japonya'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen bir çiçek seyretme festivalidir. baharı müjdeleyen sakura çiçeklerinin (japon kiraz çiçeği) yılda sadece bir defa mart ayının sonu ile nisan ayı arasında açmasıyla beraber, insanlar baharın gelişini kutluyor ve güzel çiçekleri seyrediyorlar. ne kadar ince ruhlu insanlar değil mi?
devamını gör...
çin’de erik ağaçlarının açmasıyla, baharın gelişinin kutlanmasından esinlenilerek, heian dönemi‘nde başlayan, kutsal kabul edilen sakuraların -kiraz çiçekleri- açmasını ve dökülmesini izlemeyi romantize eden japon festivali.

ülkenin çeşitli yerlerinde şubat ayında başlayıp mayıs ayına kadar sürer.
pirinç ekim mevsiminde yaklaşan hasat için kami’lere saygının sunulması sebebiyle kutsaldır.

güzelliklerin gelip geçici olduğuna dair metaforik anlamlar içermesi, samurayların içsel olarak ölümü kabullenen/ölümden korkmayan inanışlarıyla wabi-sabi’nin sade güzellik ve geçiciliği anlayışını bir nevi harmanlayan bir felsefesi vardır.

gece hanami’si -yozakura- görsel açıdan bana daha muazzam görünüyor. umarım bir gün yerinde görme şansım olur.
devamını gör...
hanami (花見) japonca iki kelimenin birleşiminde oluşan bir kelimedir. hana 花 çiçek anlamına gelirken, mi 見 görmek/izlemek fiilidir. yani hanami "çiçek izlemek" anlamına gelir. her yıl mart-mayıs arası için ülkede hanami zamanı ile ilgili çiçek açma tahminleri yapılır. aşağıya meteoroloji, tarım, bilim ve modellemenin mükemmel zirvesi olan bu tahminlerden bir örnek bırakıyorum:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tahminde farkına vardıysanız hem çiçeklerin ilk çıkacağı tarih hem de full bloom denilen çiçeğin en güzel zamanı olan tam açma tarihi verilmiş. japonya meteoroloji ajansını bu çalışma için kutluyorum*.

hanami zamanının japonlar için oldukça özel bir anlamı vardır. çiçeklerin bu güzelliğini 1 yıl boyunca beklemiş olurlar ve çiçekler sadece 10 gün kadar açık kalır. üstelik kiraz çiçekleri pek de nazendir, ilk rüzgarda, yağmurda biter hanami mevsimi. 1 yıl daha beklemek gerekir bir daha görebilmek için. bu narinliği ve emek/sabır istemesi yüzünden de japonlar için resmen bir bayram havasında geçer hanamiler.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
fotoğraf benim çekimim 2017 yılından, nagoya, japonya

aileden birkaç kişi geceden hanami yapmak istedikleri parka yer kapmaya giderler. bu işlem için yanlarında kocaman mavi brandaları vardır*. gece parkta yer tutan japonların aileleri sabah kasa kasa içki ve yemekle gelirler. tüm aile tüm günü parkta müzik, oyunlar, yemek, içki ve çiçeklerle geçirir. hanami'nin en önemli anı "yozakura" yani gece sakura'sıdır. gece ağaçlara asılmış ışıklar yakılır ve ortam daha da sihirli bir hale gelir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
fotoğraf benim çekimim, 2018, nagoya, japonya

kısacası hanami japonların 1 yıl boyunca bekledikleri ve sadece 10 gün kadar keyfini sürebildikleri, doğayla iç içe geçirilen "milli" bayramlarıdır.

ha bir de 812 yılından beri çiçeklerin açma tarihlerinin kayıtları tutuluyor. ve bu sene kyoto'da 812'den beri çiçekler ilk defa mart 26 gibi erken bir tarihte açtı. araştırmacılar 1800 yılından beri çiçeklenme tarihinin yavaş yavaş öne geldiğini ve bunun sorumlusunun küresel iklim değişikliği olduğunu söylüyorlar.
devamını gör...
"açan sakuraları (kiraz çiçeği) izleme eylemine deniyor. sakura, ağır ağır açılıp hemen dökülen bir çiçek olduğu için hayatın gelip geçiciliğini yani yaşamı ve kaçınılmaz sonu simgelediği için japon kültüründe önemli bir simgedir."

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim