bu başlığı açmamdaki temel konu,
önceki gün gördüğüm bir başlık oldu.

allah kelimesindeki a harfinin büyük olmasıyla ilgili .
görüşümü o başlık altında belirttim ve konuyu çok da irdeleme gereği duymadım doğrusu.

ancak bugün ayarlar vs. gibi bölümlere göz atarken , gerçekten böyle bir seçenek olduğunu gördüm.

şaşırdım mı , gerçekten çok şaşırdım hem de, çünkü bu yaşıma dek ki yaşım epey var , böyle birşey ne duydum ne de gördüm.

bir başka başlık altında kafa sözlüğün siyasi duruşunu sormuştum açık açık.
( #25274 ) . cevap gelmedi tabii .

şimdi bu soruyu tekrar daha net sormak için açtım bu başlığı.

kafa sözlüğün hayata baktığı pencereden ne görülmekte.
siyasi çizgisi, görüşleri düşünceleri nedir ?

bu sorulara cevap geleceğini düşünmüyorum ancak ben yine de soruyorum .

ayrıca bu uygulama eğer üyelerin talebi üzerine hayata geçirildi ise ,
yarın farklı talepler olur ise , bunların da uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir bilgiyi hak ediyoruz sanırım...

moderasyona saygıyla...
devamını gör...
bu tivitte belirtilmiş olduğunu düşündüğüm anlayış.
devamını gör...
salın be kardeşim, şu siyaset denen kiri şu mutlu hissettiğimiz yere sokup kirletmeyin. hepimizin siyaseti insanlık olsun özgürlük olsun. mutluluğa ulaşan bu özgür yolda hepimiz ayrımsız yoldaşız, yoldaş diyoruz. yolumuzu sapıtmayın nolur.
(dedirten başlık) tanım yapayım da bir bilen siliyor sonra:).
devamını gör...
olmaması gerekilen çizgidir. sözlüğü büyütmek istiyorsa hiçbir siyasi partiyi, düşünceyi desteklememelidir. destekliyorsa bile eleştiriye açık olmalıdır, yoksa sözlük yok olur gider.
devamını gör...
neden her şeyin içinde siyaset olmak zorunda. kimseyi ilgilendirmez kimsenin düşüncesi görüşü. bahsedilen konu da bana göre bir tercih, inanç ve inanca saygı. bu bir siyasi görüş bildirmek zorunluluğu olmamalı.

açıkcası sözlükte yazma sebeplerimden biri de budur. siyasi ya da dini görüş kimseyi ilgilendirmemeli. şurda iki sohbet edip, yaşanan gerginliklerden uzaklaşmak için varız.

talep çok olduğu için yapılmış ama bence sorgulanmaması gereken bir durum. isteyen istediğine inansın, bizlere saygı duymak düşer. sözlüğün yaptığı da bu inanana saygı duymak. görüş bildirme zorunluluğu yoktur. iki yönetici arasında bile görüş ayrılığı muhakkak vardır siyası ve dini olarak. bu bizi bağlar mı ? hayır bağlamaz.
devamını gör...
kendimce saygı çerçevesinde herkesin siyasi görüşüne saygı duyarak hayatımı sürdürüyorum.kafa sözlüğün siyasi çizgisi şu ya da bu diyemeyiz herkesin farklı siyasi görüşü olabilir önemli olan tüm bu farklılıklarla güzel zaman geçirmeniz.
devamını gör...
#33224 biz buraya zaten salmak için geldik ancak izlenen yolun salmamak, birşeyleri dikte etmek olduğu bir mecrayı sorgulama hakkımızın saklı olması gerektiğini düşünüyorum...
devamını gör...
siyasetin girmediği bir yer buldum sonunda diye seviniyordum ama karşıma bu başlık çıktı. fakat cevap vermek gerekirse her düşünceden insanın bir araya geldiği ve kesinlikle herkesin birbirine saygı duyduğu bir platform olduğunu düşünüyorum. artık bu kadar ayrıştırılmayalım. biz insanız, sosyal varlıklarız ve hayatta kalmak için birbirimize ihtiyacımız var. evet bazen tartışmak da gerekir ama bunu neden nefrete dönüştürelim ki? bırakın buradaki insanlara da sağcı, solcu, komünist, kemalist, arap sevici tarzı yakıştırmalarda bulunmayalım. gerçekten yapmak istediğim tek şey güzel entryler okuyup girmek, bilgi edinmek, bilgilendirmek. gündemi konuşup ayakta tutmak iyidir ama her şeyin altında siyasi nedenler arayıp kutuplaşmak bizi birbirimizden ayırır. lütfen sözlükte böyle sınıflara yer vermeyelim.
devamını gör...
sözlüğün siyasi görüşü ve partisi olsa olsa ekmek partisidir. etrafta kime partisini ve siyasi görüşünü sorsak "ben ekmek partiliyim" der.
devamını gör...
10.
siyaset yok diye buradayız zaten dedirten başlık. ülkede herkesin siyasetten anlamasından ötürü(!) her girdiğimiz ortamda bu konuşuluyor, berbere girersin berber, bakkala girersin bakkal, kahvehaneye oturursun kahveci. ben artık siyaset duymak istemiyorum. herkes yapılanları biliyor, görüyor ve kendi düşüncelerine en yakın partiye oyunu veriyor. gizli oy veriyoruz. bırakın siyasetimiz de içimizde gizli kalsın, temiz sözlüğümüzü kirletmeyelim. diğer konuya gelecek olursak sözlük yönetimi çoğunluğu müslüman olan bir ülkede,( tahmin etmesi zor olmayan) çoğunluğu müslüman sözlük yazarlarının inançlarına saygı duyduğunu gösterircesine bir davranış sergilemiş. kendilerine teşekkür ederiz.
devamını gör...
11.
#33256 yönetimden talep demedim,

"ayrıca bu uygulama eğer üyelerin talebi üzerine hayata geçirildi ise ,"

cümle aynen bu .
yani bu durum üye talebi de olabilir ,
sözlüğün en başta sunduğu bir seçenek de .

hem bunun sorgulanmasindan neden bu kadar rahatsiz oldunuz anlamıyorum.

tutun ki ben inançsız biriyim ,
ınanclının hakkına saygı duymak , ona bu konuda imtiyazlar tanımak ne kadar normal ise , inançsız birinin bunları sorgulaması ve gerekirse onun da kendi hayat görüşüne göre imtiyazlar talep etmesi o kadar normal değil mi sizce de ?

ben de derim ki ateistlik , deistlik vs. kelimelerde de bu ozellik olsun ,

yarın diğeri tayyip erdoğanın t ve e sinde olsun der ,
bir diğeri atatürk'e ister ,
öbürü türkiye cumhuriyeti ne ister .

mesele bu sekilde uzar gider .
ancak sizler salt kendi pencerenizden bakar ve kendi tercihimize yasam hakki tanırsanız, ortaya burada olduğu gibi gereksiz bir tartışma ortamı doğar.

bir kişi bana böyle bir uygulamanın olduğu bir başka örnek verebilir mi ?
veremez çünkü yok .

mesele bu kadar basit ve net .
hiç sağa sola çekmeye gerek yok .
gereksiz bir uygulama olmuş...
devamını gör...
12.
'allah büyük harfle başlasın ' bu cümleyi, bu isteği siyasi bir yere koyan siyaseti içselleştirmiş, özümsemiş, benimsemiş siyasi fikirlerin geçici olduğunu fark edememiş, siyaseti o kadar dert edinmiş ki olmayan yerlerde bile görmeye başlamış insanın açtığı başlıktır.
devamını gör...
13.
siyasi çizginin dışında kalmasını dilerim. çünkü o çizgi bir noktada doğu perinçek tarzında u dönüşleri ile bir çocuğun boş defteri karalaması haline dönüşüyor.
(bkz: ekşi sözlük)
devamını gör...
14.
siyaset evrenseldir.

haliyle şeffaflaşmış yada çıkarcı siyaseti gibi bir anlam ifade etmesine gerek de yoktur , çoğunluğu içinde barındırması ve sadece halkların değil hakların da kardeşliği durumunu planlı yada plansız oluşturmalıdır.
devamını gör...
15.
#29671
#34561

(bkz: aramaya inanmak)
devamını gör...
16.
yormayın babacım be.

tanım: allah'la siyasi görüşün ne alakası olduğunu anlayamadığım yazar sorusudur.
devamını gör...
17.
yönetim adına cevaplayayım, başka zaman sorulursa gördükçe yine cevaplarım.
sözlük bir birey değildir herkesin içeride söz hakkının olduğu interaktif bir alandır ve herkesin siyasi düşüncesi kendisini bağlar! bu yeni katılan yazardan, adminine kadar herkes için geçerlidir.
herkes siyasi fikrini medeni kurallarda beyan edip paylaşıma veya tartışmaya açabilir aynı şekilde diğer yazarlarda bu fikirleri benimser veya karşı çıkabilir.
burası üstüne basa basa söylemek gerekirse gerçekten özgür bir platformdur ve öyle kalması için elimizden geleni yapıyoruz.

bazı insanların siyasi hassasiyeti olduğu gibi dini hassasiyetleri de vardır ve bu hassasiyet göz önüne alınarak allah kelimesinin ilk harfini büyük yazma hakkı tanınmıştır kullanma hakkı yazarın kendisini bağlar.

bunun haricinde ısrarla "siyasi düşünceniz nedir" sorusunun gündeme getirilmesi kötü niyetten başka şey değildir!
devamını gör...
18.
siyaseti böyle güzel bir yere sokmasak daha güzel değil mi
devamını gör...
19.
aslında olmaması gerekendir ama zamanla olacak olandır. katılan kitleye göre bir ağırlık olacak ve azınlıkta kalanlar da daha az vakit geçirmeye başlayacaktır. tabii bu konuda düzenleyici ya da yapıcı bir şeyler yapılmazsa sürecin normal işleyişi böyledir.

bu başlıkta iyi niyet ya da kötü niyet şeklinde bir yargıya varmak biraz abes olur. yani sözlüğü takipte olan biri olarak bu başlığı şöyle algıladım, tercüme edeyim. bugün bir kelimeye büyük harf, yarın başka bir kelimeye büyük harf şeklinde gider mi? çizgiyi nereye çekeceksiniz acaba? nereye kadarı din ve vicdan özgürlüğü, nereye kadarı siyaset falan gibi anladım. bilmiyorum anladığım şekli yanlışsa da bu benim saptamam olsun, burada dursun.

bir de bu tarz özgürlük alanı gibi görülen ama aslında baş harfi büyük ayarladın-ayarlamadın şeklinde insanların birbiri hakkında hüküm vermeye iten düzenlemeler de ne kadar doğrudur? onu da ayrıca tartışmak gerekir.
devamını gör...
20.
eski arkadaşlarıma 'yanımda siyaset yapmayın' demiştim.dediğim gibi 'eski' arkadaşlarıma.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"normal sözlük'ün siyasi çizgisi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim