antik roma'da silah olarak kullanılan, düşmana fırlatılan sivri uçlu demir sopa.

sözcük aynı zamanda "tablet üzerine yazı yazmak için kullanılan demir ya da ahşap çubuk" anlamına da gelir.

başlığı açmak sebebim ise bir fresk. ms. 79'a ait; eşelendikçe olağanüstü fresklerin ortaya çıkarıldığı ve gündelik yaşama dair çokça bilgi sahibi olunan, vezüv küllerinin yok olmasına izin vermediği pompeii kentinden.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

fırıncı terentius neo ve eşi'nin yanyana, eşit statüde olarak betimlenmiş freskinde kadın elinde bir stilus bir de tablet tutar. müthiş bir gerçekçilikle çalışılmış, hani bugün yolda görsek aaa onlar! denilebilecek kadar karakter özellikleri net, dönemin kıyafetlerinden saç tuvaletlerine kadar, ellerinde tuttukları nesneler itibariyle sosyokültürel seviyelerine kadar birçok sonuç çıkarabileceğimiz yetkin bir sanatçı tarafından yapılmış bir fresk bu. bir roma vatandaşının işareti olan toga giymiş fırıncı terentius elinde bir parşomen * tutuyor bu onun ve elinde stilus ve balmumu tablet tutan karısının birer okur yazar olduğunu hatta beraberce işlerinin başında olduğunu bize gösteriyor.
peki biz bu iki kişinin fırıncı ve karısı olduğunu nereden anladık? anlıyoruz çünkü freskin bulunduğu yapı sonradan fırın olarak kullanılmış bir ev.

terentius neo'nun “biga” mayası ev kavılca buğdayı ve kepekli un ile yaptığı ekmek bugüne formu bozulmadan geldi. biga bir gün önceden hazırlanarak bekletilen, ertesi gün kullanılan, az emekle çok ekmek yapmaya yarayan bir ekşi maya idi.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kaynak
kaynak
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim