merak edilendir.

bilgi içerikli başlıklar en çok iki üç sayfa tanım alırken üstteki yazarın herhangi bir şeyini tahmin etme entryleri sayfalarcadır.
devamını gör...
insanların eğlence ve sosyalleşme ihtiyacıdır. gerek krizler, gerekse pandemi kaynaklı yasaklamaların ve piyasa sarsılmasının insanlarda yarattığı yük ve stresten kaynaklıdır. samimi bir ortam bulunca, burası sözlük de olsa insanlar biraz da kafa dağıtmak istiyorlar. buna anlayış göstermek durumunda olduğumuz kanaatindeyim.
devamını gör...
sözlükler motomot yerler olmadığı için normal olandır. gerçekten bilgi almak için okumuyoruz buraları. misyonu tamamen bu olsaydı ekşi sözlük en çok tık alan sitelerden birisi olmazdı.

ama şu konuya katılıyorum, bazı başlıklar da hakikaten ne ki bu şimdi diye sorduruyor. tamamen faydasız başlıklar. eğlence desen değil bir garip başlıklar. onu da yazarlar arası yaş farkına bağlıyorum. ben 36 yaşındayım. 17 yaşındaki çocuğun yazdığı şeyin bana mantıksız gelmesi çok normal.
devamını gör...
sözlük modası başladığında wikipedia bile yoktu.sosyal medya icat olmamıştı.şimdi ise hepsi var.sözlükler ansiklopedi değil ki bilgiyi buradan alalım.arada bilgi paylaşıyoruz arada geyik ve sosyalleşme için kullanıyoruz.
devamını gör...
insanlar buraya bilgi almaktan çok eğlenmeye geliyor. zaman geçirmeye geliyormuş. bilgi sahibi olsa milyonlarca kaynak var. insanları ötekileştirmekten sıkılmadınız.
devamını gör...
bir çok tanım zaten forum havasında yapılıyor, doğrusu daha da güzel oluyor.
bir konuyu karşılıklı normal konuşma diliyle yazıp, sonuna da ' olması durumu ' , ' olmaması durumu ' gibi küçük ekleri kondurunca , o forumsal metin, bilgi amaçlı bir tanım olmuyor zaten .o yüzden, fazla da kasmamak gerek diye, düşündüğüm durum.

( bakın yukarıda aynısını yaptım. anlattım anlattım, sonuna düşündüğüm durum'u ekleyince, bizim sohbet havasındaki yazı, oldu sana tanım. siz inandınız mı ? ben pek inanmıyorum, o yüzden de kasmıyorum .)
devamını gör...
bilgi ne kadar uzatılabilir içeriğe sahip? mesela patates başlığına kaç farklı bilgi içerikli tanım girilebilir?
ama patatesle yapılabilecek şeyler başlığına binlerce öneri/tanım yazılabilir.
bu yüzden bilgiden kasıt olan bilimsel şeyler klasik sürecini tamamlayınca biter o başlık.
forumsal bilgi içerikleri hakkında ise, herkes kendi deneyimine göre ufakta olsa bir şeyler yazabilir.
sebep gibi sebep.
devamını gör...
artık sözlüklerin ihtiyacı bilgiden ziyade tecrübelerin paylaşılmasıdır, bir nevi işlenmiş bilgidir. salt bilgi artık kolaylıkla ulaşılabilir olduğundan, kişisel tecrübeler daha ön plana çıkıyor.
devamını gör...
yazarların çoğu bilgi edinmeye değil, daha çok eğlenmeye geldiğinden forumsal başlıkların daha çok ilgi görmesi kadar normal bir durum yoktur. bilgi edinecek olsaydı, google'a sorardı.
devamını gör...
sözlük henüz yeni olduğu için insanların bilgiyi kafa sözlükten almaya çalışmamasından kaynaklanıyor.
ben şahsen bilgi alacağım zaman önce başka sözlüklere bakıyorum sonra buraya bakıyorum.
sebebi yeni bir oluşum olmasıdır kim ne girdi ne zaman girdi ohooo diye düşünüyor insanlar.
ayrıca boş içerik her zaman daha çok sevilir.
devamını gör...
emeğe saygımız olmayışındandır. ağır konuştuysam affola.
devamını gör...
insanların genel olarak çok bilgili olmaması ya da bilgi konusunda bilse bile kendine güvenmemesindendir.
devamını gör...
cumhuriyet gazetesi yerine posta gazetesi'nden zevk almak gibidir.
devamını gör...
net bilgi isteyen sözlüklere değil wiki tarzı sitelere bakar. ödev hazırlayan öğrencinin sözlüğü referans alması notunu pek arttırmaz. geyik isteyenlerin takılacağı forumlar da mevcut bol bol. sözlükte sadece geyik peşinde olanlar da pek istediklerini bulamayacaklardır. ama ne wikide ne de forumlarda pek bulamayacağınız şeyleri sözlükte bulmak mümkün.

burada bilgi nedire değinmek gerekli. film nedir? kurgu nedir? nasıl çekilir? senaryo nasıl yazılır? vb vb vb. bunları öğrenebileceğiniz onlarca/yüzlerce site var. ancak "en kanlı film sahneleri" yada " en büyük uzay gemisi hangi filmde" hatta "dünyanın en iyi araba kovalamaca sahnesi" gibi aramalar bizi sözlüklere götürür.

sözlük bir forum olmadığı gibi bir wikipedia da değildir, olmamalıdır.
devamını gör...
burası bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların ülkesidir çünkü.
devamını gör...
hakkında yapılan açıklamaların beni çok da tatmin etmediği sebepler.

nedenine gelince...

öncelikle, "bilgi isteyen wiki'ye gider" şeklinde bir mantığı kabul etmiyorum. bilgi hiçbir yerin tekelinde değil, olmamalı. insanlar burada da bilgi bulabilmeli istediği takdirde. zaten sözlüklerin ilk kuruluş amacı bu. eğlence sonra geliyor.

kaldı ki vikipedi herkesin yorumuna açık bir site. resmi ve çok ciddi bir kaynak değil. orada yazılan her bilgi doğru da değil. yani ha sözlükte yazmışsınız bildiklerinizi ha orada...

öyle olsaydı bile, türkçe viki ile ingilizce wiki arasında dağlar kadar fark var. örnek:

viki'de solucan deliği

wiki'de solucan deliği

bazı konularda bu kadar bile bilgi bulamıyorsunuz. 3 satır yazılmış ve en önemli olan konulara değinilmemiş oluyor. o nedenle yabancı dil bilmeyip de türkçe kaynak arayanlar varsa, sözlüklere de gayet rahat bakabilmeli bence.

***

belki diyeceksiniz ki "burada yazılanlar çok mu doğru? her yazan o alanın uzmanı mı?" işte ben de ondan bahsediyorum. o konuda pek de fark yok diyorum viki ile burası arasında. kaldı ki şahsım adına konuşmam gerekirse, yazdığım şeylerin çoğu, belirli ciddi kaynaklardan okuyup/izleyip toparladığım yahut okulunda okuduğum derslerden derlediğim şeyler. yani burada her yazılan da göz ardı edilecek kadar sıradan bilgiler ya da yalan beyanlar değil. mutlaka kendi uzmanlık alanında yazanlar da vardır benden başka. onlar da zaten kendilerini belli ediyor yazdıklarıyla.

***

ikinci olarak... "buraya herkes kafa dağıtmaya geliyor" mevzusunu da pek kabul edemiyorum. istisnasız, insan trafiğinin ve entry akışının yoğun olduğu her ortama "buraya da eğlenmeye geliyoruz" diye giriyor büyük bir kısım. peki nereye kaliteli tartışmalar yapmak için, bir şeyler öğrenmek için, bilgi alışverişi için giriyorsunuz? neresi kaldı kaliteli konuların konuşulduğu? "oraya da eğlence amaçlı/buraya da eğlence amaçlı" gire gire boş şeylerden başka bir şey konuşamaz olduk, farkında değilsiniz belki de.

salgından önce de böyleydi bu. herkes eve kapandı diye böyle olmadı yani. toplumca neye eğilimimiz var, neye en ufak bir ilgimiz yok, hepimiz gayet iyi biliyoruz. şu anda belki sorun olarak gelmiyor size ama uzun vadede bilimden, bilgiden bu kadar kaçıyor olmamızın bedelini hep beraber ödeyeceğiz, emin olun.

***

son olarak... hiç mi eğlenmeyelim? yahu tabi ki eğlenelim! ama eğlence her yerde ve her zaman, her şeyin önüne geçmesin.

beyin fırtınası yapabileceğim ortamları da kişileri de özledim ben. ne yazık ki hiçbir yerde yoklar. belki tek tük bilimsel sitelerde, gruplarda yapılıyor o tartışmalar ama insan başka yerlerde, özellikle de bu kadar kalabalığın ve her kesimden insanın olduğu, katılımın herhangi bir yerden çok daha fazla olabileceği yerlerde de görmek istiyor bunu.

***

önerim, sözlüklerin yarı sözlük yarı forum olarak dizayn edilmesi. sol frame forum başlıkları olabilir, bir de sağ frame yaparız, sözlük başlıkları da orada olur. kimse kimseden bunalmamış olur böylece. isteyen mürebbiye ciddiliğinde takılıp sıkılınca sol tarafa salça olur. isteyen çizgisini bozmadan tek taraftan ilerler.

bir başka öneri de, tek bir geyik sayfası yapılarak, forumvari tüm başlıkların onun altında açılması olabilir. yukarıdaki menüye pic'den sonra bir de geyik eklenir, sen sağ ben selamet!
devamını gör...
sözlük formatında yazarların girdiği bilgi tanımları tez ve anti-tez kapışmasını sağlar. wiki v.b kaynaklar subjektiftir.
devamını gör...
(bkz: paraçokomel eğrisi)
devamını gör...
çok ama çok normal bir durumdur. insanlar sözlüklere bilgi almaya değil, eğlenmeye geliyor. sözlükler de bilgi almak 3. hatta 4. sıradadır. ilk sıralarda eğlence ve kendi hislerini paylaşmak vardır. dikkat ederseniz daha çok eğlence konu başlıklar ve "ben" içeren konulara daha çok tanım giriliyor. sonra bilgi başlıkları - kendi açtığı başlıklar diye bu sıralama devam ediyor. çoğunluğun bilgi için gelmediğinin herkes biliyor, insanlar buraya zaman geçirmeye geliyor, zaman. bilgiye internette her ortamdan erişilebilir.
devamını gör...
(bkz: özgün başlık)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"forumsal başlıkların bilgi içerikli başlıklardan daha çok tanım alma sebebi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim