tarih boyunca ülkeler ve milletler kendilerine sembol olarak çeşitli hayvanları seçmiştir. sanal ortamda ülkelerden bahsederken bu hayvanlar sembol olarak halen kullanılmaktadır.
abd - beyaz başlı kartal: uzun ömürlü ve güçlüdür. havada özgürce süzülür.
almanya – kara kartal: cesaret ve özgürlüğün sembolüdür.
avustralya -kanguru: kangurular geriye doğru hareket etmez. dişi kangurular hamileliğini duraklatabilir ve yavrusunun cinsiyetini belirleyebilir
azerbaycan - karabağ atı: bir dağ-bozkır yarış atı olan karabağ atı; iyi huylu, hızlı ve zariftir.
bhutan -takin: baş kısmı keçiye vücut kısmı ise ineğe benzeyen takin her türlü zorlu şartlarda varlığını sürdürür.
çin - panda: hem dayanıklı ve güçlü hem de dostluk ve barışın sembolüdür. eskiden ejderhayı sembol olarak kullanırlardı.
fransa - horoz: irade sahibidir ve liderdir.
guatemala - muhteşem quetzal kuşu: asalet, hürriyet ve bereketi simgeler.
hindistan - kaplan: gücü, çevikliği ve zarafeti ile dikkat çeker.
ingiltere - aslan: kraliyeti ve asaleti temsil eder.
iskoçya - tek boynuzlu at: efsanelerde geçen bu at masum ve güçlüdür.
ispanya - boğa: güçlü ve azimlidir.
israil – tilki: kurnazlığı ile ünlüdür.
kanada - kunduz: sakin ve çok çalışkandır.
kuzey kore – kanatlı at: efsanelerde geçen bu at hiç kimseye boyun eğmez, ehlileştirilmesi imkansızdır.
pakistan – markhor: burma boynuzlu keçi tehlikeli ve güçlülüğü ile nam sarmıştır.
rusya - bozayı: güçlü ve kurnazdır.
isveç - sığın: sığın; uzun bacaklı, attan ve mandadan daha iri bir geyik çeşididir. ihtişamlıdır ve saygı uyandırır.
türkiye - bozkurt: türeyiş destanı ve ergenekon destanı'nda geçmektedir ve ilk defa göktürkler'de bayrak olarak kullanılmıştır. bozkurtlar özgürlüğüne düşkün ve korkusuzdur. esarete asla boyun eğmezler.
yeni zelanda - kivi kuşu: çok meraklı ve araştırmacıdır.
devamını gör...
güç sembolle olmaz.

neyse yakında tüm dünya anlayacak.
devamını gör...
mitolojik dönemde ata totemi olan bazı hayvanlar daha rasyonel döneme geçince boyların ülkelerin sembolleri haline gelmiştir. örneğin selçuklunun sembolü çift başlı kartal eski türklerdeki bir hayvan atadır.
devamını gör...
pandanın niye gücü simgelediğini sorguladığım başlık.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bozkurt, türkiye.
ayı, rusya.
kartal amerika.
devamını gör...
yaygın kanının aksine türkiye için bozkurdun olmadığı hayvandır. anadolu'da kurt aslında olumsuz bir anlamı çağrıştırır: kurt gibi aç olmak, aç kurt arslana saldırır, kurdun elinden çobanlık gelmez; it ısırır dikiş atılır, kurt ısırır toprak atılır gibi atasözleri ve deyimler anadolu'da yaygındır. anadolu'da olumlu anlamlar atfedilen hayvanlar koç, kartal, şahin, boğa vesairedir. türk kültürünü en orijinal sürdüren yörük ve tahtacılarda da geyik kutsaldır. yine de resmî olarak türkiye'yi sembolize eden bir hayvan yok ama ille de bir hayvan olacaksa bu son saydıklarımdan biri seçilmelidir.

ekleme: halis muhlis anadolu çocuğuyum ve ömr-ü hayatım boyunca bozkurt temalı bir anadolu folkloru görmedim. ne bileyim mesela bir kilim üzerinde bozkurt işlemesi olur, 'bozkurt baba', 'bozkurt dede' gibi figürler olur filan hiçbiri yok. onun yerine kilimlerde geyik, kartal, şahin, boğa işlemeler var; geyikli baba gibi figürler var. koç da anadolu türkleriyle doğrudan doğruya bağlantısı olan karakoyunluların bayrağıydı. türkiye'nin kutsal hayvanları işte bunlar. kurtla ilgili anadolu'daki tek folklorik öge istanbul kurtköy.*
devamını gör...
yaygın kanı gayet doğrudur aslında türklerin simge olarak gördüğü hayvan bozkurttur.
birçok türk boyu bir çok hayvanı sancağında bile kullanmıştır ama üzerinde destan yazılmamıştır. ya da devlet bayrağı olarak kullanılmamış mesela.
bu işin bir tarihi var. atasözlerinde korkulan vahşi bir hayvan olarak görülmesi simge olarak görülmesi tezini çürütmez. ruslar da ayıyı kibar hayvan diye seçmemiş sonuçta.
şimdi çift başlı kartal da devlet bayrağı olarak kullanıldı diyenler olur. bu daha çok ortodoks devlet yapılarında görülür. doğu ve batıda hakimiyeti simgeler. müslümanlar da hıristiyanlar da kullanmışlardır.
devamını gör...
kanguru avusturalya.
devamını gör...
güney kore'nin sembolü de çok sevdiğim hayvanlardan biri olan kaplan. hatta sanırım balina da sembollerinden biri fakat emin değilim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ülkelere sembol olan hayvanlar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim