1.
hoş geldin, burayı eğlenceli kılmak ve özünü uzun yıllar yıllı korumak için formata sadık kalmamız gerektiğini sana hatırlatmak isterim.

nedir bu format ?

format, burayı forumlardan ayıran en belirgin kuraldır.
kısaca anlatmak gerekirse, sözlük formatı tanımlardan oluşur. dilediğin herhangi bir şeyi özgür iradenle tanımlayabilirsin.
tanım yazdığınız başlıkla ilgili fikirlerinizden ziyade o başlığı nasıl tanımladığınızı göstermektedir.
t: bu adam da karısını saraylarda yaşatıyor tanım değildir. veya x yazar ukdesidir demek de tanım değildir.

örnek olarak : çilek : yaz ayının habercisi olsa da yesek meyvesi.
örnek 2 olarak : putin : sözlüğümüzü kendi cebinden fonladığı iddia edilen cengaver rus lider.
örnek 3 olarak : recep tayyip erdoğan : karısını saraylarda yaşatan lider.
örnek 4 olarak: türkiye : adaleti ile dünyaya örnek olan ülke. (bu şekilde tanımlar ile ironi hakkını da pek tabii saklı tutabilirsin)

başlıklarımızın en azından ilk cümlesini bu şekilde tanımlama ile yaparsan müthiş bir şekilde mutlu oluruz.
son olarak girdiğimiz tanımların sonuna nokta koymayı da ihmal etme.
bunu yaparak arama motorlarına cümlenin bittiği mesajını vermiş oluyorsunuz.
aklına takılan bir şeyler olursa online listesinden moderatörlere yazabilirsin.kurallarımız ;

1-) normal sözlük, tamamen bağımsız bir oluşumdur.

2-) normal sözlük, farklılık gözetmeksizin her üyeyi kucaklamayı amaçlamaktadır.

3-) normal sözlük’ün amacı, organize bir sivil dayanışma ile galaksinin her noktasından kişileri bir araya getirip interaktif bir bilgi ağı oluşturmaktır. (uzaylı dahi olsa)

4-) normal sözlük’te bulunan her tanımın (görsel, yazı, video vs.) içeriği hakkındaki sorumluluk yazara aittir. normal sözlük içerikler hakkında mesuliyet kabul etmez.
4.1) mesajlaşmalarda yaşanan sorunlar da yazarların mesuliyeti altındadır. mesajlarda edilen küfür ve hakarete maalesef moderasyon müdahale edememektedir. ancak aynı yazarın sürekli olarak farklı kullanıcılara özel mesaj yoluyla hakaret ve küfür etmesi, sözlükte huzuru kaçırması cezai yaptırım kapsamındadır.

5-) yazarın, sözlükten uzaklaştırılması veyahut hesabını dondurması durumunda yazıların yayınlanmaya devam etmesi yönetimin tasarrufundadır.

6-) normal sözlük’te birinci, ikinci ve üçüncü tekil/çoğul kişilere, oluşumlara, dinlere ve milletlere küfür, hakaret, argo kelime kullanımı sevimli görülemez ve dahi kabul edilemez. bu gibi davranışların eyleme dökülmesi halinde oluşabilecek hukuki sorumluluk yazara aittir. küfürlerin neler olduğunu merak ediyorsan bu tanımın sonuna bir göz atmanı tavsiye ederiz.
6.1) görsel ve video olarak dahi küfür görüldüğünde tanım silinebilir.
6.2) eserler küfür sansürüne takılmaz. örnek olarak -yoldaş ben ibneyim- kitabı gösterilebilir.
ancak bu kural suistimal edildiği takdirde, normal sözlük yönetiminin içeriği kaldırma hakkı bulunmaktadır.
6.3) normal sözlük’te ille de küfür edeceğim diyorsan, bunun da önünü açtık.
küfürlü kelimenin harf sayısını baz alarak, harflerin %51’ine sansür uygulayarak pek tabii küfürünü edebilirsin.


7-) başlıklarda veyahut tanımlarda emoji kullanılamaz, ancak girdilerde yıldızlı bakınız içinde kullanılabilir. *
random ve gülücük ( :), :(, :/ gibi gibi) ise çağın getirisi olarak bir nebze serbesttir.
yıldızlı gülücük için tanım kutusundaki yıldıza basman yeterli.

8-) içeriklerde kaynak kullanılırsa bu kesinlikle kaynakça olarak gösterilmelidir. aksi halde doğabilecek hukuki sorumluluktan yazarın kendisi sorumludur. yapılan alıntılar yazar tarafından alıntı içine alınmadığı takdirde moderasyon ekibi tarafından alıntı içine alınabilir.

9-) normal sözlük, yazılan veyahut eklenen herhangi bir içerik hakkında doğruluk teminatı vermez.

10-) yazarlar herhangi bir soru veyahut sorunlarını, normal sözlük yönetimine iletme hakkına sahiptirler fakat yönetim bu sorunun çözümü için güvence veremez.

11-) yazarlar, normal sözlük ve oluşumlarına yönelik herhangi bir sosyal platform veyahut anlık mesajlaşma uygulamaları (whatsapp, telegram, discord vb.) üzerinden aleyhe niyet toplanamaz. tespit edildiği takdirde kendilerine sözlük içi cezai işlem uygulanacaktır.
11.1) bu tür grupların sözlük ile hiçbir bağlantısı yoktur. buna rağmen oluşturulan grupların sözlük içine taşınmaya başlaması durumda reklam olarak değerlendirileceğinden müdahale edilecektir.

12-) yazarlar, normal sözlük ve oluşumlarına yönelik herhangi bir sosyal platform veyahut anlık mesajlaşma uygulamaları (whatsapp, telegram, discord vb.) linki tanım içine gömüp (özel bir durum yok ise) kişi toplayamaz. veyahut x grubumuza bekleriz minvalinde özel mesaj ile kişi toplayamaz. tespit edildiği takdirde kendilerine sözlük içi cezai işlem uygulanacaktır.
12.1)bu kural için kendi içimizde bir esnetme yapıp size normal sözlük kulüpleri’ni kurduk. hızlıca 500 karma puan toplayıp istediğiniz kulübe katılabilirsiniz.

13-) formata uymama gibi aykırılık durumunda öncelikle uyarı, sonrasında ise cezai hükümler uygulanır ve bunlar katlanarak yazar azline kadar gider.

14) soru işareti ile başlık açmak için #yardım kategorisi kullanılabilir. bu kategoride format ve kural aranmaz. #yardım kategorisi haricinde başlıklar soru biçiminde açılamaz ve dahi başlıklarda (özel bir durum yok ise) noktalama işareti kullanılamaz.
14.1) yardım kategorisi haricinde, soru şeklinde açılan başlıklar moderasyon tarafından değiştirilir, ya da sonuna sorusu, sorunsalı gibi kelimeler eklenebilir
14.2) başka dildeki başlıklar için (film/kitap/dizi) popüler hali hangi dilde ise o dilde başlık açılmasını önemseriz. örnek olarak, lord of the rings yerine yüzüklerin efendisi başlığının açılması gibi.
14.3) film, dizi, kitap ve müzik başlıklarında eserin orijinalinde bulunan noktalama işaretleri başlık açarken korunur.

15) normal sözlük latin alfabesi kullanmaktadır. latin alfabesi dışındaki alfabeler ile başlık açmak ya da tanım üretmek (istisnai durumlar dışında) kurallarımıza aykırıdır.

16-) tanımlar ,sadece entry numarası ile ve cevap niteliğinde kışkırtıcı tanımlar girilemez.

17-) toplumu galeyana getirici tarzdaki tanımların tasarrufu moderasyona aittir.

18-) flood, (bir başlığa aynı gün içinde birden fazla tanım girmek) özel durumlar harici yasaktır.
18.1) bir başlık altında hikaye yazmak ‘moderasyona danışıldığı takdirde’ uygundur.
18.2) gündem, futbol ve radyo başlıklarına birden fazla olarak girilen tanımlar flood kuralına tabi değildir.

19-) yazar kişisi spesifik bir konu belirleyip yalnızca bu konuda hakkında içerik ürettiği takdirde, yönetim işlem yapabilir.
bu tür özel hesaplar yönetime danışıldığı takdirde uygundur.

20-) bir yazara ait kişisel bilgiler izni olsa dahi sözlükte afişe edilemez. aynı zamanda yazar isimlerinin yer aldığı özel mesaj ifşası da kesinlikle yasaktır.

21-) her yazar yalnızca tek bir hesap ile sözlüğe kayıt olabilir. birden fazla hesabı olduğu tespit edilen üyelerin tüm hesapları banlanır.

22-) kayıt olurken alınan nickname küfür veyahut argo ifade içermemelidir.

23-) cezai işlem hiyerarşisinin yazar, mod ayrılmaksızın uygulanabilirliği mevcuttur.

24-) daha önceden denk gelinmemiş ve formatta yer almamış konu ile ilgili bir durumda yönetim takdir yetkisini kullanabilir.

25-) normal sözlük hiyerarşisi kurucu – yönetici- moderatör - editör - yazar- çaylak biçimindedir.

26) birden fazla tanımı başlıktan bağımsız olarak düzenlemek/nokta ile değiştirmek ban ya da çaylaklık sebebidir.

27-) normal sözlük yazarlarının moderasyona talepte bulunarak, kendi nickaltını gizletme hakkı saklıdır. lakin nickaltı başlığı kilitlenemez.
27.1)sözlükten uçurulan yazarların nickaltları başıboşlara taşınır. ceza almış yazarların nickaltları ise ceza süresi sona erene kadar başıboşlarda kalır.

28-) her üyenin 6 ayda bir olmak üzere mahlas değiştirme hakkı vardır. burada bilinmesi gereken unsur; mahlas değiştirilse bile nickaltı başlığı yeni nickaltına yönlendirilecektir.

29-) format kurallarına uyulmadığı düşünülen tanımlarda yazarlar şikayet et butonunu kullanabilir, her şikayet mutlaka değerlendirilmektedir.

30-) normal sözlük’e üye olan her yazar iş bu formatı okumuş ve kabul etmiş sayılır.

normal sözlükte küfürler :

%51 sansür kuralına uymayan her türlü küfür sözlükten uzay boşluğuna doğru gönderilmeye mahkumdur. dilerseniz %51 kuralı ile küfrü sansürleyerek sözlükte kullanabilirsiniz.
nedir bu %51 kuralı?
kelimelerin içerisindeki harf sayısının yarısından +1 fazlasının sansürlemesidir.
örnek:
başlık: tokio hotel
tanım: aşırı y.r.. kürek şarkıları olan 4 kişilik alman rock grubu.

amk, aq ve benzeri kelimeler açıkça yazıldığı takdirde silinir. asgari olarak yarısından fazlasını (min. %51) sansürleyerek yazarsanız kabul olunur.

neler serbest?

kıç: kendisi bir tekne kısmıdır. veyahut kıç kadar oda diyebilirsiniz.

meme/başlık: mia khalifa
başlık: memeleri ile ön planda olan webcam modeli.

salak, aptal, manyak, gerizekalı, pipi, çük, piç, yavşak, sıçmak, bok, puşt, kelimelerinin kullanımı tanım içerisinde serbesttir.
ancak aynı kelimeler bir yazarı hedef alır şekilde hakaret amaçlı kullanılırsa bu yasaktır.
örnek: başlık/ yavşak yavşak gülmek (doğru)
başlık/ sözlükte bulunan yavşak yazarlar (yanlış)
ayrıca bakınız...

(bkz: sıkça sorulan sorular)
(bkz: çaylaklık sistemi)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"normal sözlük formatı ve kuralları" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim