yönetmenliğini orhan eskiköy ve özgür doğan'ın yaptığı 2008 yapımı belgesel film. filmin dünya prömiyeri 25 kasım 2008 tarihinde 21. amsterdam uluslararası belgesel film festivali'nde yapılırken türkiye'de ilk kez istanbul film festivali'nde gösterildi ve galası ise 21 ekim 2009 tarihinde atlas sineması'nda yapıldı. birçok festivalde birçok ödül aldı.

filmin konusu:
türkiye'nin batısında yaşayan bir öğretmenin, türkiye'nin doğusuna tayini ile beraberinde oluşan zorlukları ele alıyor. öğretmen türkçe biliyor, öğrenciler ise kürtçe. öğretmenin, öğrencilere ders anlatırken yaşadığı zorluk, batıda daha iyi şartlarda hayatını idame ettirirken doğuda ise en temel ihtiyaçlara bile ulaşmanın zor olmasının oluşturduğu sıkıntı anlatılıyor filmde.

filmi izlerken kendimi bir tuhaf hissettim. türkiye gerçeklerinden biri filmde net bir şekilde gösterilmiş. türkiye'nin batısı ile doğusu arasındaki bu derin uçurum... bu konu hakkında söylenecek çok şey var ama oralara girersem olmaz. iş başka yerlere kayar.

görsel
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"iki dil bir bavul" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim