bugün dikkatimi çeken bir durum. malumunuz bir süredir sözlükte radyo faaliyete geçti. ilk yayından bağımsız olarak gözlemlerimi belirtmek istedim.

radyoda 2.canlı yayın sek ve kirpiks ile birlikte benim konuk olduğum canlı yayındı ve sol frame de sabitlenmedi, başa tutturulmadı.

bir sonraki canlı yayın dün yapılan #464143 likit radyo yayınıydı, ve yayın başlamadan sol frame de en başa sabitlendi.

bu dikkatimi çekince şuan yapılmakta olan canlı yayın saatler önceden neden başa tutturulmadı neden sabitlenmedi diye bir serzenişte bulundum ve bana yayın başlayınca sabitleneceği söylendi.

fakat yayın başlayalı 25 dakika olmasına rağmen başlık sabitlenmedi.

bu durum aklıma şu soruyu getirdi; sözlükte çifte standart mı var?

görünen köy için kılavuz istihdam etmeye pek gerek yok, sizde görüşlerinizi bu başlık altında belirtin.

edit: gelen mesajda bu durumun kaldırıldığı söylendi, itham ettiğim söylendi, fakat ben öyle düşünmüyorum.

ben sizin aklınızda falan gezmiyorum ki arkadaşlar. maalesef görünen resim bu. ben sizleri itham edecek olsaydım eğer #467343 bu tanımı hiç editlemezdim. hatta bu tanımı yazmazdım, akşam belli bir zaman aralığı geçtiğinde çok güzel itham ederdim.

kimse kusura bakmasın halen fikrim değişmedi, daha amiyane bir tabirle, "yemezler". ne olursa olsun doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğimin bilinmesini isterim. bu gibi şeyler olmamalı. benim buradan cebime giren çıkan bir şey yok, ama nihayetinde burada yazıyorum diğer arkadaşlar gibi. kimsenin bizlerin aklıyla dalga geçmesine tahammül edemem.)
devamını gör...
ayıptır.
devamını gör...
katıldığım başlık demin ki radyo programı tanımıma benzer bir editleme yapmıştım. her gün tarz usul bişiler bişiler değişiyor çocuk oyuncağı gibi ben kafaları anlayamamaya başladım.
devamını gör...
işte dert bu bee bravo.

vahh vahh.
devamını gör...
adam haklı. mesela küfürlü tanım girmek yasak ama mesaj yoluyla küfür etmek serbest.
devamını gör...
ben yayın esnasında süremi 30 dk geçtim ve yayın sürem 1,20 dk falan oldu diye kapat artık şeklinde mesajlar aldım. sol framede en üste sabitlenmedi başlığım. ama sevgili daddy #468410'de bahsettiği üzere sevgili supportgirl çifte standart ile 2 saat yayın yaptı.
ben bunu sorumluları ile konuştum. çözdük ya da çözemedik ama asıl sorun şu ki ;
ben yayın esnasında konuğuma sormak istediklerimi soramadım.
ben yayın ortağıma sorması için hazırladığı soruları sorma fırsatı vermedim.

bu tarz olaylar biz yayıncıların moralini bozuyor. kollektif bir sözlük olmayacak ise, dikta mantıkla bir mod buna karar verecekse (ki önerim yayıncılarla toplu dc toplantısı yapıp genel görüş alınsın) düzen olmaz ve incitici oluyor.
saygılar...

(bkz: incinmişsin)
devamını gör...
dikkatimi hiç çekmedi veya ben farketmedim. lakin bir yayın programcısı olan sek ve o gün konuk aldığı daddy bu durumu gündeme taşıdıysa ve bununla ilgili görüş belirtiyse açık bir şekilde , bir işkillenmedim değil. eğer böyle bir standart durumu var ise, emeği olan bu insanlar için üzüldüm açıkcası.
devamını gör...
sözlük yenilikçi ve devrimci bir şekilde ilerliyor. kendi radyosu var, dergi çalışması var, kılık kıyafet kanunu bile getirildi. benim en çok dikkatimi çeken ve ilgi ile takip ettiğim özellikle sözlük radyosu oldu. okuma ve yazma olayına uzak bir toplumun insanlarıyız, radyo aracılığıyla yazarları çok daha yakından tanıyabiliyoruz ve fikirlerini dinleyebiliyoruz. bu sebeple radyo yayınları duyurularının kesinlikle sabitlenmesi gerekiyor, en azından başlangıcı olan bu süreçte. bizlere her gün sürpriz yayınlar hazırlıyorsunuz, emeklerinize sağlık. bunları beğenenler olur, beğenmeyenler olur fakat herkese en azından bütün yayınları dinleyebilme imkanı sunmak için yayınların başlıkları lütfen sabitlensin. elbette zaman içinde eminim ki bazı programlar haftalık olarak hep aynı günlerde ve saatlerde yayınlanacaktır. dinleyici kitlesi yaratabilmeniz için bunu yapın çünki gün içerisinde sıklıkla sözlüğe giremeyenler mutlaka vardır. umarım değişen kurallara istisna uygulayabilirsiniz ya da kuralı şimdilik eski haline getirebilirsiniz.
devamını gör...
bence sayın daddy abim haklıdır.

benim görüşüm, yayınların başlamadan 1 saat önce başa sabitlenmesidir.

eğer böyle yapılırsa hem o saatte aktif olacak olan muhtemel kitle ilgili başlığı görmüş olur hem de radyomuz için etkileşim alınır.

aksi takdirde bu tarz durumlar yaşanabilmektedir.
devamını gör...
işbu tanım, benjamin amcaya yakışmayan bir üslup barındırdığı için silinmiştir.
devamını gör...
daddy adlı yazarın sonuna kadar haklı olduğu durum.
çok basit bir özür ile kapanabilecek konu lakin ben moderasyonun özür dilediğini hiç görmedim.
yanlış yapmışsınız işte. özür dilemek bir erdemdir.
devamını gör...
(bkz: oo kaos alırım bir dal)
kulağımda nirvana, çok da bir şey umrumda olmaz bu durumda fakat sözlük adına her şeye çok acele ediyorsunuz. yeni yepyeni olan bir şeyin, bir oluşum süreci vardır ki ben bunu en az bir yıl olarak görüyorum. yani daha bu kadar yolun başındayken, kafanıza fazla her şeyi takıp, ne kendinizi üzün ne de motivasyonunuzu düşürün.
zamanla hala olmazsa evet haklısınız. fakat bunun için biraz zaman var.
devamını gör...
bugüne kadar kafa sözlük'e yapılan bütün eleştrilerde sözlük tarafında yer almış (kendi içimde) birisi olarak söylüyorum burada moderasyon hatalıdır.

düzeltilemeyecek ya da büyük bir sorun değil bu arada bunun da farkındayım. ancak başlık altında admin'in "dikkate alinmayandır"şeklinde beyan vermesi çok yanlış ve heves kırıcı.

nasıl ki kafa sözlük admin ve yöneticilerinin burada gelir kaygıları olmadan bizim için bir mecra yaratmaları kutsal ise, aynı şekilde sözlük için emek harcayıp program yapan insanların çabası da kutsaldır.

dikkate alınmazsa alınmasın bir şekilde sineye çekilir ama admin buraya gelip bu şekilde yazınca başka bir noktaya geliyor iş.

özet: kolayca halledilebilecek basit bir konunun kötü yönetilmesi.
devamını gör...
haklı bulduğum serzeniş.daha adil olunmalı.
devamını gör...
dady'nin serzenişi haklıdır, değildir, bunu biz yazarlar kendi aramızda bu başlıkta uzun uzadıya tartışırız. eteğimizdeki taşları dökeriz. gerekirse yönetime baltalı ilah zagor misali dalarız/giydiririz. o bizim meselemiz.

ama başlıkta benim canımı sıkan şey bambaşka bir şey; sözlük radyosunda program yapan bir arkadaşımızın başlık altındaki serzenişi ve ona yoldaşın yine başlık altından yanıt vermesi. bu şekilde sözlükte kurumsallığı sağlayamazsınız. kendi emeklerinize yazık edersiniz. sizlerin konuyu konuşacağı yer burası değil.

insanlar bir radyo programı yapmaya karar vermişse, artık kurumsal kaidelere riayet etmek zorundadır. şikayetlerini, serzenişlerini, kırgınlıklarını, yılgınlıklarını artık içlerinde hangi hisler varsa bunların topunu birden özel bir toplantıda dillendirmelidir. ha keza aynı şekilde bu rahatsızlıklar varsa yönetim de, bu rahatsızlıklarla ilgili yayıncılarla toplantı yaptığı esnada ilgilenmelidir. burada bu konuların konuşulması hayra alamet değil. sözlüğe yara verirsiniz. iş magazinsel hale gelir ve sonrası ayıkla pirincin taşını. herkes bir şeyler söyler. kaos başlar. yandaşlar oluşur. yönetim tarafında olanlar ve programcı tarafında olanlar diye ortadan ikiye bölünürsünüz. konuşur/anlatmaya çalışır durursunuz ama mevzuyu çözemezsiniz. yani özetle yazık edersiniz.

kimsenin kimseyi birbirinin önüne atmaması lazım. işleri kurumsal ciddiyet içinde çözmeniz lazım. bu tartışmaların bize yansıması demek henüz emekleme aşamasında olan bu sözlüğün ayağa kalkmasını engellemek demektir..

şikayet mercii biz yazarlar değiliz. şikayetin değerlendirileceği kurulda burası değil, o yüzden savunma verilmesi lüzumsuz.

ha şunu bir yere kadar anlarım. tüm çözüm yollarını denemişsinizdir, talepler iletilmiş, reaksiyon alınamamıştır. yollarınızı ayırmaya karar vermişsinizdir. kimsenin kafasında soru işareti kalmaması için bunun nedenlerini yazar ve eyvallah dersiniz.

ama henüz kendi içinizde bu meseleyi adam gibi tartışmamışken, çözüm yollarını yine kendi içinizde zorlamamışken, mevzunun buraya taşması inanın şık olmamıştır.

şurada yavaş yavaş portakallaşmaya başladık üzerimize limon sıkmayınız rica ederim.
devamını gör...
nereden baksam saçma bulduğum mevzu.
devamını gör...
haksız serzeniştir. sözlük seni radyosuna konuk ediyor veya program sunmanı sağlıyor ama sen gelip neden reklamı diğerleri kadar yapılmadı diye sitem ediyorsun.
devamını gör...
kafa sözlük anaokulu, minik aslanlar grubu bildirdi.
devamını gör...
sadece ilk canlı yayın başlığı sabitlendi diye biliyorum diğerlerinde ne uygulandı dikkatimi çekmemiş olabilir o konuda bilgi sahibi değilim ancak #468735 no’lu tanımda yazıldığı şekilde sek’e katılıyorum yayın sürelerinde bir dengesizlik var. esasen 3 saatlik yayın bana göre çok fazla. ha diyeceksin dinleme visal, zorla değil. bunu yapabilecek gelişmişliğe aklen ve bedenen sahibim. sıkılıp çıkıyorum o ayrı ancak verimlilik olması, daha dinlenebilir düzeyde kalması için tadında bırakmak, bir sonraki yayın gününü merakla beklemek bence daha keyifli olurdu.

nacizane özetle; bazı şeyler standart olmalı, eşit davranılmalı ve tadı damakta kalmalı, cılkı çıkarılmamalı.
devamını gör...
sözlükte çifte standart olduğu fikrine katılıyorum ancak bu çifte standardın yönetim tarafından getirildiği fikrine katılmıyorum. sevgili uykusuzkahvenin yayında söylediği bir şey vardı "bizler radyo için dışarıdan profesyonel hizmet almadık. teknik kadro kurmadık. her şeyi amatör ruhla kendi içimizde yapmaya çalışıyoruz."

bu güne kadar yayın yapan arkadaşlarının bir tekinin bile radyo sektöründe en ufak bir şansı yok. bu da bir sır değil. ancak sözlük radyosunda aranan da zaten profesyonel işler yapanları maaşla radyoya getirmek değil. kendi aramızda kendi yağımızla kendi helvamızı kavurmak. kimin sektör stardartında program hazırladığı değil yani mesele. kimin elini taşın altına koyduğu ve çekmediği.

daha önce sözlük yazarlığı geçmişi olan birisinin, yeni sözlük yazarlığına başlamış birisini tenkit etmesi anlaşılabilir, çünkü ortada keşfedilmiş bir bağdat zaten var. işin doğrusu biliniyor. ancak sözlük radyosu işi öyle değil. görev alanlar daha önce radyoculuk yapmamışlar. kervanı yolda düzüyorlar. bağdatı keşfetmek zorundalar. hata yapmak ve hatalardan doğruyu bulmak zorundalar.

hataları olacak, değişklikler olacak. bir şeyler denenecek. bu yayın esnasında ses kesilmesi de olabilir teknik hata olarak. o zaman da "yayında sansür var" mı denilecek? elbette bazı şeyleri deneme yanılma ile bulmak zorundalar. önceden başlıklar sabitlenmiyordu evet ancak önceden radyonun kendine ait bir kategorisi de yoktu. deneniyor bir şeyler. sözlük gelişiyor, radyo gelişiyor. sözlük ilk kaydolduğumuz günki gibi mi? bir şeyi yapıp sonra vazgeçtiler. "yazarlara iltimas" diye ortaya mı atlandı. sözlükte bir ara moderasyon tek çatı altında toplandı. sonra işlevselliği azalttığı görüldü ve eski haline döndü. bbu bir deneme yanılmaydı ve gayet olağandı. kimse komplo teorileri üretmedi o konuda. ve belki de ileride yine o sisteme dönülecek.

eğri oturup doğru konuşalım. sek'in programı istenen etkiyi uyandırmadıysa bunun sorumlusu yönetim değil. kimse farklı bir kulp bulmaya çalışmasın. radyo işi sözlük gibi bireysel bir iş değildir. ekip işidir. radyonun amacı da sözlükte polemik oluşturmak değil sözlüğü bir adım daha ileri taşımaktır.

bu gibi ithamlar zedelenen kişisel egoyu tamir adına ancak radyoya ve dolayısı ile sözlüğe zarar verme pahasınadır.

ne uykusuzkahvenin ne de yoldaşın reklam derdi olmayan, reyting kaygısı taşımayan, daha fazla yazarın katılımcı olması için uğraşılan bir radyoda yazar kayıracağını söyleyemez. söyleyen için bir üst paragraf geçerlidir.

support süresini aşmıştır, diğerleri aştırılmamıştır. deneme yanılmadır. bir başlık sabitlenmiştir sonra sabitlenme işi bırakılmıştır. deneme yanılmadır. eğer ki supoort tekrar süresini aşarsa ya da tekrar bir başka yayın başlığı sabitlenirse yani eğer bir uygulama değişikliği bir seferden fazla gerçekleşirse haklılığı tartışılır. o zamana kadar kendi egonuz için kime neye zarar verdiğinizi umursamadığınız düşünürüm.

hepiniz aklı başında yaşını almış sayılacak bireylersiniz. tamam kendinizde haklı olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. ancak bu haklı olduğunuzu düşünmek sonucu giriştiğiniz eylem hak almak için olmalıdır, zarar vermek için değil. sizin yaptığınız ise aramadığınız hakkınız için karşıya zarar verme çabası olarak adlandırılır.

özetle : birden fazla tekrarlanmayan, uygulamadaki değişiklikler, işin doğrusunu bulmaya çalışırken ki deneme yanılmadır. birden fazla tekrarlanmayan değişiklikleri kişisel algılayıp şato önüne yığılmayın. elinizdeki meşaleleri kenara koyup cadı avını bırakın.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"radyo yayınlarının tanıtımında yapılan çifte standart" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim