veya sirena adıyla da bilinen, görünüş itibariyle deniz kızına benzeyen antik yunan mitolojisine ait bir ırk. rivayetler odur ki: denizciler izmir foça yakınlarında gece vakti yol alırken, kulağı büyüleyen cinsten, kadın sesinden hoş şarkılar duyarlar. sesin kaynağını merak eden denizcilerin gemileri alabora olur, ne gemi kalır, ne mürettebat. hâlâ unesco dünya mirası listesinde yer alan siren kayalıkları da adını bu hikayeden alırlar.

esasen, rüzgarın kayalardan çıkardığı uğultu, denizciler için bir kadın sesine benzetilmiştir. dünya, sirenleri daha çok, hollywood'un yadsınamaz gücüyle karayip korsanları film serisinde, sesiyle denizcileri dibe çeken denizkızına benzer figürler olarak bilir. ve evet, son olarak ambulanslara, itfaiyelere, alarmlara adını veren siren sesi de bu sesin yüksek volümünden kaynaklıdır.
devamını gör...
her duyduğumda korkutan şey.
bir de her gördüğümde korkutan vardır (bkz: tabut)
devamını gör...
baştan çıkarıcı bir güzelliğe ve sese sahip olan yaratıklardır
devamını gör...
efsanelere göre eğer bir ölümlü sirenların o güzel sesini dinler ve buna karşı koyabilirse, tüm sirenlerın ölümleri kaçınılmaz olacaktır.

homer'ın odyssey destanında, odysseus truva savaşından sonra evlerine doğru yani ithaca'ya giderken, sirenlar ile karşılaşacaklardır ve odysseus onları duymayı ve görmeyi çok istediği için, kendisini mürettebatına emrederek gemisine bağlatır ve ona hiç zarar gelmeden, sirenların cezbedici seslerini dinler
ancak odysseus'un sirenların hayatına son verip vermediği tam olarak belli değildir.
bu hikaye herbert james draper'a ilham vermiş ve bu güzel tablonun ortaya çıkmasına sebep olmuştur.buradan
devamını gör...
müthiş bir hayko cepkin şarkısı.
buyrunuz; open.spotify.com/track/0kGs...
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"siren" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim