1.
2. periyot 7a grubunda bulunan element. kendisi zayıf asit olan florik asiti oluşturur. oda sıcaklığında, normal şartlar altında, florik asit cama zarar veren tek asittir.
devamını gör...
atom ağırlığı 14,0067 olan element. büyük f ile gösterilir.
devamını gör...
insan ve hayvanların kemik ve diş yapıları için gerekli ve önemli bir maddedir. diş macunlarında kullanılan flor dişe beyazlık kazandıran maddedir. içme sularına da zaman zaman flor takviyesi yapılır.
devamını gör...
geri zekalı yapmaz. amerikada şehir suları florlanır çünkü diş yapısına direkt katılıp florapatit kristalleri oluşturur, bu da doğal minede bulunan hidroksiapatit kristallerinden çürüğe daha dayanıklı bir bileşiktir. okullara gelip flor uygulaması yapan diş hekimlerine izin verin, çocuğunuzun dişleri kıt beyniniz gibi çürümesin. her şeyin fazlası zarardır tabi ama okuyun araştırın, ama doğru bilgiyi okuyun, makale okuyun, uygun miktarı öğrenin. flor küçük çocuklarda bile 1000ppm e kadar kullanılabilir esasında ama biz olur da çocuk 2 tüp diş macunu yutar* (!) diye florsuz diş macunu alabiliriz bir müddet. bunu anlarım. kronik toksisite de dişleri sarartır, ileri düzeyde de kahverengi yapar kırılgan yapar. ama bunlar fırçalamayla, cilayla, kaşıkla olmaz dostlar. floru böyle yemeniz lazım bunlar için. o plastik kaşığın içine sıkılan floru şişesinden kafaya dikmeniz lazım. okuyun dostlarım okuyun. azra kohen gibi saçma sapan israil pirinci meselesine döndürmeyin floru. halk zaten bayılıyor komplo teorisine sonra firmalar kömürlü, doğal ıvır zıvır florsuz macun çıkarıyor. hayır ben düşünme ve araştırma özürlüyüm, aslında dünyayı üç beş aile yönetiyor diyorsan, valla benim için hava hoş dolgumu yapar geçerim ama hekimlik bu değildir. her şeyden önce primum non nocere. önce koruyucu tedavi. flor da bunun en büyük parçasıdır.
devamını gör...
5. (tematik)
atom numarası 9'dur.
devamını gör...
insanımız tarafından, sabah, öğle, akşam bardaklarca tüketilen çayda da hatırı sayılır miktarda bulunan bir element. bu yüzden çocuğunuz gerizekalı olmasın diye diş hekiminin uygulayacağı flora karşı çıkmadan önce içtiğiniz çayı azaltmanız gerekir. zira sizin zekanıza çoktan etki etmiş olabilir. bu arada:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
portekizce, katalanca ve galiçyaca dillerinde 'çiçek' anlamına gelen kelimedir. portekizce için konuşmak gerekirse, feminen bir isimdir, a artikelini alır.
devamını gör...
fluor

bir elementtir.

atom numarası 9
atom ağırlığı 19
yoğunluğu 1,265 olan,
kokusu ozonu andıran, kahverengimsi sarı renkte, halojenler grubunun ilk elementidir simgesi f

1529 yılında georigius agricola, kalsiyum florür bileşiğini tanımlamıştır. ilk defa 1886 yılında henri moissan tarafından izole edilmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim