kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
hdp merkez yürütme kurulunun 14 şubat 2021 13 vatandaşımızın şehit edilmesi olayıyla ilgili parti web sitesi üzerinen gerçekleştirdiği açıklamadır.


merkez yürütme kurulumuzun açıklaması:

10 şubat 2021’de tsk’nın kürdistan bölgesel yönetimi toprakları içinde yer alan gare bölgesi’ne yönelik yürüttüğü operasyonlara ilişkin olarak milli savunma bakanı hulusi akar’ın gece yarısı yaptığı açıklamada 13 vatandaşın naaşına ulaşıldığı ifade edilmiştir. operasyon sırasında bu kişilerden ayrı olarak birçok insanın hayatını kaybettiği de verilen bilgiler arasındadır.

basına yansıyan bilgi ve yorumlara göre söz konusu 13 vatandaşın uzun süredir pkk’nin elinde tutulduğu bilinen asker, polis ve devlet görevlileri olduğu anlaşılıyor.

halkların demokratik partisi olarak, bu sınır ötesi operasyon sonucunda, uzun süredir pkk’nin elinde tutulan ve kendilerini silahlı bir saldırıdan koruma imkanından mahrum olan 13 kişi ve hayatını kaybeden herkes için derin üzüntülerimizi, kayıpların ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

40 yıldır süregelen ve on binlerce yaşama mal olan çatışma boyunca, daha önce de pkk tarafından asker, polis ve devlet görevlileri alıkonmuş, ancak alıkonanların canlarına bir zarar gelmemesi ve en kısa zamanda serbest bırakılmaları için başlatılan diplomatik çabalar her zaman olumlu sonuç vermişti. insan hakları örgütleri ve barış aktivistlerinin oluşturdukları inisiyatiflerin yürüttükleri görüşmeler sonucunda alıkonanların tümü eksiksiz ve sağ salim evlerine dönmüşlerdi.

halkların demokratik partisi, barışa ve çatışmasızlık gayretlerine katkı verme sorumluluğuyla alıkondukları günden itibaren asker, polis ve devlet görevlilerinin aileleriyle temas halinde oldu. yakınları ve evlatlarının serbest bırakılması için çare arayan aileler insan hakları derneği (ihd) yöneticileriyle birlikte 2015, 2016 ve 2019’da 4 kez meclis grubumuzu ziyaret ederek yakınlarının özgürlüğüne kavuşması için gayret göstermemiz dileğinde bulundular. hem bu görüşmelerimizde hem de basın toplantılarında ve meclis genel kurulu’nda yaptığımız açıklamalarda, iktidarın ve diğer partilerin de bu çabalara katılması halinde, payımıza düşen her tür görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu açıkça ifade ettik.

halkların demokratik partisi, ailelerin ve kamuoyunun soru ve taleplerini tbmm gündemine taşımasına karşın, bu çabalarımız yanıtsız bırakıldı. iktidar, ailelerin çırpınışlarına olumlu veya olumsuz hiçbir yanıt vermediği gibi, kimi aileleri de diyarbakır il binamız önünde süregiden oturmaya dahil etti.

oysa iktidarın alıkonulanların serbest bırakılması için gösterilen çabaları cesaretlendirerek, sivil toplum örgütleri, barış aktivistleri ve etkin politik şahsiyetlerden bir heyet oluşturarak, onların ailelerine kavuşması için yolu açması, önceki örneklerin de gösterdiği gibi pekala mümkündü. ne yazık ki, görevlilerinin yaşam ve özgürlüğü için üzerine düşen diplomatik ve insani sorumlulukları üstlenmekten kaçınan iktidar, maksadı ve hedefi belirsiz bir askeri operasyon ile yaşamlarını riske attığı ve sonunda ailelerine naaşlarını teslim ettiği kayıpların sorumluluğunu, bu süreçte daima ailelerin yanında durmuş olan partimize yükleme çabasına girişmektedir. bunu hiçbir vicdan kabul etmez.

iktidar, partimizden hesap sorma değil, kayıpların ailelerine ve topluma hesap verme konumundadır. aynı şekilde pkk de hayatları kendilerine emanet olan tutsakların nasıl can verdiklerine, bu ölümlerdeki kendi sorumluluklarının ne olduğuna ilişkin olarak türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmelidir.

ankara, hewler ve bağdat hükümetleri ulusal ve uluslararası basının kayıpların gerçekleştiği bölgede gözlem yapmasının önünü açmalıdır. ulusal ve uluslararası insan hakları örgütlerini de bu olayı araştırmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz. bu ölümler, tüm ayrıntılarıyla araştırılmalıdır.

alıkonanların yaşamları rastlantılara ve çatışma ortamının insafına bırakılmamalı, ailelerin ve kamuoyunun talebine karşılık, pkk elinde tutmaya devam ettiği kişileri salıvermelidir.

bu vesileyle, hayat kayıplarının önüne geçilmesinin temelli ve sonuç alıcı tek yolunun çatışma politikalarına son verilmesi, kürt sorununun çözümsüzlüğünün demokratik ve barışçıl yollarla aşılması olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

bir kez daha hayatını kaybedenlere rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi bildiriyoruz.

halkların demokratik partisi
merkez yürütme kurulu

14 şubat 2021


kaynak: hdp.org.tr/tr/merkez-yurutm...
devamını gör...
terör örgütünün açıklamasıdır, halen mecliste olup bu açıklamayı yayınlaması bile türkiye cumhuriyeti adına utanç vericidir.
devamını gör...
kürdistan'tan sonrasını okumadım.
devamını gör...
kürdistan'dan sonrasını okumayan kardeşim için buradan
devamını gör...
içinde terör, terörist kelimelerinin geçmediği açıklamadır. pkk'dan meşru bir örgütmüş gibi bahsedip saldırıdan hükûmeti sorumlu tutmuşlardır.
devamını gör...
hala çıkıp konuşabiliyorlarsa bu utanç hepimizin maalesef.
devamını gör...
biz pkk terör örgütü olarak evet kaçırdık hem de ilk değildi diyorlar. daha öncekileri saldık ama bunda tutum değişikti. iktidar görüşmelere vs. yanaşmadı sonuç böyle oldu diyorlar. yani hem suçlular hem güçlüler. kabahati atacak yer arıyorlar. dün haberlerde de tsk bombaladı öldürdü sivilleri diyorlardı. evet maalesef sizin teröristliğiniz yüzünden 13 vatandaşımız rahmetli oldu, şehit oldu. diğer bahsettiğiniz can kayıpları ise terörist leşidir. onların bir tek anne babasına üzülüyorum. onlar da sizin kafanızda değillerse.

son olarak ülkede barış, demokrasi, kardeşlik vs. gibi laflar şu teröristlerin ağzına kaldı ya başka bir şey demeye gerek yok.

ekleme: yıllardır orada tutsak tutulan insanlar için hiçbir şey yapmayan devlet yöneticilerini de ayrı tutmamak gerekir elbette. bu vatandaşların hayatını kaybetmesinden onlar da sorumludur. ayrıca tutsak tutulanlardan vedat kaya 15 temmuz'un ardından görevinden ihraç edilmiş deniyor. garip bir ülkeyiz vesselam.
devamını gör...
o öldürülen 13 kişiden birisi, bu arada hepsi asker veya polis, uzman erbaş mevlüt kahveci. benim köyümden ve bu çocuk 2016 yılından beri pkk nın elinde. devlet bu insanlar için hiçbir şey yapmadı bu zamana kadar. ailesi nerelere başvurmadı, meclise bile gitti milletvekilleriyle görüşmek için, genelkurmaya gittiler, hiçbir sonuç alamadılar.
büyük, avrupayı titreten, almaya'nın kıskandığı (!) devletimiz 13 vatandaşına sahip çıkamıyor. umuruna bile getirmiyor unutup gidiyor onları. operasyonda tesadüfen cesetlerini bulana kadar bahsetmiyorlar bile.
6 yıl be 6 yıl, bu insanlar pkk nın elinde, ne işkenceler gördüler kimbilir. sizde burada pkk ya sallayıp vicdanlarınızı rahatlatıyorsunuz, ucuz kahramanlık peşindesiniz. hanginizin haberi vardı bu insanlardan 6 yıldır, hangi kanalda haber yapıldılar.
kim biliyordu, kimin haberi vardı bu insanlardan. kim sakladı bunca yıl.
devamını gör...
kahrolsun üç maymunu oynayan herkes, kahrolsun bu kadar kanın akmasına sebeb olan herkes, kahrolsun katil pkk ve destekçileri, kahrolsun oy için terörü kullanan herkes, kahrolsun terör üzerinden kaçakçılık yapıp,halkı korkutup yıldıran uyuşturucu satıcıları.
maalesef bizim elimizden sadece bunu yazmak geliyor.
allah şehit aileleri ne sabır versin, inşallah haklarını helal etmişlerdir, ben olsam hakkımı helal etmem beni bir oy için satan devlete niye hakkımı helal edeyim ki.
devamını gör...
başımıza ne geliyorsa okumamaktan geldiğini bir kez daha anlamamı sağlayan yazarları barındıran başlık. hdp’nin açıklamalarını samimiyetsizce bulabilirsiniz ancak diğer sözde muhalefetin aksine operasyondaki amacın erdoğanı kahraman yapmak olduğu en azından ima edilmiş. bugüne kadar çok operasyon oldu bundan sonra da olacaktır ancak bunlar devletin yani bizim çıkarlarımıza hizmet etmeli erdoğanın çıkarlarına değil.
ekleme; kürdistan.

hatırlatma; ben zaten bu başlığı açmıştım. (bkz: hdp’nin gare operasyonu açıklaması).
devamını gör...
şimdi aydınlar çıkar der ki ; böyle olmamalıydı, şöyle olmalıydı.emin olmakla birlikte bu kalleş örgüte pkk terör örgütü ve terörist bile diyemezler. gazi meclis'in kurucularının kemikleri sızlıyordur.
devamını gör...
sizi meclisin önünde yağlı kazığa oturtmayan devlete yazıklar olsun.
onursuz herifler...
sizi de, sizinle ortaklık yapanın da, size sempati duyanında gelmişini geçmişini seveyim.
devamını gör...
bu yazıyı okuyup bu partiye barış elçisi yakıştırması yapan solperen arkadaşlarımızın fikirlerinde zerre değişme yaratmayacak açıklamadır.
devamını gör...
millet galeyana gelip kendilerine saldırmasın diye korkudan şirinlik yapılmaya çalışılan samimiyetsiz açıklamalar.

yok üzülmüşler de yok böyle olsun istememişler de. ulan siz değil misiniz sırtımızı pkkya dayıyoruz falan filan diyen. sizin adamlarınız yapmış haberiniz mi yok, isteseniz o insanları serbest bıraktıramaz mıydınız, pkk ilk kez mi insan öldürüyor, ilk kez mi şehit veriyoruz? ne değişti de daha önce üzüntü mesajı yazmayan, pkkdan olayın hesabını sormayan sizler şimdi sorar oldunuz?
bir de pkk hayatları kendilerine emanet olan bu kişilerin ölümündeki sorumluluğunu açıklasın demişler dalga geçer gibi. emanet değil esirlerdi, herifler kafalara sıkmış daha neyi nasıl açıklayacaklar.

şu heriflerin hala mecliste olması, polis tarafından mecburen can güvenliklerinin sağlanması, devletin kanallarına çıkıp açıklama yapmaları, bir de üstüne maaş almaları falan inanılmaz ya.
devamını gör...
özetle;

- teröristler dahil herkesin ölümüne üzüldük
- bu zamana kadar rehine konusunda pkk'yla hep anlaşıldı.(cici çocuklardır demeye getiriyor herhalde) operasyon yapmasaydınız ölmezlerdi.
- uluslararası basını bölgeye davet edin. gerçekler ortaya çıksın.
- pkk ve iktidar 13 rehinenin ölümü hakkında hesap versin.
- hdp herkesi barıştırmaya çalışıyor bize ne bok atıyorsunuz?

sonuç; biz hep silahların susması, kimsenin ölmemesi için mücadele verdik. hükümet bu insanları umursamadığı gibi kamuoyunu bize karşı kışkırtıyor. yersen.

tüm bunların dışında en önemlisi şu: pkk'nın elinde başka rehineler olduğunu da hdp'den öğreniyoruz. bakalım ileride başımıza neler gelecek.
devamını gör...
safsatadan ibaret açıklama, kıymet verenler utansın.
devamını gör...
zerre samimiyeti, başından beri insani bir söylem için bulunduğu yerde olmayan bir güruhun açıklaması.
yazık bunlara inanarak bir şeylerin çözüleceğini zanneden bir yığın var ve algı da öyle oluşturuldu.
şimdi iş işten geçti artık.
çok şey yazardım ama yazmıyorum artık.
tarih kimleri ve ne için yazacağını iyi biliyor, fazla değil 5-6 sene sonra hepsine tanıklık edeceğiz.
devamını gör...
ne uğruna hizmet verdikleri belli olan terör sevici grubunun açıklamasıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"14 şubat 2021 hdp açıklaması" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim