şarbat gula, fotoğrafı national geographic dergisine 1985 yılında kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan afgan kızıdır.
görsel
sovyetler birliği ve afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kaldı. 13 yaşında iken pakistan'da bulunduğu mülteci kampında steve mccurry tarafından fotoğrafı çekildi. şarbat gula savaşın ve mültecilerin tüm dünyaya yayılan simgesi oldu. fotoğrafı yayın dünyasında en fazla bilinen fotoğraf unvanına sahiptir.
beklenenden daha fazla dikkat çeken fotoğraftan sonra national geographic society, afgan kız çocuklarının eğitimi ve kadınları için bir fon oluşturdu.
14 yaşında evlenip 3 çocuk doğuran şarbat gula kocasının ölümüyle büyük zorluklar yaşadı. 2016'da pakistan'da federal soruşturma dairesi tarafından sahte belgeler kullanarak ülkede yaşamaktan tutuklanıp 14 yıl hapis istemiyle yargılanınca uluslararası af örgütü büyük tepki gösterdi.
pakistan hükümeti geri adım atıp ülkede kalabileceğini söyledi. sharbat ülkesine dönmeyi tercih etti ve pakistan’a “bana burada 35 yıl izin verdiniz ve en sonunda böyle davrandınız. bu yeterli” dedi.
kendisine sorulan fotoğrafı için sharbat: “o fotoğrafın bana geçmişte yarardan çok zararı oldu. beni ünlü yaptı, ama aynı zamanda tutuklanmama da neden oldu” diye açıklama yaptı.
afganistan hükümeti ona kabil'de 280 m²'lik bir konut hediye etti. sharbat fotoğrafından gelen parayı dul ve yetim kalmış kadınlara verdi.
görsel
ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz. ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz, behçet necatigil.
devamını gör...
bu fotoğraf nedeniyle toplumdan dışlanan, hakaret ve aşağılamalara uğrayan şarbat gula'nın hayatı zorluklar içinde geçmiştir. yıllar sonra taleban yönetiminin gidişinin ardından national geographic sharbat gula'yı tekrar bulmuştur. fotoğrafla elde edilen gelirin yanında sharbat'a verilen telif hakkı komiktir. sharbat'ın acıları babasının hac masraflarını karşılamaya gitmiştir. national geographic dergisi babanın hac masraflarını karşılayarak ve karşılığında güncel fotoğraflar çekerek elini temizlemiştir.
national geographic bu tutumu nedeniyle uluslararası gazetecilerin eleştirisine maruz kalmıştır. eleştirilerin ardından national geographic'in sharbat'a yardım yapmadığını bilmiyorum.
afgan hükümeti fotoğrafı ülke değeri olarak kabul ederek sharbat'ın yaşam şartlarının iyileştirilmesini sağlamıştır ve aylık maaş bağlamıştır.
sharbat afganistan'a dönüş yolunda fotoğraftan rahatsızlığını belirtmişti. son dönemde yapılan röportajlarındaysa fotoğraftın afganistan'ı ve afgan kadınını temsil etmesinden memnuniyetini dile getirmektedir.
sharbat yeni yaşam koşullarından ve fotoğrafın temsil ettiklerinden memnun olsa bile afganistan'da özellikle son 20 yılda yapılan sorumsuz gazetecilik nedeniyle fotoğrafı çekilen kadınlar ve kızlar arasında öldürülenlerin, şiddete uğrayanların listesi oldukça uzundur.
fotoğraf ve haberlerin değeri insan hayatına mal olmamalıdır.
bu anlamda kevin carter'ın starving chidren and vulture adlı fotoğrafı üzerinden yapılan medya etiği tartışmalarının kapsamı genişletilmelidir.
görsel
devamını gör...
görsel

görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"afgan kızı şarbat gula" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim