estonyanın başkentidir. 2017 senesinde 3 günümü eşim ve oğlumla beraber geçirdiğim yer. riga ve helsinki arasında uğradığımız ikinci durağımız olmuştu.

riga’dan daha derli toplu, old city bölgesinin daha iyi korunmuş ve bakımlı olduğu baltık ülkesi. küçük ama çok güzel bir şehir. limanından finlandiya, isveç ve norveç’e feribotla ulaşabileceğiniz, letonya’ya ise otobüsle hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz bir konumda.
devamını gör...
estonyanın başkenti ve en büyük şehridir. ülke nüfusunun (1.3 milyon) yaklaşık 3te 1'i (420bin civarı) burada yaşamaktadır.
harika bir old town a sahip, resmen zaman yolculuğuna çıkılan ortaçağ avrupasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz yapıları, mimarileri ve restoranları mevcuttur(bkz: olde hansa)
3 veya 4 kez gittiğim ve tekrar gitmek için can attığım şehirdir aynı zamanda.

nasıl özledim...
devamını gör...
(bkz: olde hansa)'da sıcak şarap içmek müthiş bir duygudur. mekana girince kendinizi çok eski zamanlarda hissediyorsunuz.
ayı eti ve sıcak şarap deneyin. fiyatlar baya normal bira 3 euro falan. şarap 4 ya da 5 euro.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
white nights sezonunu açan şehir. foto gece 11 12 sularında çekilmiştir.
devamını gör...
estonya'nın başkentidir. estonya'nın hemen hemen 1.5 ümraniye kadar nüfusu vardır.
devamını gör...
talinn, daha önceden de yazıldığı üzere estonya’nın başkenti olup aynı zamanda bir liman kenti olması sebebiyle kendine has atmosferi ve kültürel birikimiyle kuzey avrupa seyahati planlayanlar için cazip bir ziyaret bölgesi olma özelliğini her daim taşımaktadır.

tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkması sebebiyle, unesco tarafından 1997 yılında dünya mirası listesine eklenmiştir.

çoğu avrupa şehrinde görebileceğimiz üzere old town (eski şehir) yapısı bu şehirde de mevcuttur. şehre eğer turistik gezi yapıyorsanız, muhakkak görülmesi gereken aziz olef kilisesi 124 metre yüksekliğiyle gerçekten ağzınızı açık bırakır. (daha eskiden 159 metre olup maalesef yangınlar ve yeniden restorasyonlar sebebiyle azıcık çekmiş)

üstelik kuzey avrupa seyahati rotası oluştururken talinn, helsinki’ye olan yakınlığı sebebiyle bir artı puan daha almaktadır. böylece helsinki öncesi ya da sonrası size doğası ve mimarisi ile mükemmel bir mola yeri olacaktır.

yerel halkının turist ziyaretlerine alışkın olması sebebiyle çok zorluk yaşanmıyor, rahatlıkla dolaşabileceğiniz bir kent. her yer birbirine yakın.

yerel halkından ingilizce bilenlerin sayısı eskiden çok çok az olmasına rağmen artık daha da hareketlenen turist sayısından dolayı (özellikle 2011 yılında avrupa kültür başkenti seçilmesinden sonra) son zamanlarda artmış.

ben st.petersburg’tan sonra gitmiştim, oradan helsinkiye geçmiştim. tam tersi bir güzergah da kullanılabilir.
devamını gör...
cok soguk lan kisin, sakin gitmeyin. bokum donmustu resmen.
devamını gör...
sokaktaki iki kisiden ucu ingilizce biliyordu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tallinn" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim