madem eşitlik.. her yerde, her alanda eşitlik olsun.
devamını gör...
askerliğin erkeklere de zorunlu olmaması gerekliliği. çok daha eşit.
devamını gör...
zorunlu yapılması hmm...
devamını gör...
o pis ortamı o güzel varlıklara layık görmüyorum. özellikle bizim ülkemizin şartlarında.
devamını gör...
nüfus azlığı olsaydı eğer belki. ama artık teknolojinin gelismis olması dolayısıyla ülkeler bu yükü artırmak yerine daha da azaltmaya çalışıyorlar.
devamını gör...
gerekmeyen gerekliliktir.

tüm yurttaşlara toplumsal hizmeti zorunlu kılmak gerekmektedir. misal;stk görevi.

seçmeli olacak bu görevde yurttaşlar, ister askerlik yapmalı isterse sosyal sorumluluk projelerinde yer almalıdır.
devamını gör...
yürüyen uçak
işte bu keşifle yarışır tebrikler.
devamını gör...
(bkz: zorunlu askerliğin bitmesi gerekliliği)
meslek olarak yapanlar yine yapsın ama erkeklerin hayatından zaten 6 ayı çalıyor. bir de kadınlardan mı çalınsın?

askerlik kadınlara da getirilirse el mahkum tabii ki giderim ama ne öğreniyorsunuz askerlikte? 50 tane adamı bir tane koğuşa tıkıyorlar yatak düzenlemeyi, tıraş olmayı öğretiyorlar.
devamını gör...
zorunlu zamanlarda türk kadınları askerlik yapmıştır. gerekirse yine yapacağından da eminim. ülkemizde her şart eşitmiş gibi bunu dert edinmek zaten ayrı bir olay. eril nefretinize her dakika başlık açmanız da acınası.
devamını gör...
subay olarak görev yapan, jandarma'da ve kara kuvvetleri komutanlığında astsubay olarakta göre yapan bayan askerleri * düşününce neden olmasın ki dediğim başlıktır.

ancak nöbetçi subay ve astsubayların kafayı yemesine neden olabilir. * bilemedim şimdi.
devamını gör...
olması gereken algı: onda var bende yok bende de olsun.

bizdeki algı: onda var bende yok onda da olmasın.

kadınların askerlik yapmasına gerek yok ama 6 ay askere giderek hem bedelli yapanlarla hem de kadınlarla akademik, iş vb. alanlarda dezavantaj oluşuyor bu eşitsizliğin giderilmesi için askerlik yapanlara birtakım pozitif ayrımcılıklar sunulmalı.

en kaba ve ilk akla gelen: bedelli paraları ile kadınların işe girdiklerinde maaşlarının bir kısmı belli bir miktar olarak askerlik yapanlara maaş olarak aktarılması olabilir. ama yeme sırası hükümetten halka gelmez tabii. he bunun ideali devletin o parayı ödemesidir de, devlet işlevini o kadar yitirmiş ki bu alanda aklıma devletten ziyade vatandaşın ödemesi geldi hshshs.
devamını gör...
gereklilik olup olmadığı tartışılabilecek öneri.

şahsen ben giderdim sanırım. dünyanın bin türlü hali var. bazı şeyleri öğrenip bazı durumlara hazırlıklı olmak iyi olurdu.

her kadının bundan kaçacağını düşünüyorsanız epey yanılıyorsunuz demektir.
devamını gör...
askerlik de aslında doktorluk, öğretmenlik gibi bir meslek değil midir?

madem bu mesleği yapanlar var, erkek kadın ayırılmamalı. ama sivil vatandaşa da askerlik zorunlu tutulmamalı, ohal hariç. ohal durumlarında ise tabi ki kadınlara da erkekler kadar zorunlu olmalı.

he bi' de bir yazar yukarıda demiş ki: "o pis ortamı o güzel varlıklara layık görmüyorum." *
devamını gör...
bu ülke hem kadınların hem de erkeklerin aynı derecede, eşit emekleri ile kurtarılıp kurulmuştur.
kadınların bazıları savaşa katılmış, bazıları yaralıların bakımını üstlenmiş, bazıları cephane üretimi ve ulaştırılması sorumluluğunu almış ve bu sorumluluğu alırken kendi küçücük yavrusunun üzerindeki battaniyeyi alıp cephaneliklerin üzerini örtmüştür. gerektiğinde kendi yemeklerinden, kıyafetlerinden, zamanlarından, gençliklerinden, çocuklarından, o en sevdiklerinden vazgeçmesini bilmişler ve vatan uğruna feda etme yürekliliğini göstermişlerdir.

klavye başından, sanki kadınların hiç payı yokmuş, tek yaptıkları evlerinde oturmakmış gibi ve gerektiğinde mücadeleci ruhlarını göstermiyorlarmış gibi böyle bir başlığın açılmış olması ve ''madem eşitlik, her alanda olsun'' demek çok basit kaçıyor. bazı insanların tek yaptıklarının kötü niyetleriyle klavyede birkaç harfe basarak kelime ve cümle oluşturmak olduğunu düşünüyorum. harflere basıyorsunuz sadece, düşünmüyorsunuz.

bir dahakine düşünün, olur mu?
devamını gör...
eğer öyle bir durum olursa erkekler gibi kadınlarda gider tabiki hiçbir türk vatandaşının bundan gocunacağını da sanmam ancak bu düşüncenin '' kadınlar da vatani görevlerini yerine getirsin, her türk vatandaşı silah tutmayı öğrensin ülkesini savunabilsin '' temeline dayanmasını isterdim.
ama daha çok '' kadınlar yapamaz, biz askere gidiyoruz onlar geziyorlar eğleniyorlar " düşüncesinden kaynaklanan bir fikir. adalet bu şekilde sağlanmaz.
devamını gör...
dünya hep savaş halinde. silah tutulmayan savaşlarda ne yapacağız?
devamını gör...
erkekler çocuk doğurursa ben askere giderim. gitmezsem gelip bulun beni, tükürün yüzüme.*
devamını gör...
yani aslında yukarıda birisinin de belirttiği gibi en azından temel askerlik eğitimlerini almamız faydalı olabilirdi ülkemiz açısından ama ben artık siha gibi araçların üretilmesiyle askerliğe çok da ihtiyaç kalınmayacağını düşünüyorum. artık ekonomik, teknolojik savaş çağlarına geçiş yapıyoruz. ülkemizin sınırındaki terör olayları bittikten sonra bu kadar geniş çaplı asker ihtiyacımız olmaz diye düşünüyor ve ümit ediyorum.
devamını gör...
(bkz: sözlükte gereksiz başlık artışı)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"askerliğin kadınlara da zorunlu olması gerekliliği" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim