tercihlerim doğrultusunda iki yanlı olarak alışveriş yapmaktayım. pazarda itiş kakış olsa dahi sebze meyve için ve balık için gayet alınması olası yerler pazarlardır bana göre. markette aldığım sebze meyveyi nedendir bilmiyorum samimi bulmuyorum alıp eve götürüyorum bakıyorum bakıyorum ısınamıyorum arkadaş. psikolojik bir şey muhtemelen.
(bkz: not) akşama doğru pazara çıkmanızı öneririm sevgili yazarlar, fiyatlar ucuzlamış asıl haline gelmiş oluyor.
devamını gör...
manav reyonu geniş bir market bulursanız pazar gibi dandik yerlere bir daha gitmezsiniz.
pazar her haliyle insanı yorar.
pazarlar görgüsüz, iletişimi kaba, pislik pislik çalışan, çığırtkanlık ayağına gelen geçen kadınlara laf atan esnafla dolu olan yerdir.
1 kilo dersiniz, şu kadar yapalım mı diye zorla sizden ciro kasmaya çalışırlar. yapma dersin tribe girerler.
yarım kilo dersin, beğenmezler tribe girerler.
bazen mal mal tavır görmeye katlanamaz kavga boyutuna girersiniz, ama çevreye göz gezdirdiğinizde en ufak hareketinize karşılık vermek için hazırolda bekleyen 15 çomar esnaf görürsünüz.
vs. vs. örnekler çoğaltılabilir.
devamını gör...
market. kendi istediğini istediğin yerden alırsın. sebze meyve konusunda pazar daha taze ve daha ucuz olduğu için meyve sebze için pazara giderim ancak market alışverişi favorimdir.
devamını gör...
pazar alışverişi diyeceğim. bir kere samimidir. muhabbet edersiniz, arkadaş olursunuz. tekrar gelirsiniz. 90lar ruhunu yaşarsınız, mis gibi. terazinin eşitlenmesi için geçen sürede yüzünüz hep güler. artık elektronik terazi var değil mi doğru.
devamını gör...
pazar alışverişi eğer bir sokak pazarı ise bana terapi gibi gelir, her sebzenin meyvenin en iyisini bulmak için tezgahlara bakınırken dalıp gidersin. onlarca seçenek vardır. ha kalabalıktır, illa pazar arabalarıyla size darbeler indiren teyzeler olacaktır ama o kadar idare ediniz. markette yapılan ise mecburidir, seçenek azdır ve o yoğun market ışığı ve kasa kalabalığı her zaman keyifli kılmaz bu alışverişi.
devamını gör...
pazar alışverişine ne zaman gitsem bundan sonra hep pazardan alışveriş yapacağım diyorum. sonra caddenin dört bir yanını kaplamış onlarca süpermarketten birinde buluyorum kendimi.
devamını gör...
doğru cevap: c şıkkı gross market alışverişidir.

pazar+market= gross market.
devamını gör...
pazar alışverişi sayesinde markete nazaran daha taze ve ucuz ürünler alabilirsiniz. toplamda ortalama yüzde 35-40 civarı kar edebilirsiniz.
devamını gör...
tabiki pazar 1 kilo domates için 10 tane tezgah gez, mis gibi terapi.
devamını gör...
pazar alışverişi mantıklı olsada bir türlü sevemediğim yerlerdir pazarlar. satıcıların ısrarcı oluşu, 1 isteyip 2 vermeleri, beğendiğin ile aldığının bir olmaması filan rahatsız edici. bir de ben seçemiyorum sanırım. ya kazıklıyorlar beni ya da aldığım her şey çarık çürük çıkıyor. heralde tezgahın öbür tatafından bakınca;” saf bu! biz bunu dolandırırız, oh mis” gibi görünüyorum. böyle görününcede öndeki güzelleri gösterip arkadaki dandikleri kakalıyorlar. ne zaman pazara gitsem eve geldiğimde bir daha gitmemeye yemin ediyorum. pazar güzel de bazı pazarcıların fıtratı güzel değil.
devamını gör...
her zaman olur bu. pazarını görürsün, dönüş yolunda hep daha güzelleri olur. ama pazara girerken güzel değillerdidir.* güvendiğin pazarcı abiler, amcalar olursa sana kıyak geçerler. * markette kafan rahat, bak, dokun, seç, al. *

as a result: havalar iyiyken güvenilir pazarcı, kötüyken düz market. (bkz: iyi gün dostu)
devamını gör...
her şeyi her yerde bulamıyorsun. pazar ve market bile yetmiyor bazen.
devamını gör...
hayatınızda hiç köylülerin pazarından alışveriş yapmamışsınız belli. pazarı beğenmeyen kesim muhtemelen büyükşehirlerde yaşıyor. organik diye taptığınız süpermarket ürünlerinden kat be kat daha taze, organik, mevsiminde üretilmiş ürünleri pazardan aldım ben. elbette sürekli gitme imkanım olmuyor, ben de çoğu zaman marketlerden manavlardan alıyorum. ancak o pazardaki tazelik hiçbir zaman market ürünlerinde olmuyor. ayrıca düzenli gittiğiniz zaman, ahbaplık kurduğunuz kişilerin size sinsilik yapıp, fahiş fiyatlarla yaklaşacağını da sanmıyorum. görüş meselesi tabii ama ben pazarı savunacağım sonuna dek.
devamını gör...
pazar olduğu günlerde marketler genellikle halk günü adı verilen indirimler yaparlar bu sebeple ikisinin arasında pek de fark kalmaz.

ama açık konuşayım ki benim tercihim market alışverişinden yanadır. çünkü hem kartla ödeme kolaylığı vardır hem de pazar satıcıları için oluşmuş olan ''kazıkçılık'' anlayışı yoktur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"pazar alışverişi vs market alışverişi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim