ezgimorrison yazar profili

ezgimorrison kapak fotoğrafı
ezgimorrison profil fotoğrafı
rozet
karma: 1422 tanım: 210 başlık: 51 takipçi: 17

son tanımları


queens of the stone age

kurucusunun josh homme olduğu, nefis şarkılar yapan, ne yazıkki türkiyeye hiç gelmemiş olan gruptur.

(bkz: josh homme)

ayrıca feel good hit of the summer adında +18 ibareli uyuşturucular ile alakalı bir parçası da bulunmaktadır.

devamını gör...

allah'ın büyük harf ile başlaması üzerine

amacım sözlük okumak, etkileşimde bulunmak, bilgiye ulaşmak.

sonuçta benim özgürlüğüme bir müdahale yok, a harfini büyük yapan adam kendi ana sayfasında böyle görüyor.
ben yine küçük harf ile yoluma devam ediyorum.

tanım : uzlaşmacı bir ortam için olması gereken.
devamını gör...

erkekleri itici yapan detaylar

onları yetiştiren kadınlardan kaynaklanan detaylardır.. örneğin titiz ya da öz bakımı konusunda hassas olmamasından şikayet ettiğiniz biri, çocukken bizimkiler'den bizimkiler'e zorla banyoya sokulan biri olabilir.. eğer kavgacı olmasından, ya da fazla kıskanmasından dert yanıyorsanız; babası öyle biri olduğu ve annesi de bunu olağan gördüğü için olabilir..

malesef her kör alıcının, bir kör satıcısı var.. şikayet etmek yerine farkındalık yaratmak daha mantıklı..

toplumu ve bireyleri şekillendirenler her zaman kadınlardır.. sağda solda laf kaktırmaktansa, tercihlerimizi ve beklentilerimizi düzgün bir şekilde dile getirebilirsek, gelecek adına daha mantıklı ve sağduyulu bireylerden de bahsedebiliriz.. cinsiyeti ne olursa olsun..
devamını gör...

death note (anime)

anime sevmezdim hala da sevmem ama death note'u mutlaka izleyin, izlettirin. bir de hobi olsun diye yaptım kendime bu defterden bir adet.
devamını gör...

aşk olmadan seks

seks ve aşk kavramları pratikte o kadar çok birbiriyle ilişkilendiriliyor ki biri olmazsa diğeri de olamazmış gibi. seks apayrı bir ihtiyaç, eylem, durum iken aşk apayrı bir hissiyat, duygu durumdur. aşık olmadığınız biriyle seks yaptığınızda da orgazm olur, boşalırsınız.

bazı insanlar birbirlerini aşık olmadan arzular. buna dışarıdakiler tutku diyebilir, hayvanlık diyebilir, ihtiyaç diyebilir, iğrenç diyebilir. sonuçta buna yalnızca bunu yaşayan kişiler sahiptir.

üstelik aşk sanıldığı kadar basit, şak diye oluverelim denildiğinde olan bir şey değildir benim nazarımda. bence bir insan hayatında ya bir kez aşık olur ya hiç olmaz. geri kalan birliktelikler çeşitli duyguların bir araya gelmesiyle yürür gider. salt aşk değil.

ee bu durumda aşk zaten çok zor rastlanılan bir şeyken seks yapabilmek için onu mu bekleyeceğiz yani nedir?

üstüne üstlük aşkı buldunuz diyelim. bakalım aşık olduğunuz kişi de size aşık mı? aşıksa bile seninle seks yapacak mı? noluyor yani.
devamını gör...

normallik faşizmi

norm, grup üyelerinin belirli bir bağlamda nasıl davranmaları gerektiği inancı ise grup ne? millet mi ümmet mi? burada belirli olan bağlam ne? altı yüz yıl din adına savaşmaktan bıkmış insanların hâlâ gökten indiği varsayılan sözlere inanması nasıl beklenilebilir? buna endeksli davranmaları nasıl beklenebilir?

"normal" bir ilüzyondur, örümcek için normal olan sinek için bir kaostur.
- morticia addams.
devamını gör...

guy ritchie

tarantino
scorsese
guy ritchie

en iyi suç filmleri yönetmenleri sırasında 3. sırada yer almaktadır.
devamını gör...

acıya bağımlılık

hissetmeye değer bir şey bulamayan insanların takıntısı. çağımız insanlarının çoğunluğunun içinde yaşadığı bunalımın açıklaması.

daha iyisini, daha doyurucusunu, daha yeterini bulamayan insanın dönüş yaşadığı bir acılar kümesi mutlaka vardır. hissedecek başka bir şeyin yok çünkü. bu yüzden bulduğun ilk acıya (niteliği niceliği önemli değil) bağlanırsın. yeni bir acı bulana kadar da ona sığınırsın. yenisi gelince de -neden ben hep acı çekiyorum- dersin... de.

acıya bağımlı olmak iyi değil. hayatınızın o bölümleri boşuna ilerliyor. insanlar yoğun bir şeyler hissetmeyince kendilerini yaşıyormuş gibi hissetmiyorlar. sanki acıdan başka bir duygu yeterince yoğun olamazmış gibi. hani o boşlukta olma durumu var ya; human dediğimiz canlı türü o boşluğu kaldıramıyor. bu yüzden de en yoğun hisse, acıya kapak atıyor.

apatiyi savunmuyorum; ki o zaten her insanın kaldırabileceği bir durum değil. ancak acıya yapışmak akıl işi değil. hele hele güç işi hiç değil.

fracis bacon ''acı çeken tüm insanlar birer et parçasıdır'' der. acı insana bağlı yani. yeter ki insan acıya bağlı olmasın.

not: (geyikleri koruma ve kollama derneği)
devamını gör...

hans zimmer

bir john williams değildir.
devamını gör...
10.

türk sinemasının en sağlam beş filmi

sıralama olmaksızın bencesi;

umut (1970)
anayurt oteli (1987)
masumiyet (1997)
uzak (2002)
üç maymun(2008)

daha çok var lan bitti bu hemen !
devamını gör...
11.

edgar allan poe

bu dünyadan başka dünyalar da var şüphesiz - çoğunluğun düşüncelerinden başka düşünceler - sofistin spekülasyonlarından başka spekülasyonlar. senin davranışlarını kim sorgulayacak peki ? kim vizyonlar içinde geçen saatlerinden dolayı suçlayacak seni ya da aslında senin sonsuz enerjinin taşkınları olan o uğraşları kim yaşamın harcanması olarak kötüleyecek ?''

... diyen yazar aynı zamanda feylesoftur. morgue sokağı cinayetleri mutlaka okunmalıdır ancak ya orjinali tercih edilmeli ya da adam yayınlarının mehmet fuat çevrimi olan yayını aranıp bulumalı.
devamını gör...
12.

kişisel gelişim kitapları zırvalığı

dünyadaki bütün kişisel gelişim kitapları birleşse bir suç ve ceza kadar insan yaşamına ve aklına etki etmemesine rağmen tüketici toplumun gerektirdiği şekilde bol bol yazıldığı ve satıldığı için hayatımızdan uzun bir süre çıkmayacak zırvalıklardır..
devamını gör...
13.

yaz mevsimini sevmemek

sıcak havalarda her yerde toplanan kuru kalabalıktan hoşlanmayan, tenhalığı, serinliği, çılgınca yağan yağmurları, lapa lapa karları ve uzun geceleri tercih etmektir.
devamını gör...
14.

ölüm

gece gece yapılır mı canımcım bu

(bkz: sessiz gemi)
(bkz: yahya kemal beyatlı)
artık demir almak günü gelmişse zamandan,
meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

biçare gönüller. ne giden son gemidir bu.
hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
bilmez ki,giden sevgililer dönmeyecekler.

bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden
devamını gör...
15.

brave new world

iron maiden'ın 2001 tarihli albümü. bruce dickinson ve adrian smith bu albümle iron maiden'a tekrar geri dönmüştü. albüm aynı isimli kitabı anlatmaktadır. nicko mcbrain'in en başarılı davul performansını gösterdiği albümdür.

1. the wicker man
2. ghost of the navigator
3. brave new world
4. blood brothers
5. the mercenary
6. dream of mirrors
7. the fallen angel
8. the nomad
9. out of the silent planet
10. the thin line between love and hate
devamını gör...
16.

kafacıların sevdiği kitap alıntıları

''ben niçin iyilik, güzellik, yücelik gibi şeyler konusundaki anlama gücüm arttıkça bataklığıma daha çok gömülüyordum?''

''aman tanrım! herhangi bir nedenle şu doğa yasalarından biri örneğin iki kere ikinin dört ettiği benim hoşuma gitmiyorsa kime ne? bana ne doğa yasalarindan, matematikten. kuşkusuz ki duvar duvardır. ama böyle bir duvarı yıkmaya gücüm yetmiyorsa boşu boşuna da yırtınacak değilim. ama doğrusu, karşımda bir taş duvar var diye, tümüyle de boyun eğmeye razı olamam. ''

dostoyevski - yeraltından notlar
devamını gör...
17.

intihar etmek

denemeden aşılamayan olgu. teşebbüs edip hayatta kaldıysanız hayat üzerine, ne için yaşadığınız üzerine tekrar tekrar düşünüp intihar etmekten vazgeçiyorsunuz. o sizden vazgeçmeden önce siz ondan vazgeçin. konuyla alakalı olarak veronika ölmek istiyor adlı paulo coelho kitabını okuyabilirsiniz ya da üşeniyorsanız filmini izleyin. bir nebze yardımcı olacaktır.
devamını gör...
18.

iz bırakan kitap cümleleri

emre yılmaz'ın şeytanın fısıldadıkları kitabındaki cümle:
(bkz: yap ve pişman ol;ama yap)
devamını gör...
19.

bir tanrıya inanmadan kutsal kitapları okumak

kutsal kitapları edebi yönden inceleme fırsatı sunar. çelişkileri de(?) kolayca görebilmeyi sağlar.
devamını gör...
20.

tristan reveur

zarif bir intihar sanatın en üst noktasıdır'' sözünün sahibi olan kişi.
intiharı 19. yüzyılın en önemli sanat eseri olarak görülmektedir.
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim