çin halk cumhuriyetinin taklit ekonomisinden özgün ürünler üretme boyutuna geçmesi ile gündeme gelen konudur. abd ve ab dış politika uzmanlarının bir bölümü çin'in yükselişini önlemek için ekonomik yatırımların bir kısmının hindistan'a kaydırılmasını öne sürmüştür. gelinen süreç içerisinde hatırı sayılır bir dış yatırım alan hindistan ekonomisi hızla büyümektedir.

ancak en iyi halde bile hindistan'ın ekonomik olarak çin'in günümüzde bulunduğu konuma gelmesinin 40-50 yıl arasında bir zamana yayılacağı düşünülmektedir. tabi bu kadar süre içerisinde de çin'in yerinde saymayacağı da bir gerçektir. bu önemli hesaplamaya rağmen 2020 yılında hindistan, çin'e karşı kışkırtılmış ve iki devletin askeri olarak sürtüşmesi sağlanmıştır. buradaki amacın çin'in ekonomik büyümesinin durdurulamasa bile yavaşlatılması olduğu bariz belli olmaktadır. işe yaradı mı derseniz bence pek işe yaramadı.
devamını gör...
fazla nüfustan dolayı kaybedebilir. neredeyse 3 trilyon dolar ghsy'ı olan ülke. yani dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri. çoğu ayakkabı, giyim, kuşanım, televizyon, bilgisayar, televizyon, araba'ların artık çoğu hindistan'da üretiliyor (ucuz iş gücü yüzünden) ama gelecekte dünyanın en güçlü ülkesi olacağı net. fakat fazla nüfustan dolayı eğitim konusundan geri kalabilir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"hindistan süper güç olabilir mi sorunsalı" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim