annen görür, baban duyar, dayak yersin kız sıdıka!!!
devamını gör...
kendine biçilen toplumsal ev kızı rolünü kabul etmeyip kültürlü ve meraklı bir birey olan karakter. örnek alınmalı...
devamını gör...
çok severdim ben bu diziyi.
devamını gör...
kış günü camdan dışarıdaki kara bakıp, kardan adam yapmak isteyen ama annesinin ve elalem ne derin duvarına çarpan, bir genç kız.
--! spoiler !--

sıdıka: kız anne dışarı çıkıp kardan adam yapsak? anne: koca gelinlik kızsın, komşunun gözü önünde yapılmaz öyle! “içi adam çekiyor.” derler.

--! spoiler !--
devamını gör...
her ne kadar okumaktan ziyade izlemeyi seven bir toplum olduğumuz için çoğu kişi dizi nedeniyle haberdar olmuşsa da varlığından, aslında atilla atalay'ın sıdıka adlı 1994 tarihli kitabının baş karakteri olan genç kıza hitap cümlesi.

kırmızıkedi. com'dan alıntı:

--- alıntı ---

bir “atilla atalay kitabı”, yani yalın, derinlikli, mizahi, hüzünlü, efendi ve fırlama bir kitap. tam 48 “sıdıka”, beş öykülük “öpücük balığı” ve uzun öykü “fabrıga”... “fabrıga”, karabük demir çelik fabrikaları’dır ve “fabrıga”, bir karabük emekçisinin, emiroğlu’nun hayat hikayesidir.

emiroğlu da “fabrıgacık” atilla atalay’ın dedesi; yani yaşanmış bir hayat hikayesi... ekonomik akla uygun olanla insani olanın giderek daha derinden çeliştiği bir dönemin hem güncel hem uzun ömürlü değerlendirmesi...

--- alıntı ---

mesela "freud der ki..." gibi bir cümleye başladığında "freud deme anneye!" şeklinde tepkilerle karşılaşırdı sıdıka. ortaokuldan bir arkadaşımla birlikte okur, kahkahalara boğulurduk.

görsel
devamını gör...
açmayan menekşelere ceza vermek için, saksı diplerine arnavut biberi eken bir annenin kızıdır sıdıka. bu sıralı uyarı cümleleri yine yaratıcı annesi tarafından sıklıkla dile gelir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"gir içeri kır dizini dön önüne kız sıdıka" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim