eraa yazar profili

eraa kapak fotoğrafı
eraa profil fotoğrafı
rozet
karma: 8373 tanım: 1084 başlık: 338 takipçi: 60
kafa izninde
karma: 8373 tanım: 1084 başlık: 338 takipçi: 60

son tanımları


benjamin franklin

abd'nin kurucu babalarından biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir bilim insanı, müzikolog ve mucittir de. günümüz şehirlerinde kullanılan ve yıldırımları elimine eden paratoner, yüzme paleti, bifokal gözlük, elektrostatik makine ve franklin sobası adını taşıyan bir tür kuzine kendisinin buluşlarıdır. cam armonika denilen bir müzik enstrümanının da yaratıcısıdır. bir çok ünlü besteci bu enstrümana özel besteler yapmıştır.

bitti mi? tabii ki de hayır. filolog olmasa da filoloji alanının da çalışmalar yapmıştır. ingilizcenin yazılışıyla okunuşu arasındaki tutarsızlıkları fark etmiş ve ingiliz alfabesindeki x, q, w gibi gereksiz harfleri atarak, kendinden de bazı harfler atayarak okunduğu gibi yazılan daha sade bir ingiliz alfabesi geliştirmiştir. franklin alfabesi denilen bu alfabe ne yazık ki resmiyet kazanmamıştır. kazansaymış iyi olurmuş aslında.

vefat ettiğinde uygar dünyanın her yerinde onurlandırılmıştır. fransa'da rönesans insanı ünvanı verilmiştir. abd'nin kurucu babalarından her biri franklin gibi rönesans insanıydı. zaten böylesine vizyoner bir ekibin kurduğu devletin şimdiki gücü de ortada. bunun üzerine söylenecek pek bir şey yok.
devamını gör...

7 yaşındaki kızın internetten satışa sunulması

selefiliğin ne kadar iğrenç bir ideoloji olduğunu gözler önüne seren olaydır. olaya bak. hem bir halkı tekfir edip soykırım yapıyorsun hem de sağ kalan küçüklerini köle pazarlarında satışa sunuyorsun.

1930'lardaki, 40'lardaki nazi ideolojisi neyse 2010'lardan itibaren yaygınlaşan selefilik de odur. selefilik 21.yy'nin nazizmidir. dünya devletleri yeryüzünde tek bir selefi kalmayıncaya kadar ortak mücadeleye devam etmeliler. bakmayın, şu an görece olarak güçsüz gibiler ama bu işin şakası hiç yok.
devamını gör...

amorium antik kenti

emirdağ ilçesinin adıyla etimolojik bağlantısı gözlerden kaçmayan antik kenttir.
devamını gör...

en güzel eski türkçe kelimeler

(bkz: seçi)

şu an standart istanbul türkçesinde kullanılmıyor olsa da çukurova ağzında hâlâ yaşayan eski türkçe bir sözcüktür. fark anlamına gelmektedir. orhan kemal ve yaşar kemal romanlarında bolca kullanılır.

seçisiz de farksız demektir.
devamını gör...

kafa rock radyo yayını

değerli kafa sözlük yazarımız sayın sibelcan hanımefendiden ''kanasın'' adlı şarkıyı istediğim radyo yayınıdır.*
devamını gör...

yeni kelime öğreniyorum

(bkz: dil-âgâh)
devamını gör...

2 şubat 2014 gagauzya bağımsızlık referandumu

gagauz türklerinin yaşadığı gagauzya özerk bölgesinin, moldova'dan bağımsızlığı için gerçekleştirilen bağımsızlık referandumudur. 160 bin türk'ün yaşadığı bu küçük ülkede referanduma katılım oranı %70 olurken %99 oranında da bağımsızlık lehine evet oyu çıktı. moldova'nın tanımadığı bu referandumdan sonra mihail formuzal başta olmak üzere bir çok gagauz politikacı moldova devlet mahkemelerinde yargılanmıştır.

referandum rusya destekliydi. yani halka sorulan soru gagauzya'nın bağımsızlığından çok ''ab ve batı bloğu mu yoksa rusya mı'' idi. zaten bu yüzden türkiye bırakın referandumu desteklemeyi, kişinev büyükelçiliğimiz gözlemci bile göndermedi.

not: her ne kadar gagauzlar ''türklüğünü korumayı başarabilmiş boy'' olarak bilinse de bu çok yanlış bir bilgidir. özellikle 90 sonrası nesil kendisini rus olarak bilir, rusça konuşur, rusya hayranıdır. tabii bu da bir anda olmuş bir şey değil. rusya'nın oradaki insan kaynağına yaptığı yatırımın nüvesi.
devamını gör...

yazarların askerlik yaptığı iller

istanbul ama en yakın yerleşim birimine kilometrelerce uzaklıkta, kırsalda saçma sapan bir yerdeydi. istanbul demeye bin şahit. ama kışlanın içinde harikulade orman vardı. yasak ve tehlikeli olmasına rağmen haftasonları içine dalıp saatlerce yürümeyi çok severdim. hatta şekerleme yapmak için kendime yer bile yapmıştım. orman da orman ama ha. içine girince gece oluyor birden. fenerle yürüyordum zaten. ormanda bir çok eski mezar filan keşfetmiştim. üzerinde kiril alfabesiyle yazılar yazıyordu. muhtemelen ya 93 harbinde ölen rus askerlerine ya birinci balkan savaşlarında ölen bulgar askerlerine ya da her ikisine birden aitti. yine orman altı florasının altında kalmış bir çok müstahkem mevki kalıntısı keşfettim. bunlar da savaş zamanlarından kalma olsa gerek. zaten 93 harbi ile balkan savaşlarının ölüm kalım savaşları tam da bu noktalarda yapılmış. beni en çok üzen ise ormanda hiç yaban hayvanının olmaması. fakat sanırım bu orman sahipliydi. nasıl mı? işte böyle: #66232
devamını gör...

madem türksün say bakalım bütün vergileri

(bkz: göster ürksün)
devamını gör...

günde 5 saat yürüyerek 250-300 tl kazanmak

izmir’e geldiğinde vardiyamı akşama sabitleyip gündüzleyin ek iş olarak yapacağım iş. hem 2 saat tempolu yürürsem spor da yapmış sayılırım. 250-300₺ keş para da cabası. nerden baksan win-win. sevdim ben bu işi.
devamını gör...

karacaahmet mezarlığı

1300’lerde gömüye başlanan ve bugün iki milyondan fazla mezar barındıran mezarlık.
devamını gör...

türkiye’de yapılabilecek en ucuz hobi

(bkz: hiking)

ihtiyacımız olan tek malzeme, bir çift yürüyüş batonudur. o da decathlon’da en son 40₺ gibi bir şeydi. ne kadar sağlıklı olduğunu, bacak kaslarını nasıl çalıştırdığını, insana nasıl kondisyon kattığını, tabiri caizse dipçik gibi yaptığını tecrübe edenler
bileceklerdir. hem de bırakın en ucuz hobi olmasını, üstüne üstlük beleş beleş. camping ile kombine edildiği zaman tadından da yenmez.
devamını gör...

fenerbahçe

takımdan da öte bir kültürdür. bu kültürü kadıköy'de, bağdat caddesinde iliklerimize kadar hissederiz.
devamını gör...

küçükesat

küçüklüğümde, yaz tatillerinde bülbülderesi sokağında ikamet eden kuzenlerimde epeyce vakit geçirdiğim semt. bir çok anım küçükesat'ta olmuştu. örneğin, 1997'de prenses diana'nın trafik kazasında hayatını kaybettiği sırada oradaydım. 1998'de çöl tilkisi harekatı kapsamında abd uçaklarının bağdat'ın altını üstüne getirdiğinde yine küçükesat'ta canlı yayında izlemiştim. ilyas salman'ın sarı mercedes filmini de burada izlemiştim. böyle saçma sapan anılarım dışında, oradan güzel dostlar da edinmiştim. birlikte çok güzel oyunlar oynardık. aradan 20 küsür sene geçti, onlarla hala da görüşürüz.
devamını gör...

bursa iskender kebapçısı çalışanlarının 12 milyon lira vurgun yapması

işletme, darphane gibi ne kadar çok para basıyorsa artık, yıllık 2 milyon liraya yakın vurgunun fark edilmediği olaydır. vurgun, ancak iş yerlerinin kapandığı ve ciro yapamadığı pandemi sürecinde anlaşılmış. şaka gibi gerçekten de. işi kuran baba ununu eleyip eleğini de duvara asarsa hazıra konan oğullarının bunu fark edememeleri gayet normaldir. geçmiş olsun diyelim.
devamını gör...

vatan hainliği örnekleri

(bkz: yere çöp atmak)
devamını gör...

kongo'da keşfedilen altın dağ iddiası

piyasada altın enflasyonuna sebep olacağı için altın fiyatlarını bir anda düşürecek dağdır. altına yatırım yapanlara şimdiden geçmiş olsun. özellikle kongo cumhuriyet altını alanlara.
devamını gör...

portakal wars abdülseyidbincabbar’ın intikamı

abdulseyidbincabbar'ın bile filmi çekildi ya, daha da söyleyecek bir şey bulamadığım videodur.*
görsel
devamını gör...

yedi uyuyanlar

yanlarındaki köpeğin adının kıtmir olduğu uyuyanlardır. islamiyet'e göre kıtmir, cennetle müjdelenmiş on hayvandan biridir.

görsel
devamını gör...

cemel vakası

cennetle müjdelenen 10 sahabeden birisi ile bir çok sahih hadis ravisi de olan peygamber efendimizin hanımı arasında geçen vakıadır. tarihsel olarak baktığımızda, olay aslında taht kavgasından başka bir şey değildir.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim