1.
ülkemizde meteoroloji bilimi için çalışan devlet kurumu.
ankara keçiörendeki dev kampüsüne her gelip geçmemde imrenirim...
hava tahminleri genelde tutarlı olsa da bir gün tutmayınca günah keçisi ilan edilir.
adı üstünde tahmin.
devamını gör...
2.
evden çıkmadan muhakkak kendilerinden istihbarat aldığım için benim için olmazsa olmaz kurum.
devamını gör...
3.
son günlerde işlerini iyi yaptığını düşündüğüm kurum. cuma yağışlı olacak diyor, yağmur yağıyor, hafta sonu hava iyi olacak diyor, hava günlük güneşlik oluyor. bu kadar karmaşanın içinde tutarlı bir kurum görmek gerçekten de insanı hayrete düşürüyor..
devamını gör...
başarılı bulduğum nadir kurumlardan bir tanesi. sürekli takip ederim.
yalnız istatistiki verileri daha küçük yerleşmelere kadar genişletmeliler efenim (sıcaklık dışında, rüzgar-basınç-nem tahminleri). altyapıyı geliştirip yaygınlaştırmak kolay değildir belki ama en azından enterpolasyon uygulayıp yayınlasınlar.
devamını gör...
fal bakmıyor, önlerindeki ekrana bakıp, uydulardan gelen verileri izleyip , takip edip , kamuoyuyla paylaşıyorlar. hepsi bu.
abartılacak bir durum değil.
teknojinin sağladığı bu imkanı kullanmayı da becerelim artık.
devamını gör...
gelecekten haber veren, öngörüsü yüksek, girdikleri verileri tahmin olarak belirtselerde başarı oranı bir hayli yüksek kurum. tabi küçükte olsa yanılma payları vardır. yarın yağmur yağacak der. o gün gökyüzüne bakmaktan boynunuza ağrılar girer. ama maalesef yağmur yağmayabilir. eee bu kadar kusur kadı kızında da bulunur.
devamını gör...
var oluşuna sevindiğim, ara sıra yanlış tahminlerde bulunsalar da, sıkı takipçisi olduğum '' acaba yarın kar yağacak mı?, güneşli mi olacak? '' sorularının cevabını veren kurum.
devamını gör...
"yandık, bittik, kül olduk, ne yapacağız biz" dedikleri tüm tahminlerde "hea hava yarın normalden bir tık ya iyi ya kotu olacak" diyerek isabetli tahmin yapmamı sağlayan kuruluş.
yağışlar konusunda çok başarısızlar ama işte don olayı falan gibi olayda belki işe yarıyorlardır.
devamını gör...
uyarıyı yapmıştır

beklenen meteorolojik hadise
hava sıcaklığı hissedilir derecede azalıyor, hafta sonundan itibaren yer yer yoğun olmak üzere kar yağışları bekleniyor!

başlama-bitiş zamanı
12.02.2021 00:00 - 19.02.2021 23:59

genel durum
halen mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının; cuma günü balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla birlikte kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalarak (8-17 derece) mevsim normallerinin altına ineceği tahmin ediliyor.

pazar günü marmara ve batı karadeniz’den başlamak üzere önümüzdeki hafta kuzey, iç ve doğu kesimlerde yer yer yoğun kar yağışları bekleniyor.

en az 10 gün boyunca etkili olması beklenen soğuk hava dalgası, yer yer yoğun olmak üzere kar yağışları ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgarlarla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı başta olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması, meteoroloji genel müdürlüğü’nün tahmin ve uyarılarının dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.

meteoroloji genel müdürlüğü

oluşması muhtemel riskler
ulaşımda aksamalar - buzlanma - don olayı - çığ tehlikesi - çatı uçması

alınabilir önlemler
fırtınadan korunma yöntemleri | don tehlikesi ve korunma yöntemleri | zirai don risk tahmin haritaları | çığ tehlikesinden korunma yöntemleri

uyarı yapan merkez
meteoroloji genel müdürlüğü analiz ve tahmin merkezi
devamını gör...
uzun vadeli hava durumuna bakmayı tercih ettiğim kurum.
devamını gör...
hava durumunun *tahmin* olduğunu unutarak sövdüğümüz kurum.
devamını gör...
genelde mantıklı tahminler yapan takip edilesi kurum.
devamını gör...
küçükken meteor düşüp düşmeyeceğini kontrol etmekle görevli olduğunu sandığım kurum...
devamını gör...
istisnasız her gece internet sitesini ziyaret ettiğim hava tahminleri genel itibarı ile tutan kurum
devamını gör...
her baktığımda ertesi gün beni hasta eden kurum. bir gün bile istisnası yok. bence hava durumunu tahmin etmek için tarot falan bakıyolar. kahve falı da olabilir. ya da pişbirik oynuyolar, kazananın dediği oluyo. taş kağıt makas kombinasyonlarına göre rapor veriyo da olabilirler.
devamını gör...
yunan meteorolojisi'nden kopyalayıp yayınladıkları tahminler tutardı. şimdi bu oyun açığa çıktı, yapamıyorlar. ama artık bir tahmin de tutturamıyorlar. hani şakır şakır yağmur yağacaktı? kurban bayramında yağmur yağar şeklindeki dini geyiği reele uygulamaya çalışıyorlar ama yağmadı ulan işte. taliban meteorolojisine çevirdiniz koca kurumu. yazıklar olsun.
devamını gör...
tahminleri pek tutmayan sadece olan biteni yorumlayan vasat kurumdur.
devamını gör...
hava durumu istiharesinin teknoloji ile vücut bulmuş hali. saygın bir kurumumuzdur yaptığı tahminler genellikte doğru sonuç vermektedir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"meteoroloji genel müdürlüğü" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim