilemiyoruz" demişlerdir.

yoğun bir tempoda çalışırken albüm çıkarmayı da düşünen grup 2008 yılında şaka 10+1 albümünü çıkarmış ve hep bana şarkısının kayıt işlemleri biterken onları bir sürpriz beklemektedir.

cemre kemer'in bir röportajında" grup olarak aramızda sözleşme yoktu çünkü çok yakın 4 arkadaştık" dese de gülçin 2008 yılının sonlarına doğru gruptan birden ayrılmıştır. üstelik grubun yeni bir şirket ile anlaşacağı gün habersiz şekilde. cemre " 1 gün önce gülçin ile birlikteydik. aramızda sorun yoktu. ertesi gün şirketle sözleşme imzalayacağız fakat gülçin toplantıya gelmedi, aradık ulaşmaya çalıştık ama olmadı. zaten aradığımız da telefonu açmadı. eren ve yasemin onu aradığında telefona avukatı çıktı ve gülçin'i aramamız gerektiğini söyledi. neye uğradığımıza şaşırdık ve bu durum bizi çok etkiledi" demiştir.

grubun neden ayrıldığı yönünde sayısız varsayımlar yapıldı. fakat cemre, "şirket bize gülçin ile iletişime geçtik. evlenip yurt dışına yerleşecek" dediler. gülçin bize açıklama yapmadığı için de şirketten gelen açıklamaya inandık " demiştir.

fakat tüm haber ve gazeteler gülçin'in gruptan ayrıldığını yazınca gözler 3 kıza çevriliyor. cemre'de boş bulunup gülçin'in evlenip yurt dışına yerleştiğini söylüyor. tabi bu olay baya bi bomba etkisi yaratıyor. bunun üstüne gülçin resimlerinin 3 kızla aynı platform da yayınlanmamasi için yasak koyduruyor.

kızlar bu olaylar yatışınca tekrardan bir araya geliyor ve buluşuyorlar. cemre gülçin ile muhatap olmuyor, fakat eren ve yasemin gülçin ile konuşup sorunun ne olduğunu sorunca gülçin egolu ve alaycı bir tavırla konuşunca ortalık geriliyor. hatta eren ağlamış bile.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

son kez o gün konuşan kızlar hepsi grubu altında eren,cemre ve yasemin olarak müzik kariyerlerine devam ediyorlar. 2010 yılında geri dönüşüm adı altında bir albüm çıkarıyorlar. hatta cemre albümdeki birçok şarkının sözlerini yazıyor. sırasıyla canıma değsin, nükleer ve uğraşma ismini verdikleri şarkılarına klip çekiyorlar.

hayran kitlelerinin bazıları gülçin'siz de grubun başarılı olduğunu savunurken bazıları grubu taşıyanın gülçin olduğunu söylüyor. gülçin grubun zenci gırtlağına sahip ismi. cemre daha nahif- tiz sesli, gülçin'den sonra yasemin de grubun 2. güçlü seslisi, eren ise rap kısmında.

peki bu kızlar nasıl barıştı? ilk adımı gülçin atıyor. eren'i instagram da takip ediyor. bu arada eren sosyal medya konusunda çok acemi, ayrıca grubun daha anaçı, daha yufka yüreksi. gülçin ve eren'in takipleştiğini gören kitle ortalığı ayağa kaldırıyor. twitter da gündeme giriyorlar. az degil bir zamanların en iyi müzik grubundan bahsediyoruz. bunun üzerine eren" ne var yahu çok normal bu olay niye bu kadar büyüdü?" deyip gülüyor.

sonra ise gülçin cemre ve yasemin ile de barışıyor. peki bu kızlar şuan ne yapıyor? eren doğa hayranı bir insan olduğu için seramik işiyle uğraşıyor, bir tarla almış onu ekip biçip organik besleniyor. ayrıca yakın zamanda anne olmuş eren. cemre influencer'lık yapıyor, onun da karya adında bir kızı var. aralarında müziğe aşık ve tutkulu olan tek kişi gülçin'miş, o ise albüm çıkarıp müzik hayatına devam ediyor. yasemin ise spor hocalığı yapıyor.

tanımda bahsedilen cemre kemer röportajı buradan
devamını gör...

akrep (dizi)

başrollerinde demet akbağ- (perihan) ve evrim alasya'nın-(ferda) rol aldığı star tv dizisidir.

dizinin konusu alışılmışın dışındaydı. anne ve kızın düşman olduğu bir dizi pek hatırlamıyorum. ayrica demet akbağ gibi usta bir oyuncunun rol almasından da anlayabiliriz.

demet akbağ'ın canlandırdığı perihan güçlü bir kadındır. zengindir. kızı berna ve torunlarıyla güzel bir hayat sürüyordur. ferda'da perihan'ın kızıdır. fakat yıllar önce kızı ferda'yı terkedip onunla iletişimini kesmiştir. ferda ise binbir zorlukla bir kuaför dükkanı açar ve kızı merve ile yaşamaktadır.

ferda annesinin onu terketmesi ve zenginlikten/ kendi hayatından mahrum bırakmasından dolayı intikam almak için öz kardeşi berna'nın eşi fikret ile birlikte olur. fakat berna bir gün eşini ve ferda'yı bir evde basınca olaylar kopar. ferda öz kardeşini öldürür.

dizi de bu noktada başlar. bu cinayeti 3 kişi biliyordur. ferda, fikret ve aras.

fakat ferda'da yıllar önce kendi gibi belalı bir tip olan ahmet'ten ayşem adında bir kız çocuğuna hamile kalmış, annesinin yıllar önce onu terkettiği gibi o da kendi çocuğunu terketmiştir.

yukarı da yazarımız dizinin adının neden akrep olduğunu sormuş. çünkü dizi anne ve kızın birbirinden bu derece nefret etmesini konu alıyor. perihan kızı ferda'yı hep bir akrep olarak görmüş ve onu kendi zehiriyle öldürmek istemiştir. evet yanlış duymadınız kızını zehirleyerek öldürmek ister. fakat ferda'da annesinin akrep olduğunu ve tek kurtuluşun kendi zehri olduğunu söyler. en son da perihan kansere yakalanır.

güzel diziydi fakat 26. bölümde final yapmıştır.
devamını gör...

rock'n roll

2013 yılında yayınlanan kendi ismini verdiği albümünde bulunan avril lavigne şarkısı.

şarkının klibi de sözleri kadar güzel. kaldı ki klip hem absürt hem de ikoniktir*
let 'em know that we're still rock 'n' roll
devamını gör...

herkes hoşlandığı sözlük yazarını itiraf etsin etkinliği

elbereth

hoşlantıdan çok daha fazlası.
devamını gör...

alişan'ın oğlunun survivor'ı masaj yaptırmadan izleyememesi

zamanında cennet mahallesindeki pembe gereken cevabı vermişti saray şoparına.

gürgüsüz ferat.
devamını gör...

gönül dağı (dizi)

ev halkının her hafta düzenli olarak izlediği 2020 yılında yayınlanan trt dizisi.

arkadaşım dizi için "çok dram whis, her bölüm ağlatıyor başlama diziye" dedi.

hem baya izleniyor hem de sağlam bir kitlesi var dizisinin. her hafta twitter da gündemde. bi hafta eyşan meryem'e sövdüler mesela. hala da sövüyorlarmış kızcağıza. en son instagram da açıklama yapma gereği duymuş sevilay gültekin . alt tarafı bi rol lütfen bana özelden sövmeyin diye *

bizimkiler iki ağızdan heyecanlı heyecanlı bir yandan anlatıp bir yandan da izliyorlar diziyi. çaysız izlenmiyor bu dizi cidden.

neyse berk atan için izlerim belki bir gün ben de diziyi. bilemiyorum.
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim