cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, birleşmiş milletler (bm) 78. genel kuruluna katılmak üzere gittiği abd'de, amerikan pbs kanalına konuştu.

*erdoğan, "abd'nin türkiye'ye f 16 savaş uçağı satışı, türkiye'nin isveç'in nato üyeliğini onaylamasıyla ilişkilendirilmemeli. bu iki konunun birbiriyle bağlantılı olmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

*isveç'in nato'ya üyeliği konusunda ise isveç'in verdiği sözleri tutması gerektiğini dile getirdi. "terör örgütlerinin gösteri ve faaliyetlerini durdurmaları gerekmektedir. isveç sadece mevzuatta değişiklik yapmış gibi görünüyor ama yeterli değil" ifadelerini kullandı.

*erdoğan, amerika'yı mı rusya'yı mı tercih ediyorsunuz sorusuna, "diplomasi dünya çapındaki uluslarla kazan-kazan senaryosuna dayalı temaslar kurmaktan ibarettir, tıpkı abd ile iyi ilişkilerim olduğu gibi, aynı şekilde rusya ile de iyi ilişkilerim olacak. bu şekilde devam edeceğim" cevabını verdi.

*türkiye'de sedef kabaş, osman kavala ve selahattin demirtaş gibi tutuklamalarla ilgili pbs sunucusu amna nawaz'ın "bu kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz? söz konusu kişilerden tehdit algılıyor musunuz?" sorusuna erdoğan şöyle cevap verdi:

-sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? türkiye bir hukuk devletidir. hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. eğer yargı bu yönde bir karar vermişse, o zaman yargının verdiği bu karara saygı duyalım. ben yargı adına konuşacak durumda değilim. bahsettiğiniz bu kişi (kavala) protestoların finansörüydü.


*cumhurbaşkanı erdoğan, davalarla ilgili, "ben onlarla uğraşacak değilim" diyerek, kararların yargı tarafından verildiğini tekrar vurguladı.

*selahattin demirtaş'ın terörist olduğunu ve 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtığını, bu nedenle yargının bir karar verdiğini belirten erdoğan, program sunucusunun sözünü kesmesinin ardından, "kesmeye hakkın yok. saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın" dedi.

*cumhurbaşkanı erdoğan, "amerikan yargısı yargı da türkiye'nin yargısı yargı değil mi? türkiye'nin yargısına da saygı duymaya mecbursunuz" ifadelerini kullandı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"19 eylül 2023 rte'nin pbs kanalına verdiği röportaj" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim