1905 istanbul heybeliada’da dünyaya gelmiştir. yemen valisi müşir ahmet feyzi paşa'nın torunu olan âkile hanım'ın babası, hacı arif bey'in talebesidir. âkile hanım 5 yaşında piyano çalmaya başlamış ve konservatuvarda şan eğitimi almıştır. subay olan eşi şadi artun'la bu dönemde evlenmiş ve eşinin görev yeri olan siirt'e gitmiştir.

hakkı derman'ın teşviki ile türk müziği'ne yönelmiştir ve siirt'te müzik öğretmenliği yapmıştır.

1932'de istanbul'a dönmüştür. döndükten sonra belediye konservatuvarı batı müziği bölümüne devam etmiştir. istanbul belediye konservatuvarı’na ilk giren kadındır.

ilk konserini 1933 yılında cumhuriyetimizin 10. yılı'na özel olarak vermiştir. 1935 yılında istanbul radyosu'na girmiş, 1943 yılında istanbul belediye konservatuvarı icra heyeti'nde de ses sanatçısı olarak görev yapmıştır.

istanbul radyosu, ilk yıllarda personel ihtiyacını ankara radyosu’ndan nakillerle kapatmaya çalışıyordu. istanbul radyosu’na gelen sanatçılar, aynı zamanda hocalık da yaparak radyonun bir “okul” olmasını sağlıyordu. sanatçıların kadrolu olmaması programların sürekliliği açısından sorun teşkil ediyordu. bu yüzden cevdet çağla ve mesut cemil, radyonun ilk sözleşmeli personel ekibini oluşturdu: alaaddin yavaşça, arif sami toker, afife edipoğlu, mustafa çağlar, âkile artun, ekrem kongar, can akşit, necmi rıza ahıskan, safiye ayla ilk sözleşmeli personeller arasındaydı.
refik fersan, selahattin pınar, yesari asım arsoy'dan da dersler alan âkile artun'un suna ve ayten isimli iki kızı olmuştur. eşi şadi artun albay rütbesi ile emekliye ayrılmıştır.

kızlarından suna artun da bale, piyano ve solfej eğitimi almış, yurt dışında gazetecilik okumuş, trt istanbul radyosu programcılarından altan poyraz ile evlenmiş, suna artun poyraz olarak sahneye çıkmış ve plaklar çıkarmıştır.

âkile artun, 20 haziran 1995 tarihinde 90 yaşında istanbul'da hayata veda ederek, zincirlikuyu mezarlığı'nda ebedî istirahatdgâhına uğurlanmıştır.

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"akile artun" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim