her sene 100 milyona yakın hayvan, kürkleri için öldürülüyor. kürkü için katledilen hayvanlar tilki, rakun, vizon, kaplan, vaşak, leopar, fok, sansar, porsuk gibi yabani hayvanlardan başka tavşan, sincap, astragan, kedi, köpek gibi evcil hayvanlar da gözden uzakta ve kimselerin haberi olmayacak şekilde kürkleri için katliama uğruyorlar.

bu mevzu da, kanunlar tarafından güvence altına alınmak istense de genel olarak bakılırsa, aynı avlanma konusunda da olduğu gibi bu hususta da denetim konusunda açık bulunmaktadır. esasında yasal mevzuatta kürk hayvancılığı ile ilgili belli bir hüküm bulunmuyor. kürk hayvanı avlanırken de tuzaklama ve ilaçlama yoluna başvuruluyor. çünkü, hayvan ateşli silahla vurulduğu takdirde, kürk işlenirken üzerinde bulunan mermi deliği olan postun, kalitesi ve değeri düşük sayılıyor.

türkiye'de ise tavşan, astragan (karagül koyunu), vizon üretimi kürk konusunda öncelikli. tabi bu hayvanların üretim koşulları, yetiştirilme koşulları ve vahşi yöntemlerle imha edilmesi konusunda bir denetleme yoktur. çünkü bu hayvanlar öldükleri zaman kürkleri değerini kaybediyor. bu yüzden de canlıyken derilerinin yüzülüyor , kürke zarar gelmesin diye acı ve işkence çekerek ölüyorlar. gerçi, hayvana şiddet yasası dahi mecliste karara bağlanamamışken bu hususta adım atılmasını beklemek hayalcilik olur.
devamını gör...
hayatın gerçekleri. yapacak bir şey yok. zengin kürk giymesin mi yani.
devamını gör...
astragam-n kürkün makbulü 8bir cinsi) maalesef net'te de yazmıyor ,doğuma çok az kala ,koyunun karnı yarılır içinden ölü kuzu alınır ustası tarafından post çıkartılır,bu işlem epey ustalık ister.
çıkan posttan yapılan kürk en iyisidir , yüzeyi düze yakın postun-kürkün siyahın parlaklığı harikadır ,en az 40-50 sene bakım bile yapılmadan giyilir yada saklanır. ben yaklaşık 30 seneliğini gördüm, istikla caccdesinde 50-60'larda en çok satılan ürünmüş.
önceside var tabi zsa zsa gabor bu kürkü giymiş.

kürkü tanımlamak harika falan dedim vahşetin ta kendisidir,işlem,zamanında afganistan'ın ihraç ürünlerinin başını çekiyordu.
galiba 70'lerde 80'lerde yasaklandı ölü kuzu diğer işlem devam etti herhalde bilgim yok.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kürk hayvanları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim