1.
günümüz alevilerinin ataları olduğu iddia edilen eski bir anadolu halkı.
devamını gör...
2.
kimi kaynaklarca, luviler'in anadolu'nun en eski halkı olduğu iddiaları vardır. bununla birlikte yunanların bu ırka pelasgos olarak hitap ettiği; bugün bilinen adları olan luvi adını ise hititlerin kendilerine söylediği bilinmektedir. luvi hititçe'de ışık insanı anlamındadır.
devamını gör...
tıpkı hititler gibi anadolu topraklarına nereden nasıl geldikleri bilinmeyen halk. dil olarak hint-avrupa dil ailesine bağlıdırlar. m.ö. 2000'lere tarihlenen yaşamlarını günümüze kadar ulaşan kültürel izlerden biliyoruz.
luvi kelimesinin önüne a harfi getirilerek a luwi olmuş alevi gibi bir çıkarım henüz ispatlanmamıştır. hititler ve luvilerin, balkanlardan boğazları (istanbul, çanakkale) m. ö. 4. binyılın sonunda geçerek kuzeybatı anadolu’ya oradan da iç ve orta anadolu’ya yerleştikleri düşünülüyor.
buradan
buradan
devamını gör...
direkt alevilerin ataları olmasalar da günümüz anadolusunda malatya-tunceli civarında torunlarının/genetik kalıntılarının halen yaşadığını düşündüğüm eskiçağ toplumu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim