oral allerji sendromu (oas), duyarlı olunan besinin orofaringeal mukozaya teması sonucu ıge'ye bağlı olarak ortaya çıkan hafif orofaringeal belirtilerden, ciddi sistemik reaksiyonlara kadar değişen çeşitli semptomlardan meydana gelmektedir. bu sendrom tipik olarak çeşitli sebze ve meyvelerle çapraz reaksiyon veren polenlere karşı duyarlı olan atopik bireylerde görülmekte ve allerjenler arasındaki çeşitli mekanizmalarla açıklanmaya çalışılan çapraz reaksiyonlar sonucu oluşmaktadır. klinik olarak aynı veya farklı kökenden gelen besinlerin her biri ile ortaya çıkan bu benzer semptomlar 'hipersensitivite kümeleri' olarak tanımlanmaktadır. tanı; diğer ıge'ye bağlı besin allerjilerinde olduğu gibi anamnez ve taze besinlerle yapılan 'prick to prick' deri testleri veya in vitro sıge tayinleriyle yapılmakta, çoğu kere çift kör plasebo kontrollü besin provokasyonu'na (çkpkbp) gerek kalmamaktadır. tedavi sorumlu besinin yenilmemesi esasına dayanmaktadır. yakın zamanda bildirilen yayınlarda besinlerle çapraz reaksiyon veren polenlere bağlı solunum semptomları olan hastalarda yapılan immunoterapi ve semptomatik tedavi yöntemlerinin besin allerjisi semptomları için de etkili olduğu gösterilmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"oral alerji sendromu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim