soğuk hava koşullarına maruz kalmanın sonrasında el parmakları, ayak parmakları gibi kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde görülen ciltte solukluk veya morarma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına verilen isimdir.
ataklar klasik olarak birbini takip eden 3 fazı vardır.
ilk soğukluk/solukluk
daha sonra siyanoz(morarma)
en son hiperemi(kızarıklık) ile karakterizedir.
raynaud fenomeninin görüldüğü en sık sekonder neden skleroderma'dır.
devamını gör...
fenomen, ikincil olarak oluşan anlamını ifade eder. raynaud'da bu skleroderma* ve sistemik lupus eritematozus'ta* sıklıkla görülürken, bunlardan bağımsız da görülebilir; o zaman direkt raynaud hastalığı ismini alır. dolaşım problemine işarettir. el parmakları hafif durumda beyaz, daha ileri durumlarda önce mor sonra kırmızı renge doğru gider ve genelde baş parmaklar etkilenmez. morlaşma başladığında şiddetli ağrı görülebilir. gangren çok nadir olmakla birlikte kadınlarda beş kat sıklıkla, bazen menstürasyon ve stres dönemlerinde, ancak en sık soğuk varlığında görülür. olay damarların aşırı büzülmesi durumu olduğu için tek yapılması gereken sıcak tutmak, kan akışını sağlamaktır. çözüm sağlanamayan durumlarda kan akışının devamlılığını sağlama adına kalsiyum kanal blokerleri gibi damar genişletici ilaçlar verilebilir.
devamını gör...
fenomen diyince artık aklıma sosyal medya geliyor. başlığı okuyunca ne alaka dedim bi an
devamını gör...
reyno hastalığı olarak da bilinen, soğuk hava ve kötü iklim koşullarında el ve ayak başta olmak üzere kulak ve burunda da görülebilen, solukluk, morarma, renk değiştirme olarak ortaya çıkan hastalıktır.

bu bölgedeki damarların soğuk hava koşulları nedeniyle kasılarak vazospazma uğraması sonucu dokulara kan akışının yavaşlaması ile meydana gelir.

ideal sıcak bir ortama geçildiğinde yüzde 98 oranında belirtiler kaybolur.
raynaud'un bazı sebepleri şunlardır.

donma.
skleroderma.
artrit.
ateroskleroz.
eklem romatizması.
sjögren sendromu.
sigara kullanımı.
titreşimli aletlerin sık teması.
duygusal stres.
bazı ilaçların yan etkisi.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

baycerrah ukdesi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"raynaud fenomeni" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim