internetin öz evladı.
bir gün tüm bilimsel kitapları, tüm makalelerin, tüm insanlığın faydasına olan kaynakların bedava internet üzerinden erişilebilmesi bu adam sayesinde olacak.
daha değil.
belki 10 belki 20 belki 50 yıl sonra.
ama olacak.
devamını gör...
amerikalı aktivist ve bilişimci. ayrıca "internetin öz evladı" lakabını almıştır.
bu saygıdeğer kişi 1986 yılında chicago da dünyaya gelmiştir. babası bir yazılım mühendisi olması nedeniyle aaron doğduğundan beri bilgisayarlarla iç içe yaşıyor. kendisi henüz 3 yaşındayken okuma yazma öğreniyor. 12 yaşındayken wikipedia'nın atası olan infobase'i kuruyor. 14 yaşında bir dönem çok popüler olan rss sistemini kuran grupla yazışmaya başlıyor. verdiği bilgilerden etkilenen grup aaronla tanışmak isteyince kendisinin cevabı "yeni 14 yaşına girdim annemin buna izin vereceğini sanmıyorum".
15 yaşında ilk makalesini yayımlıyor. 15 yaşonda resmen ilk iş teklifini alıyor ve bugün milyonların kullandığı reddit ortaya çıkıyor. sonrasında reddit wired'e satılınca aaron buradaki iş ortamını beğenmiyor. kendisinin rolmodel olarak gördüğü world wide web'in de kurucusu olup bundan kazandığı paralarla milyoner olma şansı varken bunu world wide web'i tamamen ücretsiz hale getiriyor. günümüzde sonsuz internet sitesi olduğunu biliyoruz. bu kişi işte böyle bir paraya sahip olma imkanı varken www'i herkesin erişebileceği şekilde ücretsiz hale getiriyor. kendisinin en büyük hedefi ise insanların tüm bilgilere ücretsiz olarak erişebilmesidir. buu yüzden wired'deki işinden ayrılıyor ve abd'de tüm adli dosyaların tutulduğu pacer adlı web sitesine sızıp tüm dosyaları ücretsiz erişilebilecek şekilde kendi sitesine yüklüyor. bu olay fbi'nin dikkatini çekiyor ve fbi aaron'a dava açıyor fakat aaron abd yasalarına uygun hareket ettiği için hiçbir ceza almıyor. bunun üzerine hedefine mit'in jstor adlı veri tabanını koyuyor. jstor dünyadaki tüm bilimsel çalışmaların depolandığı bir sistem. fakat bu çalışmaları görmeniz için para vermeniz gerekiyor. buna dur demek isteyen aaron ise jstor'a sızıyor ve tüm makaleleri indirmeye başlıyor. buradaki gerekçesi ise bu makalelerin toplumun ortak üretimi olmasından dolayı herkesin ortak olarak görebilmesinin gerektiğini gösteriyor. bunun üzerine mit aaron'u tespit ediyor ve sistemden banlıyor. bunun üzerine aaron fiziksel olarak bilgilerin depolandığı yere gidip tüm dataları indirmeye başlıyor. bunun üzerine mit ise dataları indirdiği yere gizli bir kamera yerleştiriyor ve tüm olanları kayıtları mahkemeye veriyor ve aaron'a 13 farklı dava açılıyor. fakat swartz kefaret ödeyerek bu cezadan kurtuluyor. bu sefer hedefine ise bid dönem abd de çıkacak olan sopa adı verilen yasayı alıyor. bu yasay , abd hükümetinin istediği siteyi herhangi bir gerekçe göstermeden kapatabilmesini sağlayacaktı. gösteriler vs. sonrası yasa çıkmadı ve aaron bir anda aktivist olarak ünlenmeye başladı. fakat abd hükümeti kendisine ibreti alem olması için 35 yıllık ceza ve 1 milyon dolarlık para cezası veriyor. fbi'nin günlük hayatında onu darlaması , tutuklanma korkusu ve 1 milyon dolarlık para cezasının stesine dayanamayan aaron swartz 11 ocak 2013 yılında henüz 26 yaşındayken intihar etti.

burada derin bir iç çektikten sonra kendisinin bize olan mesajını buraya bırakıyorum.


görsel kendi çıkarlarını koruması için belki de dünyayı değiştirecek en büyük insanı kaybettik.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"aaron swartz" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim