roman
9.5 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

iskender pala'nın ismi ''matem damlası'' anlamına gelen kitabıdır. yusuf ve şahin sevdiklerine kavuşamayan ve kaçmak zorunda kalan iki kişidir, yolları bir şekilde kesişen ikilinin farklı hikayesinin yanında o zamanki osmanlı'nın sosyal ve politik yapısı da işlenmiş. külhan kültürü, lale devri, halkın isyana sürüklenişi ve patrona halil isyanı bir de lale yetiştiriciliğinin incelikleri aşk ve cinayetle harmanlanmıştır. dili az ağırdır ancak biraz uğraşla herkes anlayabilir.
devamını gör...
iskender pala'nın (bkz: assassin's creed) oyunlarını aratmayan romanı.
lale soğanlarının para gibi değişim aracı olması, halkın yoksul duruma düşüşü, ulema sınıfının arkadan iş çevirmesi, osmanlı idare takımının zevk ve sefahate düşkünlüğü, şiirin yükselişi, lale bahçeleri, patrona halil isyanı ve devrin sona erişi. hepsi ilmek ilmek romana işlenmiş.

bütün karakterler gerçek ancak biri hariç....
devamını gör...
iskender pala' nın yetkin kaleminden müthiş bir eser. en sevdiğim kitaplarındandır. adeta sır içerisinde sır. kitabı geçen sene okumuştum ama hâlâ aklımda. tıpkı bilinç akışı gibi ilerleyen kitabın her bölümü farklı bir olayı anlatmaktadır. ilk 3 - 4 bölümde zorlanmıştım ben. aynı kitabı arkadaşıma da tavsiye etmiştim fakat o okuyamamıştı.

herşey sabah uyandığında yanında sevdiceğinin cesedini gören şahin' in olayı araştırmak istemesiyle başlar. sevdiği kızın elinde bir adet lale soğanı olduğunu fark eden şahin onu da yanına alır. şahin' in yolculuğunda ona yoldaş olan yeye* lakaplı birisi daha vardır. ikisinin yolu külhanda karşılaşan ve külhan kardeşi olan şahin ile yeye, şahin' in sevdiği kızı öldüren kişinin peşine düşerler. yeye' nin de yaşadıkları şahin' den aşağı kalmamıştır. sevdiği kız yüzünden bimarhaneye düşmüş, bimarhanede çıkan yangından sebep dışarı çıkabilmiş ve kaçmıştır. bu ikiliye eşil edecek bir diğer kişi ise hörü kız' dır. o, babasının mesleğini devam ettirmekle görevli üç hilaller cemiyetine dahil bir hafiyedir. aradığı kişi ise şahin. iç bu üçlünün en nihayetinde yakalamak istedikleri kişi de aslan* ağadır. fakat şahin' in kendisi hakkında bilmedikleri ama hörü kız' ın onun hakkında bildikleri de vardır.

kitap çok muhteşem ilerliyor fakat okumakda zorlanabilirsiniz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"katre-i matem" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim