işbu tanım, olası bir nükleer saldırıdan muhtemel korunma yollarını içeren tanımdır. ara ara yıldızlara eğlenceli olsun diye kendi yorumlarımı katmaya çalıştım. hadi gelin göz atalım..*

nükleer savaş başlığı ya bir füzenin ucuna takılarak ya da uçaktan bomba olarak atılır. nükleer başlığın bir füzenin ucuna takıldığını varsayalım. füzenin rampadan ayrılıp hedefe varma süresi yaklaşık 16 dakika. füze yola çıkar çıkmaz, nato'nun radarları tarafından tipi, yönü ve olası hedefi ilk 4 dakikada belirlenmiş olacak. türkiye olarak biz de nato'da olduğumuzdan bunu bilebileceğiz. ama devlet bilecek değil mi? peki biz, yani sıradan halk.. biz ne yapacağız? işbu tanım bunun için girilmektedir.*

füze yola çıktıktan 4 dk sonra devletin haberi oluyor dedik. geriye kaldı 12 dk. bu 12 dk içerisinde acil durum otomasyon sistemi devreye giriyor ve tüm televizyon ve radyo sistemleri halka haber veriyor. sığınaklara gidin.! ve sirenler çalmaya başlıyor.* tabi eğer tüm bu yayınları gördüysek, hiç görmeyenlere göre biraz daha şanslı sayıldığımızı söyleyebiliriz.*

bu durumda ne yapacağız, çok kısaca bahsedelim.

1. gidecek yerinizi şimdiden kafanızda belirleyin. bir sığınak* belirleyin kendinize. bu sizi patlamadan, ısıdan ve radyasyondan kısmen de olsa koruyacak bir yer olmalı.*

2. aileniz ya da dostlarınız sığınağa inerken siz de evde yemek ve içmek niyetine ne varsa bir poşete doldurmaya başlıyorsunuz. çünkü muhtemelen o sığınakta haftalarca kalacaksınız. burada önemli nokta size enerji verecek besinlerin olması. snickers öneriliyor bu konuda. küçüktür ama işlevi büyüktür.* özellikle konserve ve kapalı yiyecekler olması, radyoaktif tozdan korunmak için önemli.

3. iletişim şebekeleri patlayacağından bir radyonuz olsa fena olmaz. ayrıca ışık sağlayan bir el lambası oldukça önemli. eh biraz da pil doğal olarak.

4. evde değilseniz ne yapacaksınız? bulabildiğimiz su kanalı, kanalizasyon gibi koruyucu kapalı alan bulup sığınacağız artık. açık alanda kalmamaya çalışmalıyız.

5. saklandık. 12 dk sonra önce gözleri kör eden beyaz bir ışık gelecek. gama ışığı bombardımanına maruz kaldık. hadi hayırlısı. bu bomba patladı anlamına geliyor. gözlerimizi kapatıyoruz ve ışığa bakmıyoruz. *

6. peki bomba sizin ne kadar uzağınızda patladı? sayıyoruz efendim. örneğin; ışığın başlamasından sonra patlamanın sesi 24 saniyede geldiyse bombanın düştüğü yere 8km uzakta oluyoruz. sonrası şu şekilde hesaplanmış: her 24 saniyede bir 8 km uzakta patlamış oluyor bomba. 47 saniye sürdüyse 16 km uzakta yani.

eğer ölmediysek, patlama yerini de kafamızda az buçuk belirledik. muhtemelen önemli bir askeri üsse atıldı bomba.

7. patlama yerine 8 km'den uzaksak eh bir miktar hayatta kalma şansımız var. ışık ve blast dalgaları saklandığımız yerden bile üzerimizden geçecek. ortam radyasyon kaynamaya başladı.* ağmızı, yüzümüzü, açıkta kalan tüm vücudumuzu kapamamız gerek. etraf radyoaktif toz ve toprak kaynıyor. bunları solumamız, bunların cildimize yapışması büyük tehdit. su ve sabunun radyoaktif maddeleri temizleme gibi bir özelliği varmış. her yerimizi yıkıyoruz. ayrıca sığınağa hava girişlerini kapadık, ne dedik radyoaktif tozdan kaçmamız lazım.

8. su ve yiyecek malumunuz sınırlı. etrafımızda güvenilir insanlar olması çok önemli. çünkü ileride kan çıkabilir. ortamı bozan ortamdan uzaklaştırılır.* hayatta kalmaya çalışıyoruz sonuçta. su için hayatta kalma minimum miktarı 10 günlük 3 litre'dir.

9. arabamız varsa çalıştığını kontrol etmemiz lazım, ivedilikle. ölene kadar sığınakta kalamayız. ülkenin güvenli yerlerine bir şekilde kaçmamız gerekecek. bombanın ağırlığına göre güvenlik mesafesi değişiyor. örneğin; 1 megatonluk bir bombanın tam güvenlik çapı 450-500 km kadar. ona göre. ama her yer trafik, her yer cehennem gibi olmuş. yapacak bir şey yok. hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapacağız. muhtemelen devlet, bu durumda halkı bir şekilde yönlendirecek personeli belirlemiştir.

10. araba yok diyelim. 2 hafta sığınakta kalmamız lazım. rasyasyondan korunmak en önemlisi. zaten onunda enerjisi zaman geçtikçe azalacak. ama azalan başka şeyler de var. su, yiyecek, sabır.. ha bir de nereye tuvalet yapacağız?* tabi ki tavalete gidemiyoruz. çöp torbası çok önemli bu yüzden. torbaya yapıp ağzını sıkıca kapatıp en köşede bir yerde onu tutmamız lazım.

11. evimize çıkıp kalan yiyecekleri almamız gerekebilir. elektrik olmadığı için dolaptaki şeyler muhtemelen bozuldu. o yüzden konserve falan ne bulursak almamız gerekiyor. belki muz olabilir. kalın kabuklu yiyecekler yani. yukarı çıkarken iyice kapanıp çıkacağız ve süremiz sadece 1 dk.*

sonrası sabırla beklemek. akıl sağlığını korumak da önemli. güçlü olmak bizim elimizde. umarım böyle bir şey hiçbir zaman yaşamayız ama jeopolitik olarak ilginç bir ülkede yaşıyoruz. bazı hayatta kalma durumlarına biraz aşina olmamız gerekiyor.

işbu tanım, buradan esinlenerek ve kaynakça olarak kullanılarak, olabildiğince özetlenerek yazılmıştır.
devamını gör...
ilk maddeden dolayı öleceğim kesin olan rehber. *
kalanlara bol şanslar diliyorum.
devamını gör...
yüzde 1 olan ihtimaldir. çok önemli bir politikacı veya çok zengin biriyseniz yerin bilmem kaç kat altındaki sığınaklarda hayata devam edebilirsiniz. ama benim gibi orta sınıftan olup kpss kasıyorsanız büyük ihtimal öleceksinizdir. kendimizi kandırmayalım hepimizi alacak kadar sığınak yok.
devamını gör...
bizim tv ve radyoların 12 dakikada değil haber vermek, olayı algılayabileceklerini dahi zannetmiyorum. hele ki a haber.. zaten haberi yayınlama konusunda onay almaları en az yarım saat sürer. berat albayrak istifasında gördük. ortalık çalkalanırken dut yemiş bülbüle döndüler.
devamını gör...
saldırı durumlarında öncelikli olarak kritik askeri üsler, enerji santralleri ve yönetim birimleri hedef alınır. ardından toplum içinde yaşanmaya başlanacak kargaşadan dolayı toplum güvenliği ve sağlık sistemi zor duruma girecek bununla birlikte temel ihtiyaçlar (gıda, hijyen, enrerji) karşılanamamaya başlanacaktır.
tabii ki de devletlerin bu durumlar için ilgilenen birimlerinin olduğunu ve halihazırda sürekli güncellenen planlarının bulunduğunu biliyoruz. daha doğrusu inanıyoruz.
böyle bir durumun varlığında tutankamonun laneti sığınakların öneminden bahsetti. peki bu sığınaklarda bulunduğumuz süre boyunca enerji, besin, iletişim ve hijyen nasıl karşılanacak?
görsel


enerji ihtiyacı?
görsel
günlük hayatımız için çevreci ve tasarruflu olan güneş panelleri bizler için böyle bir felaket sonrası hayat kurtarıcı bir kaynak olacaktır. piyasaya sunulan güneş panelleri normal çevre koşullarına dayanacak şekilde geliştirilmiştir bundan dolayı yedekte mutlaka birçok panelimizin bulunması gerekmekte.
afet/saldırı sırasında kullanmakta olduğumuz paneller çok büyük bir ihtimal kritik hasar alacağından patlamadan bir süre sonra yedeklerimizi kullanmaya başlayabiliriz fakat çevre koşulları hala masum değil. radyasyon seviyesinin hala normalin çok üstünde olması güneş panellerini hızlıca tüketmekte. birkaç yıllık ömrü olan panellerin bir iki haftada zarar görmesi yüksek olası olduğundan yedekte birkaç panelin bulunmasında fayda var.
peki ne kadar güce ihtiyacımız var? birazdan öneminden bahsedeceğim radyo, telsiz, aydınlatma ürünlerinin bataryalarının doldurulması bizim için öncelikli. bunların yanında zaman zaman sığınağı ısıtmak gerekebilir ve belki mini dolap ve mini ocak için kullanılabilir.

besin?
görsel
peki biyolojik enerjimizi nasıl elede edeceğiz? tabii ki uzun süre dayanacak ve az yer kaplayan konserve yiyecekler, paket gıdalar ve su.
konserve bezelye, mısır, balık gibi gıda ürünleri bizim temel besin ihtiyaçlarımızı karşılayacaktır. bunun yanında paket çikolata, kuruyemişli (özellikle yer fıstıklı) bar ürünler ve evden getirebileceğimiz benzeri ürünler ve meyveler. ara ara evimize ve en yakın markete çok kısa süreliğine gitmemiz gerekecek.

iletişim?
görsel
devlete bağlı birimler (kolluk kuvvetleri, haber ajansları, kurtarma birimleri) bizlere düzenli olarak çeşitli bilgileri anons geçeceklerdir. bu radyo sinyalleri üzerinden yapılacaktır.
bundan dolayı bölgemizdeki fm radyo sistemleri zarar görmediyse fm radyo üzerinden, fm sistemleri zarar gördüyse am radyo üzerinden sık sık anonslar yapılacağından mutlaka bir radyomuz bulunmalı.
fakat bundan daha önemlisi telsiz sistemi kullanmak. sığınakta bir adet sabit hf telsiz sisteminin bulunması bizim için hayati önem taşıyabilir. bu sayede çok uzak mesafelerden sinyal alabilir ve sinyal yayınlayabiliriz. bunun yanında birçok vhf/uhf el telsizi bulunması çevremizle haberleşmek için yararlı olacaktır. detaylı bilgi için kıyı emniyeti , vikipedi , radyo amatörleri cemiyeti

dışarı çıktığımızda bizi ne bekliyor?
görsel
kargaşa (malesef kendimizi ve ailemizi korumak için biraz silahlanmamız şart), yağmalanmış bölgeler (ev, market, eczane, araba). dua edelim kolluk kuvvetleri en kısa sürede kontrolü sağlıklı bir şekilde ele alır.
dışarı çıktığımızda en önemli ihtiyacımız radyasyondan korunmak ama nasıl? özel bir tulum, maskemiz bizi ilk zamanlar kısa süreliğine koruyacaktır. sonrasında mutlaka uzun kollu üst ve pantolonlarla dolaşmamızda fayda var.
iletişim için vhf/uhf bir el telsizi bizi hem sığınakla hem çevremizle iletişimi halinde tutacaktır.


edit: görsel yer değiştirdi..
devamını gör...
korkunç gerçekten çok korkunç.
ne güzel kılıçla savaşıyordunuz neden yaptınız bunları?
devamını gör...
türkiye'de gerçek anlamda 'sığınak' olmaması veya çok az oluşu sebebiyle, daha en başta kaybettiğimiz gerçeği durumu.

bunun dışında, koruyucu şahsi teçhizat ki bunlar, tulum, filtreli gaz maskeleri, eldivenler ihtiyaç halinde ilk tıbbi müdahale gereksinimini karşılayacak ilaçlar vs.'ye ulaşmanın mümkün olmadığı ülkemizde,
bu konuyla mücadelenin, inanlar için dua'ya, inanmayanlar için de, gerçeklerle yüzleşmeye kaldığı durum...
devamını gör...
nükleer savaştan sonra sağ kalsam ne yazar dedirten başlık.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"olası bir nükleer savaştan sağ çıkma rehberi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim