#televizyon dizileri #final yapan diziler
aksiyon / biyografi / dram
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

tarihin bir köşesinde kalmış az bilinen gerçek bir savaş öyküsünü konu alan on bölümlük mini dizidir.
teğmen francis george farewell komutasındaki cesur mürettebatı zulu topraklarına doğru denize açılır. fırtına sonucunda gemi batar ve aralarında sadece bir düzine kadar kurtulur. o andan itibaren hayatta kalabilmek ve acımasız shaka lideri ile anlaşma yapmak tek hedefleridir. gösterdikleri mücadele çok zorludur. shaka, "beyaz insanların" çamurdan ev inşa ettikleri için onlara kırlangıçlar adını verir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
dizi, büyük bir imparatorluğun yükselişi ve çöküşünün adım adım yaşanan gerçek hikayesidir.
aynı osmanlı imparatorluğu gibi ama bizden çok uzaklarda, bize yabancı ve bilinmeyen diyarlarda.
galiba bütün gelişmiş ve zirveye ulaşmış büyük medeniyetlerin bir sonraki adımı yok oluştur. sanki tanrı "yeter bu kadar, daha ötesi yık, yolun sonuna geldin" demiş gibi.
dizi tamamen 20 saniye kuralına göre çekilmiş, çok zengin görseller içeren, farklı bir medeniyetin kültürünü, hiçbir ayrıntı atlamadan adetlerini ve geleneklerini özenle tanıtan muazzam bir yapım olmuş.
afrika topraklarında bir efsaneye dönüşen zulu krallığın kurucusu shaka'nın hikayesidir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
zulu kabilesinin shaka kralları sayesinde ulaştıkları en üst nokta.
şöyle ki, afrika'da bulunan ingiltere kolonilerini tedirgin edecek kadar güçlü ve korkusuz savaşçılardan oluşan yenilmez bir orduya sahip, çocukluğunda babası tarafından reddedilen bir kral. intikam uğuruna çıktığı yolda kanın tadını alarak zaferlere olan doyumsuzluğu kendi halkının sonunu getiren bir liderin öyküsü.
zulu kabilesi o bölgede yaşayan diğer afrika kabilelerinden çok daha küçüktür fakat shaka lideri savaş tekniklerini, mızraklarını, kalkanlarını ve o zamana kadar bilinen ve kabul gören savaş stratejilerini kökten değiştirir. sonuç olarak etrafındaki komşu topluluklarını bir bir fethederek kendi hakimiyetini kurar.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
günümüzdeki natal bölgesi tamamen onun kontrolü altındadır ve imparatorluğun sınırları ondan öteye uzanmaya başlamıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
shaka zulu annesine derinden bağlıdır, çocukluğunda onun uğradığı haksızlıklara şahit olmuş ve hayatı boyunca onu korumak için çabalamıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
nandi (annesi) öldükten sonra shaka aklını yitirir ve kendisinin kurduğu imparatorluğu yok etmekle tehdit eder.
bütün büyük imparatorlukların tarihlerinde yer alan suikastlar burada, bu topraklarda da görülür. üvey kardeşleri ona karşı başarı ile sonuçlanan bir suikast gerçekleştirirler.

1827'de shaka'nın annesi nandi öldü ve zulu lideri aklını kaybetti. shaka kederiyle yüzlerce zulu'yu öldürdü ve bir yıl boyunca ekin ekmeyi ve süt kullanımını yasakladı. hamile bulunan tüm kadınlar kocalarıyla birlikte öldürüldü. ordusunu kapsamlı bir askeri operasyona gönderdi ve bitkin bir halde döndüklerinde hemen onları tekrar geri çekme emri verdi. daha küçük zulu şefleri için bardağı taşıran son damla oldu: 22 eylül 1828'de üvey erkek kardeşleri shaka'yı öldürdü. kardeşlerden biri olan dingane daha sonra zuluların kralı oldu.
ölmeden önce shaka'nın son sözleri şunlardı:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
zulu halkına, onu öldürenler değil, denizden gelen kırlangıçlar yönetecek sözleri daha sonra gerçek oluyor.
neticede shaka zulu imparatorluğu dağılır ve o ihtişamlı krallığın çöküşü başlar.
dizinin bir diğer güzel tarafı şarkılarıydı. bu kadar başarılı müzik seçimlerine çok nadir rastlanır.
dizide kullanılan, güney afrikalı müzisyen olan margaret singana'nın "we are growing" şarkısı afrika kıtasının hitlerindendir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kral shaka rolünü, güney afrika futbol liginin "kara kedi" lakaplı kalecisi, daha sonra antrenör ve menajer olan henry cele oynuyor.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
karakteriyle başarılı bir şekilde bütünleşmiş ve londra'da yapılan shaka heykeline onun yüzü verilmiştir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
konuya ilgisi olanlar için son olarak ayrıntılı bir yazı bırakayım.
www.worldhistoryedu.com/sha...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"shaka zulu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim