süper lig'de 1996-2000 arasında kesintisiz 4 yıllık galatasaray şampiyonluğuna son veren, fenerbahçemizi şampiyon yapan maç. izlemedim, o maçta 1 yaşına basmamıştım, o dönemin futboluna hâkim değilim fakat kendimce bir değerlendirmede bulunmak isterim. o dönem fenerbahçe son maça lider çıkmıştı ve şampiyonluğu son maçta verme korkusu hiç yoktu içinde. çünkü o maça kadar ne zaman son haftaya lider girse son hafta kazanmış ve kupayı almıştı. bu maçta da öyle oldu. samsunspor maçın ilk yarısında (bkz: ali akdeniz)'in golüyle öne geçti fakat fenerbahçe (bkz: haim revivo)'nun serbest vuruştan attığı golle 1-1 beraberliği sağladı. akabinde de ilk yarı bitip devre arası geldi çattı.

ikinci yarıda (bkz: yusuf şimşek) skoru 2-1 yaptı, maçın sonlarına doğru da revivo 3-1 yaptı. aynı gün galatasaray kendi evinde trabzonspor'u 4-0 yenmiş bizi beklerken, bizim geriye de düşüp sonrasında maçı çevirmemiz gerçekten büyük olay. o zamanlarda kadronun ve teknik direktörün de etkisiyle baskıyı kaldırabilen bir grup varmış anlaşılan. şimdiki kritik maçlarda sinen ve gol yedikten sonra dağılmaya müsait olan takıma böyle maçları izletip ders almalarını sağlamak lazım. lazım ki eski günlerin kazanmaya yatkınlığını tekrardan elde edelim ve kutlamalarımız sıklaşsın.

2000-2015 arası fenerbahçe takımlarında gördüğüm özelliklerden birisi de şu, bir ekol oluşmuş ve birliktelik oluşturulup başarı gelmiş. mesela 2000-2005 yılları arasında sırp-hırvat oyuncular, mesela (bkz: nikola lazetic), (bkz: elvir baljic), (bkz: milan rapaic), (bkz: stjepan tomas), (bkz: miroslav stevic), (bkz: misko mirkovic), (bkz: zoran mirkovic) gibi nitelikli ve anlaşabilecek futbolcuları alıp kültürel açıdan beraberlik sağlanmış. 2005-2010 arasında brezilyalı oyuncuların bayağı ağırlıklı olduğu bir kadro kurularak göze hitap eden futbol ortaya çıkmış. alex'ler nobre'ler aurelio'lar havada uçuşuyor. 2010-2015 arasındaysa afrika menşeli (bkz: moussa sow), (bkz: emmanuel emenike), (bkz: issiar dia), (bkz: joseph yobo), (bkz: pierre webo) gibi oyuncuların takıma katılmasıyla atletik futbolun fenerbahçe'ye sirayet ettiğini görüyoruz.

bunları neden anlatıyorum? çünkü 2000-2001 sezonu bir ekolün başladığı ve fenerbahçe'nin çehresinin değişmeye yüz tuttuğu yılların başlangıcı. eğer bu sezon şampiyon olmasaydık o gelişim yılları da başlamayacaktı. bu yüzden 2000-2001 şampiyonluğumuz çok önemli bir dönüşüm sürecinin ilk anlarıdır. samsunspor'u yenip şampiyon olduğumuz bu maçın 22. yılı herkesçe kutlu olsun, nice şampiyonluklar bünyemizde hayat bulsun. şunu da atlamayalım ki böyle yavaş yavaş herhangi bir milletin oyuncularını toplayarak ekol yaratma işine en çok şu an ihtiyacımız var. şu anki takımın bir arada olduğu fotoğraflar adeta unicef kartları gibi, her yerden oyuncu var. bu düzeltilmeli. samsunspor'a da önümüzdeki sezon süper lig'de başarılar dilerim. renk katacakları muhakkak. iyi akşamlar tüm futbolseverlere ve futbolsevmezlere.
devamını gör...
fenerli olarak maçtaydım, tribündeydim. zaten stadı fenerlilere açmıştı ismail uyanık. %80 fener taraftarı vardı.

#2574377 nolu tanımın maçla spesifik olarak ilgili olan kısımlarının tamamı farazi ve hatalı. o şampiyonluğun fb nin sonraki yıllardaki sıçramasına etkisine ise itirazım yok.

maçla ilgili detayları biliyorum. direkt hem fb li hem ss lu topçulardan ama anlatmayacağım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"26 mayıs 2001 samsunspor fenerbahçe maçı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim