sadık şendil'in yazdığı kanlı nigar isimli bu ortaoyunu, ilk olarak mehmet muhittin sevilen tarafından bir karagöz - hacivat oyunu olarak kaleme alınmıştır.
iki buçuk saat süren kanlı nigar'ın ilk sahnelenmesi de, başrollerinde münir özkul ve altan karındaş'ın rol aldığı bir yapımla gerçekleşmiştir. bu oyunda ismâil dümbüllü, "kavuğunu" münir özkul'a devretmiştir.
eser, 1968 ve 1981 yıllarında farklı yapımcı ve oyuncu kadrolarıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. 1968 yapımı olan filmin başrollerini belgin doruk, selma güneri ve münir özkul paylaşıyor. 1981 yapım olan filmin başrollerini ise kemal sunal ve fatma girik üstlenmiş. fakat ben 81 yapım olanı özellikle kostümler konusunda hep gülünç bulurum. 1800’lü yılları anlatan oyunun tabii olarak 1968 yapım filmde daha sıcak sergilendiğini düşünüyorum. filmin açılışını bile kavuğunu münir özkul’a devretmiş olan, ortaoyununun yaşayan son temsilcisi ismâil dümbüllü yapıyor. filmin ilk sahnesinde kendisini görebiliyoruz. genel kültür kazanmak isteyenlere de bu nedenle 1968 yapımı olan filmi tavsiye ederim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kanlı nigar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim