-ci, -cı, -cu, -cü, -çi, -çı, -çü, -çü yapım eklerinin bir isme gelmiş halidir.
insan maalesef ki bir şeye ait olmak ister. bu, fikrimce insanoğlunda çok eskilerden beri kalıtılan bir kendini savunma biçimidir. insan kendini belirli bir sınıfa ait hissettiğinde direkt olarak o sınıfın içindeki tüm bireyler tarafından desteklenir ve korunur. çünkü sınıf içindeki bireylerin geleceği tüm sınıfın geleceğidir. insan bilir ki o sınıf dağılırsa kendisi için de iyi olmayacaktır çünkü sahip olduklarını beraberinde yürüdüğü arkadaşlarına borçludur.
bir şeyciliğin, birlik olmaktan farkı vardır. insan birlik olurken bir düşünceye veya ideolojiye ihtiyaç duymaz. insan her canlı gibi belirli haklara sahiptir ve bu haklarını korumak için birlik olur . birlik olurken insan; insana ancak insan olduğu için değer verir, bir şeycilikte bu böyle değildir. bir şeycilikte olayın sonunda kişisel menfaat vardır ve insan bu menfaatini ayakta tutabilmek için ait olduğu sınıftaki bireylerle çıkar ilişkisi kurar ( burada milliyetçiliği dışarıda tutuyorum çünkü belirli bir yere kadar insanın ait olduğu ırkı savunması kadar doğal bir şey yoktur.). bu özellikle cemaatçilikte çoktur.
peki, fakir neden fakirdir? fakirler için genelde halk arasında, 'ya işte gariban adam, etliye sütlüye karışmaz.' denir. etliye sütlüye karışmamanın bir anlamı da ''toplum içindeki akımlardan, eğilimlerden uzak durmak, hiçbiriyle ilgili olmamak'' tır. işte insan kendisi olunca böyle oluyor, maalesef genelde bir sınıfa ait olmamak insanı ekonomik yönden zorluyor.
sonuç olarak bir şeycilik ilk başta masum gibi gözükse de yaşadığımız sıkıntıların altından onlar çıkabiliyor.
herkes kendisi gibi olsa ve toplum içinde sınıflar oluşmasa her şey daha iyi olacak.
öyle içimden geldi bir yazayım dedim.
faydalanılan kaynaklar
wikipedia
oxford languages
devamını gör...
xcılık, xcilik, xculuk, xcülük, xçılık, xçuluk, xçülük mensuplarının durumu. bir şeye ait olmaktan başka o şeyin taraftarı olmak, savunuculuğunu da yapmaktır.

cem yılmaz'ın bir telsim reklamındaki repliği pek tatlıydı: bir adam sendecilik, bir vurdum duymazlık, bir bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bir şeycilik" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim