kurban bayramı'na kısa bir süre kala kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı.

fiyatlar geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 oranında arttı. ortalama fiyat kilogram başına; büyükbaşta 29 lira 46 kuruştan 61 lira 15 kuruşa, küçükbaşta ise 33 lira 36 kuruştan 63 lira 57 kuruşa yükseldi.
buradan
devamını gör...
içmeyin amnk... pardon kesmeyin alümünyum.
devamını gör...
kurban kesip şov yapacağınıza gidin o parayı durumu olmayan öksüzlere veya dul yetim annelere bağışlayın veya sma hastaları bebeklere yardım edin. masum bir hayvanı kesip canını almanın nesi sevap?
devamını gör...
@mementomori_ adlı arkadaşın kafası çok tuhaf çalışıyor. onu öğrendim. bir din üzerinden bir şey sevap diyorsak illa ona inandığımız anlamına gelmez. örneğin yahudilikte mitsvota uymak zorundasın. bunlara uyarsan sevap. bunu yahudi olmayan birisi de bilir. islam'da da kurban kesmek emirdir. çıkıp "masum hayvanın canını almanın nesi sevap?" dersen cahil derler. demek ki dini zerre bilmiyorsun. islam'da da sevaptır. paylaşılması da icap eder.
"onların ne etleri allah'a ulaşır, ne kanları, fakat sizin çekinmenizdir ki ona ulaşır. sizi doğru yola sevkettiğinden dolayı allah'ı büyük bilmeniz için onları da ram etti size ve müjdele iyilik edenleri." hac suresi/ayet no: 37
bunu ancak islan'ı zerre bilmeyen bir cahil söyler.
ikinci olarak biz o yardımları da yapıyoruz zaten. daha dün 1 yıldır su parasını ödeyemeyen adamın giderlerini ödedik. millete akıl vereceğinize bence siz akıl sahibi olun. lazım olur.
devamını gör...
herşeye zam geliyor kurbanlıklarada gelmesi normal ete zam gelmiş samana gelmiş mecbur fiyat artıcak ayrıca @mementomori_ arkadaşım kurbanı gösteriş olsun diye kesmiyoruz bu bir ikincisi zaten kesilen kurbanın bir miktarını dağıtman gerekiyor ihtiyaç sahiplerine üçüncüsüde kurban hareti ibrahimin oğlunu allah uğruna kurban etmek istemesi ve allah'ın kurbanlık göndermesi ile gelenek haline gelmiştir
devamını gör...
aslında normal karşılamamız gereken bir durum
son 6 ay olarak baktığımızda zam gelmeyen bir ürün veya mal var mı ?
yem fiyatlarına , tarım kredi kooperatifleri nisan ayında 2 kere zam yaptı
artık herkes tarlasına mahsulünü kendisine göre ekiyor
satma derdi yok
ahırda ki hayvanım yesin yeter mantığı var
buğday ithal etmemizin nedenlerinden birisi de budur.
hayvana parayla bakarsan o yem fiyatı da dahil edilerek o hayvan o paraya satılır.
devamını gör...
eh, en azından bir kaç hayvan eziyet görmemiş olur.
günümüzde kurban kesme işleri eskisi gibi değil zaten. usulüne göre kesen kalmadığı için yapılan islamın gereği değil katliam seviyesinde ilerliyor.
kurbanlık hayvanını bir kaç gün önceden alıp yemini, suyunu, ilgi ve alakasını eksik etmemek lazım. kesim yerini hazırlaman lazım. o hayvanın kesim öncesi sıraya girip hemcinslerinin kesildiğini görmemesi lazım. hayvana öyle iyi davranmalısın ki canını güvenle teslim etmesi lazım. kestikten sonra da bitmiyor, hayvanın içinden çıkanları, derin bir çukura gömmen lazım ki hayvanlar eşeleyip çıkarıp öteye beriye sürüklemesin. keza kanını toprağa akıtman lazım ki geldiği yere dönmüş olsun. betonda kesilip, akan kanın tazyikli suyla yıkanıp şehir kanalizasyonuna katılmaması lazım. son olarak kestiğin hayvanın etinin zerresinin sonra yemek üzere deep freeze'e girmemesi lazım. yiyebileceğin kadar bir miktarı evde pişirip kalanını komşu, akraba ve yoksullara dağıtman lazım.
bunları yapmadığında o kurban kurban olmuyor. kışlık etini kötü koşullarda keserek temin etmiş oluyorsun. git kasaptan al. çok daha sağlıklı.
devamını gör...
üreticiyi sevindirmemiştir. kuzu canlı baskül kg fiyatu 40 -45 tl arası değişiyor pazarda küçükbaş soran yok . 40 kiloluk bi kuzuya 1600 1500 fiyat çekiyorlar yetmez ama ewed.
devamını gör...
kurban zaten zengin işi fakirlerin neyine kurban. .
diyanet işleri.
devamını gör...
tek derdimiz bu olsun be güzelim.
devamını gör...
allah kısmet etmedi bu sene de.
kesmeyince eksikliği hissedilmiyor değil.
ama bu rakamlarla mümkün de değil.
devamını gör...
kesmeyin. ben kesmediğim için beni ilgilendirmeyen zam.

hep yapmak istemiştim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kurbanlık fiyatlarına yüzde 100'ü aşan zam" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim