şahsi görüşüm her şeyin mizahı yapılmaz , yapılmamalı. yapılması hoş olmayan konularda bile yapılacaksa bu olayı insanın suratına vuracak şekilde gerçekliğinden koparmadan yapılmalı. ergen şaklabanlığına diyecek bir şey yok tabiki.
devamını gör...
yapılır mizah çok geniştir bakıldığında ama herkese yapılmaz bence.
devamını gör...
hayır
devamını gör...
cevabı kişiden kişiye değişecek olan bir konu.
devamını gör...
izah edilemeyen şeylerin mizahı yapılır.
devamını gör...
her şeyin mızahı yapılmamalı. özellikle acının mizahı hiç yapılmamalı. bir insanın ya da grubun acısı üzerinden sırf mizah olsun diye bahsedilmemeli diye düşünüyorum. bu konuda kara mizaha karşıyım.
devamını gör...
3-5 kişilik arkadaş ortamında yapılabilir çünkü herkes senin kafandandır ve kimse bundan zarar görmeyecektir, topluluk içinde ise yapılmaz. osansif mizah diye diye ableist birer dangalak* oldunuz çıktınız. iki üç malzeme var onları alsan türkiye'de mizah diye bir şey kalmayacak, zeka lazım yapmak için.
devamını gör...
efet.

şahsımın favorisi dini mizah. en ciddi olarak onu gördüğüm için en komik de o oluyor haliyle. ciddi durumların mizahı genel olarak komik oluyor zaten.
özetle her şeyin mizahı yapılır. en büyük acılar dahil.
fakat dünya henüz buna hazır değil. dini mizah son zamanlarda iyice yaygınlaştı, mutluyum.
acı mizahı linç yemek isteyenler için bulunmaz bir nimet. hatırlarsanız sivas katliamı ile ilgili bi abla bi şeyler demişti ironi yoluyla. soruşturma açtılar kızcağıza. memlekette uçan kuşu ciddiye alanlar nesnelerle kavga edenler olduğu sürece böyle devam eder.

lakin değişecek, görüyorum duyuyorum. 9. his.
devamını gör...
her şeyin mizahı yapılır evet ama herkes bunu kaldırmayabilir. arkadaş ortamında kolaylıkla gülünen bir şey bazı insanları sinirlendirebilir. acının mizahı neden yapılmasın? bir sürü savaş capsi var internette. savaştan daha acı bir şey mi var?
devamını gör...
kendi fikrim: yapılmalıdır. üslubu önemlidir. *
şöyle bir yönü var;
başından geçen travmatik olayları düşün. bunlara karşı yapılan kinayeli esprilere alınmak yerine gülebiliyorsan, travmanı atlatmışsın demektir.

bir yakınım bir kaza geçirmişti. durumuyla dalga geçerek yüzüne vurmasam, içinde besleyip büyütecek, hem daha geç atlatacak hem de zaman geçtikte travmanın izleri artacaktı. şuan kendi bile yeri gelince kendiyle dalga geçebiliyor ve yüzü gülüyor.
başka bir yakınım ciddi bir ameliyat geçirmişti, bize gerek kalmıyordu. o bol bol mizah konusu yapıyordu kendini.

din denmiş, yapalım hemen: 1 milyar kişinin kutsal gördüğü ineği, her gün başka bir 1 milyar kişi katlederek yiyor. daha komik bir şey mi var? illa ki diyorlardır: "bizim dinimiz kutsaldır, kimse dalga geçemez", e adam yedi senin kutsalını, artanını da çöpe sıyırdı.
4000 küsür aktif din var. gücenen sensin, tanrın değil.

kaldı ki mizah subjektif bir şeydir.
ayrıca tanımadığın birine de aklına gelen her mizahı yapmazsın zaten.
devamını gör...
(bkz: nimetle şaka olmaz)
devamını gör...
mizah hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanattır. karşısındakini güldürmüyor, sinir edip, canını yakıyorsa mizah olmaz.
buna göre evet bütün her şeyin mizahı yapılır.
devamını gör...
ince ayarı tutturabiliyorsan yapınız. gullüm severiz.
devamını gör...
yaparsan her şeyin mizahını, sonra düşünüp durursun izahını.
devamını gör...
her şeyin mizahı yapılmaz. mizah/kara mizah yapıyorum sanıp da kadınlara ya da erkeklere, dine, ırklara, görüşlere saldıranların/saygısızlık yapanların kafasına sokmak lazım bunu. komik değilsiniz.
devamını gör...
dalga geçemediğim şeyi ciddiye alamam. kimse kusura bakmasın.
devamını gör...
hayatın gerçekleriyle henüz yüzleşmemiş olan ve hayatı sadece bir oyundan ibaret görenlerin her şeyin mizahının yapılabileceğini söylediği durumdur. her şeyin mizahı belki yapılır da acaba bunu söyleyenler o mizahı yapabilecek zekaya sahip midir o bir soru işareti işte.
devamını gör...
yapılmaz. şiddetli bir depremn ardından mizah yapan bir kesim var mesela. sadece bu andavallar bile her şeyin mizahının yapılmaması gerektiğine güzel bir örnek. yapmayın yahu yapmayın her şeyin mizahını.
devamını gör...
gayet güzel yapılır.

mizah bir şeylerle başa çıkmanın en iyi yoludur. hem kişisel olarak hem toplumsal olarak. tabi halkımız tabiri caizse düpedüz aptal kabul edilebileceğinden dolayı bazı konularda mizah yapılırkenki amacı anlamıyor. örneğin birisi çocuk istismarına dair bir mizah yaptığında anında boy veriyor sosyal adaletin parlak zırhlı şövalyeleri. daha bu mizahın altında yatan şeyin ne olduğuna dair en ufak kafa yormadan linç adını verdiği kılıcını çekip boynunuza dayıyor.

çoğu kişi biraz düşünse o mizahın yapılırken amacının bu konuya dikkat çekmek, bir nevi yaraya tuz basmak, olduğunu anlayabilir. neticede bir kadın öldürülmeden, bir çocuk tecavüze uğramadan, bir eşcinsel öldüresiye dövülmeden bu konulara dikkat çekmek fazlasıyla zor oluyor.

üstelik "her şeyin mizahı yapılmaz arkadaş!" diyenlerin çoğu sadece kendi fikirlerine saldırıldığında aleve bürünüyor. kendisi kalkıp karşıt bir görüşle dalga geçtiğinde veya bu görüşe hakaret ettiğinde zerre kadar düşünmüyor. ateist agnostikle, müslüman budistle gayet gülerek dalga geçiyor ama bir kişi olsun kendilerine laf ettiğinde titremeye başlıyorlar. tabi benim gördüklerim harici insanlar da vardır ama bu yazdıklarım şimdiye kadar yapılan gözlemlerin ufak bir birikimi.
devamını gör...
t o k s i k l i k yapmadığınız sürece istediğiniz kadar politik dini mizah yapılır bence.
komik olabilir diye düşünüyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"her şeyin mizahı yapılır mı sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim