roman / fantastik / bilim-kurgu / edebiyat
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

pierce brown'ın yazmış olduğu kızıl yükseliş üçlemesinin on yıl sonrasını anlatan devam kitabı. sancılar içindeki yeni cumhuriyet bir yandan yeni sistemi oturtmaya çalışırken bir yandan iç ve dış düşmanlarla mücadele etmektedir. darrow ve arkadaşları yine maceradan maceraya koşarken işler her zamanki gibi içinden çıkılmaz bir hal alır. hikaye ile ilgili daha fazla yazmak istesem de spoiler vermeyi sevmediğim için burada bırakıyorum.

gelelim işin yazarlık kısmına... sevgili dostum pierce bu defa hikayeyi sadece darrow'dan değil diğer kahramanların da gözünden anlatmış. yani savaşı farklı cephelere yaymış aslında. bir kişinin gözünden anlatmak en kolay ve temiz yoldur. ancak oyuna başkalarını da dahil ediyorsanız o zaman bunu çok incelikli yapmalısınız. çünkü hikaye kaç kişi üzerinden ilerleyecekse hepsi için ayrı ayrı iç dünyası oluşturmanız, okuyucu sıkmamanız ve bir yandan da bütünlüğü bozmamanız gerekiyor. o yüzden ilk üç kitabı çok satmış bir yazar olarak devamında bambaşka bir yöntemle okuyucunun karşısına çıkacaksanız hem kendinize çok güveniyor olmanız hem de gerçekten en az öncekiler kadar başarılı olmanız gerekiyor. aksi halde bu sizin için büyük bir prestij kaybı olur.

bana sorarsanız müteveffa robert jordan büyük eseri zaman çarkı'nda bu işin nasıl yapılacağına dair adeta ders veriyor. pierce brown da bu işin hakkını kesinlikle vermiş.

kitabın tamamını büyük bir heyecan içinde okudum. en baştan itibaren merak duygusunu çok canlı tutuyor yazar. heyecan, korku ve hüzün yine çok iyi harmanlanmış. tabii ki kahkaha attığım yerler de oldu.

eğer devam kitaplarına karşı önyargınız varsa, demir altın'ı alıp okumak bunu kırmak için güzel bir başlangıç olur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"demir altın" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim