1.
alman imparatorluğu'nun son kayzeri. siyaseten hafif hiyarliklari vardı rahmetlinin. bir dönem bıyığı neredeyse her osmanlı subayı tarafından taklit edilmiştir. bir de aslında müslüman olduğu dedikoduları çıkmış ve ismi hacı wilhelm olarak kalmıştır
devamını gör...
2.
kadıköy meydanda bulunan boğa heykelini ülkeye hediye etmiş kişidir de aynı zamanda.
devamını gör...
3.
birinci dünya savaşının baş mimarı, hep almanların kıvılcımı ile çıkıyor bu dünya savaşları.
zamanında ingiliz-alman dostluğu üst seviyedeyken ki akrabalık ilişkileri dahi vardı, bir anda ipleri kopartıp savaşa girişmiştir bu psikopat abimiz.
devamını gör...
hikayesini dinlerken ağlasam mı gülsem mi denilesi bir beydir kendileri, kanımca dönemi bi'okunmalı
devamını gör...
elinde dünayanın en büyük ekonomisi ve ordusuna sahip olmasına rağmen şımarık çocuk gibi ülke yönetmesinden ötürü almanların ekonomik askeri ve diplomatik açıdan aşağlanmasını sağlamıştır
abdülhamit ile kankadır
devamını gör...
alman imparatoru ı. wilhelm 1888 yılında ölmüş yerine oğlu ııı. frederich geçmiştir. ııı. frederich'in karısı inglitere kraliçesi victoria'nın kızı victoria mary-louisa'dır. ıı. wilhelm ise ııı. frederich ve mary-louisa'nın oğlu olarak dünyaya gelmiştir ayrıca onun ingiltere kraliçesi ile olan kan bağı ileride izleyeceği politikalara da yansıyacak, ıı. wilhelm tahta geçtiği ilk yıllarda alman-ingiliz ittifakı isteyecektir.

ııı. frederich'in 1888 yılında hayatını kaybetmesi ile ıı. wilhelm 28 yaşında tahta geçmiştir. ıı. wilhelm'in döneminde önemli olan bir diğer isim ise dönemin alman devlet insanı otto von bismarck'tır. ıı. wilhelm'in yetiştirilmesinde bismarck, dönem imparatoru tarafından görevlendirilmiştir dolayısıyla ikili aslında oldukça yakınlardır. ancak ikili arasında ülke kaderini belirleyecek konularda zamanla görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır. bu görüş ayrılıklarının sebeplerinden birisi ıı. wilhelm'in otoriter, hükümdarlık yapmayı seven yapısı olduğu belirtilmiştir ki ıı. wilhelm'in bu kişilik özelliklerinde doğuştan kolunun sakat olmasının etkili olduğu söylenir. (değerli bir hocam ıı. wilhelm'i anlatırken doğuştan gelen sakatlığı sebebiyle annesinin onu sevmediğinden, bu nedenle ıı. wilhelm'in sürekli kendinin kanıtlama çabası içerisinde olduğundan bahsetmişti.)

ıı. wilhelm ile farklı görüşler benimseyen bismarck uzun yıllardır görevde olan ve almanya'nın büyümesinde oldukça etkili olan bir başbakandı ancak onun da tıpkı ıı. wilhelm gibi otoriter olduğu söylenir. ikili arasında görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır bu görüş ayrılıkları bismarck'ın görevden ayrılması ile sonuçlanacaktır. bismarck'ın temel hedefi almanya'nın iki cepheli bir savaşa girmemesi, karışık avrupa'da güvende kalması ve denge politikası üzerindeydi. ıı. wilhelm ise almanya'nın avrupa dışına çıkması ve bir sömürge devleti niteliğine kavuşmasını istemekteydi welpolitik olarak adlandırılan bu politika ileride ingiltere ile sorunlar yaşanmasına neden olacaktır. ıı. wilhelm almanya'nın kara gücü ile ingiltere'nin deniz gücünün birleşmesi ile karşı konulamaz bir gücün ortaya çıkacağına inanıyordu ancak bu fikir ingilizlerin tarih boyunca benimsedikleri muhteşem yalnızlık politikalarına oldukça karşıttı dolayısıyla böyle bir ittifak mümkün değildi. ıı. wilhelm'in sömürge devleti olma yolunda ortaya koyduğu welpolitik politikası ile ingiliz-alman ilişkilerine oldukça zarar vermiştir. ıı. wilhelm alman tarihinin olduğu kadar dünya tarihi için de önemli bir figürdür onun benimsediği politikalar 1. dünya savaşı taraflarının belirlenmesinde oldukça etkili olmuştur. ayrıca ıı. wilhelm'in osmanlı ile benimsediği ilişkiler bizim tarihimizi de etkilemiştir.
devamını gör...
avusturya macaristan devleti sırplar'a ültimatom vermiş; dünya savaşı kapıdayken yatıyla gerçekleştirmeyi düşündüğü tatil plananı bile bozmaya tenezzül etmemiş billur reyiz.
devamını gör...
(bkz: ii. wilhelm)

tahta çıkınca otto von bismarck'ı emekli etmiş, bismarck'ın kurduğu diplomasiyi yerle yeksan edince rusya ve fransa ittifakının kurulmasına sebep olmuş kayzer. bismarck'tan sonraki şansölyeleri bürokratlardan seçmiştir ki, bu kişiler de bismarck kadar kurt politikacı değillerdir. ne emredilerse onu yapabilirler sadece.

diplomasiden ve konuşmaktan zerre anlamayan birisidir. defalarca gazetecilere kendisini rezil etmişliği vardır. gaf yapma konusunda tansu çiller'le yarışabilirdi belki, aynı dönemlerde yaşasalardı.

adof hitler bile bu adamdan daha iyi bir devlet adamıdır. düşürdüğü seviyeyi buradan tahmin edebilirsiniz artık.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ikinci wilhelm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim