1.
yeni başladığım bilimkurgu dizisi. netflix’te şu an 2 sezon yayınlanmış. ilk sezon 10, ikinci sezon 8 bölüm görünüyor. bölümler yaklaşık birer saat. ilk bölümünü gayet beğendim.
devamını gör...
ilk sezonu ikinciye göre daha güzel olan dizi.
ikincinin de olay kurgusu güzeldi ancak ilkini daha çok sevmiştim.
devamını gör...
1965 doğumlu ingiliz yazar richard k. morgan'in 2002'de kaleme aldığı (dilimize de değiştirilmiş karbon adıyla çevrilmiş olan) romanından uyarlanan 2 sezonluk netflix yapımı bilim kurgu dizisi. buradan
insan benliğinin dijital hafızalarda saklanabildigi bir gelecekte takeshi kovacs isimli (eski) bir paralı askerin her sezonda farklı bir cinayeti aydınlatma girişimini ve bu sırada gerçekleşen olayları konu almaktadır. ıyi seyirler.
devamını gör...
ölümsüzlük konusunun olabilecek en mantıklı şekilde işlendiği dizi ve roman serisidir.

dizinin ana fikri; insan zihninin ve hafızanın, dhf denilen kodları içeren belleklere yüklenmesiyle bedenden bedene geçişin mümkün kılınması ve bu imkana yeterli düzeyde ulaşabilen bir kaymak tabakasının yeni ve ölümsüz bir sınıf yaratmasıdır.
devamını gör...
zenginin her yerde zengin olduğu dizi!
devamını gör...
ilk sezon başrolünde joel kinnaman oynamıştır. yerine ise ikinci sezonda anthony mackie geldi.
devamını gör...
2 sezondan olşuan, cyberpunk bir evrende geçen kitaptan uyarlama netflix dizisi. ilk sezonu çıktığı zaman netflix'in o zamana kadar ki en yüksek bütçeli dizisiydi (ki haklarını yiyemem bu bütçenin 1 kuruşunu bile boşa harcamamışlar ilk sezon konu olarak iyi sinematografi olarak ise mühemmeldi). ikinci sezona geçince ilk sezon harcadığı para netflix'e fazla gelmiş olacak ki galiba bütçeyi kısmışta kısmış çünkü ilk sezonun bu kadar iyi olup ikinci sezonun bu kadar kötü olmasının başka bir açıklaması olamaz. sonuç olarak mükemmel ilk sezonu izleyip berbat ikinci sezona geçen hiç kimse tabi ki de ikinci sezonu beğenmedi netflix'te diziye final bile yaptırmadan son verdi. yine de izlemek isteyen için ilk sezonu şiddetle tavsiye ederim.
devamını gör...
ilk sezondaki olay örgüsü, kovacs in görünüşü, karakterler ve düşmanlarin karizması muazzamken ikinci sezonda tüm bu konularda tüy dikmistir.
devamını gör...
öncelik olarak kitabını okumayıp dizisini izlediğim için pişman olduğum, netflix'in bilim kurgu dizisi. 2 sezonu vardır.

ilk sezonu kocaman gözlerle "oha ya olabilir mi böyle bişii" diyerek, çok zevk alarak izledim. dizi her telden çalıyordu zira. anarşi desen var, geleceğin aldığı hal desen abv dedirten cinsten, heleki şu "başı bulutlarda" mekanını anlatmıyorum bile * güzeldi güzel.

diziyi genel hattıyla şu şekilde özetleyebiliriz, gelecekte insan zihnini bir diske aktararak beden ölümü gerçekleşse dahi başka bedenlerde hayatının devam edilmesi ve elbette bu sayede ölümsüzlüğü bulan insanların bir takım olayları. ehe evet bir takım olaylar çünkü spoiler vermek istemiyorum, bu diziye bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

burjuvalar her yerde burjuva efendim. bu burjuvalar zaten halkla beraber yeryüzünde bile yaşamıyolar. bulutların üstünde yaşıyorlar, ayrıca disklerini kopyalatmışlar ve belirli saat aralıklaryla kopyaları yedekleniyor. kendi bedenlerinden de üretmişler bir sürü, yani diskini patlatıp gebertmek neredeyse imkansız.
öyle işte dizi şu şekilde başlıyor zaten, "mat" denilen bu burjuvalardan biri tam zihni yedeklenmeden mevcut bedeni öldürülüyor ve malumunuz yedekleme yapılmadığı için de adam kendisini kimin öldürdüğünü hatırlayamıyor yeniden hayata döndüğünde. böylece yaklaşık 250 yıldır bedenlenmeyen eski asker "takeshi kovacs" çook yakışıklı bir polisin vücuduna bilinci aktarılarak hayata dönüyor ve bu cinayeti çözmesi isteniyor.

eh ilk sezonda elbette bu cinayet çözülüyor, takeshi'nin kendi travmalarıyla yüzleşmesi, arkadaş çevresi edinmesi derken ilk sezon muazzamdı benim gözümde.

ikinci sezon için çok eleştiri geldi. sadece demek istiyorum ki, ne bekliyordunuz zındıklar? takeshi'yi elbette 1 adam oynayamazdı, bedeni değişecekti! gelecekten ve terörist görülen bir eski askerden bahsediyoruz, burnu boktan çıkmıyor adamın, tabiki başka bedenlerde hayat bulacaktı. o yüzden bana hiiç batmadı siyahi bir adamın oynuyor oluşu ve hatta bayıldım diyebilirim. oyuncu (bkz: anthony mackie) muazzam oynadı muazzam. allah aşkına tipe bakar mısınız:
görsel
ikinci sezonuda çok beğendim, ilk sezonda takeshi'nin hatırlayıp da bir türlü işlemedikleri o aşkı ve devrimin hikayesi şeffaf şekilde işlendi çünkü. benim umrumda olan zaten cinayet dosyası vs değildi ki. takeshi'yi ve quell'i merak ediyordum, bu adam asker kimliğinden nasıl sıyırdı, devrim fikri nasıl ortaya çıktı, neler yaşandı bu ayaklanmada? ah. işte bu yönden ikinci sezon bazı zındıkların bok attğı gibi vasat falan değil gayet harikaydı.

bu zındıklar yüzünden 3. sezon iptal edilmiş. sinirlendim işte. neyse kitabını okuyalım madem, velhasıl güzeldi izleyin yani yarasa onaylı.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"altered carbon" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim