1.
1941 yılı mersin doğumlu jeofizik mühendisi.
1999 marmara depreminden sonra kandilli rasathanesi başında bulunması nedeniye kendisini daha çok tanır bilir olmuştuk hatta yaşlı başlı amcayı yılın en seksi erkeği bile seçmişlerdi
devamını gör...
(bkz: deprem dede)
devamını gör...
bir ara mehmet ali erbil, bir salonda yaptığı stand-up gösterisinde kendisinin kamburluğunu ti'ye alıp ha düştü ha düşecek diye dalga geçince ahmet mete ışıkara hoca'nın ahı tuttu ki o esnada hafiften bir deprem oldu ve salonu boşalttılardı.
devamını gör...
'deprem dede' olarak tanıdığımız efsane bilim insanıdır. mekanı cennet olsun.
devamını gör...
kamburlugu 'ankilozan spondilit ' rahatsızlığı nedeniyleydi.bir çeşit romatizma. çok guzel sempatik bir insandı. allah rahmet etsin. aynı şey (fiziksel görünümle dalga geçmek) bugün m.ali erbil için fazlasıyla yapılabilir ama değmez.
devamını gör...
özellikle 17 ağustos 1999 gölcük depreminden sonra sıkça ismi duyulan jeofizik mühendisi. deprem dede adıyla meşhur olmuştu.

ışıkara yer bilimleri kadar gök bilimine de meraklıydı. dünyanın manyetik alanı ve iyonosferi konusunda çalışmaları bulunmaktadır.

ışıkara, gölcük depreminin ardından bir anda girdi hayatımıza. birçok kanalda sık sık boy gösterir oldu. bir ara işi iyice magazine dökerek kendisini en seksi erkek bile seçtiler. daha sonra kendisi de hızını alamadı ve siyasete atıldı. bu son hamlesiyle de birçok insanın gözünde, eski samimiyetini kaybetmiş oldu.

1941 yılında mersin'de doğan ışıkara, 2013 yılında istanbul'da vefat etti.

hayatı hakkında kısa bilgiler için link
devamını gör...
deprem dede olarak adlandırılmış insan. 99 yılından sonra tv'de çok gördük.
devamını gör...
ülkemizde deprem denilince akla gelen ilk isim. allah rahmet eylesin.
devamını gör...
tanışma fırsatı bulduğum değerli bilim insanı. bana ufkumu açan insanlardan bir tanesi. mekanı cennet olsun. yılın seksi erkeği seçmeyip dediklerine kulak kabartsaydık bu günleri daha az hasar ile atlatabilirdik.
devamını gör...
bugün nasıl ki naci görür ve celal şengör gibi uzmanlar isminden söz ettiriyorsa, 1999 depreminde de mikrofonlar kendisine yöneliyordu. yaşlanmış ve iki büklüm hale gelmiş rahmetli deprem uzmanı, deprem dede sıfatı ile ailenin bir üyesi gibi görülmüştü. bu da yetmeyince, kadınlar arasında düzenlenen bir anket sonucunda yılın seksi erkeği unvanı ile de onurlandırdılar.
devamını gör...
ilkokul 2. sınıfa yeni geçmiştim ki deprem konulu kitaplar hazırlamış ve bazı uzmanlarca okulumuzda tanıtılmıştı. depremin üzerinden aylar geçmişti. 6 yaşımda idim, herşeyi oyun sanıyordum. gölcük bir gecede tüm ışıklarını söndürdü o gün. o kadar küçüktüm ki allah bizle oyun oynuyor o yüzden yeryüzünü sallıyor sanıyordum. sarsıntılar oldukça salla hadii daha çok sallaaa diyordum. kafaya gel :) çocuksun sen...
neyse konuyu çok dağıtmayayım kitabına sarıla sarıla her gece okuduğum değerli deprem dedemiz :)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ahmet mete ışıkara" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim