1.
2004 yılından bu yana blizzard'ın yapmş olduğu mmorpg oyunu. boka sarmıştır kendileri. shadowlands paketinden pek umudum yok. zaten canım ülkemizde paketi almak ocak söndürür.
devamını gör...
2.
yıllarca oynadığım bağımlılık yapan ve loreu harika olan bir mmorpg.
devamını gör...
3.
classic zamanları harika olan oyundu. her çıkan expansion da iyice fanteziye kaçıp oyunu kolaylaştıracağız diye verilen değeri azalttılar. en son wow classic diye eski halini çıkarmışlar ama dönüp de bakacak vaktim olmadı. 20-25 yaş arası en güzel yıllarımı bu oyunla heba etmiştim. ama ne yalan söyleyim hayattaki en gamsız stressiz zamanlarım da o zamanlardı.

bir de wow atlas diye bir sitesi vardı bunun azeroth'u tanıtan. bir theme müziği vardı harikaydı. oyunun zaten genel olarak müzikleri çok güzeldi.

devamını gör...
4.
oyuna istinaden bir dönem artemis yayınlarından 3 adet kitabı çıkmıştır.
devamını gör...
ultima online ile ziyan ettiğim 4 yılın ardından önce bug dolu private serverda (bkz: wepla) başlayıp 2 ay sonra burning crusade'in yayınlanması ile orjinalini alıp oynamaya başlayıp devam ettiğim, gelmiş geçmiş en fazla hasılat yapmış blizzard şaheseri mmorpg.

oyunun gerek pve gerek pvp bakımından dengelerin oturduğu, eşşeğin bi tarafına su kaçırılmaya henüz başlanmamış olduğu dönem burning crusade dönemidir. insanların heroic run grubu toplamak/bulmak için şehir kanallarında saatlerce bağırdığı, sosyal yönün çok daha ağır bastığı, server içinde dostukların filizlendiği bu dönemden sonra wrath of the lich king paketi çıkmıştır. bu paketle birlikte otomatik grup arama gibi bir çok oyunu kolaylaştırıcı yenilik gelmiştir ve ufaktan tadı kaçmaya başlamıştır.

wotlk de bir süre raid yaptıktan sonra gerek yaşın ilerlemesi ve oyunlara olan ilginin azalması, gerekse oyunun sürekli item kas,raidleri bitir,yeni patch gelsin,yeni raid gelsin daha iyi itemlar gelsin şeklindeki döngüsünün baymaya başlaması ile hardcore oynamayı bıraktım. sırf meraktan ve eskiye olan özlemimden dolayı cataclysm ve mists of pandaria eklentilerini de alıp max levele 1-2 karakter getirip heroicleri tamamlayıp tekrar bıraktım.

nagrand da sabahlara kadar yapılan element farmlar eşliğinde guild arkadaşları ile dönen geyikleri özlerim…
çok ama çok uzun zaman oldu bırakalı.
devamını gör...
2004 yılından bu yana the burning crusade ; wrath of the lich king ;cataclysm ;mists of pandaria ;warlords of draenor olmak üzere 5 adet expansion pack çıkmıştır ve burning crusade günlerini hatırlayan hemen herkes o günleri, tüm zorluklarına , uzun uzun beklemelerine, bir şehirden bir şehire süren zorlu yolculuklarına, kısıtlı dungeon yapabilme imkanlarına rağmen çok sever. o günlerde bitirdiğim dungeonları , bugün bile kimlerle nasıl temizlediğimizi çok iyi hatırlıyorum. hatta bir keresinde bir dungeonda açılması gereken bir kapıyı açamamış, game masterdan yardım istemiştik ve gm yanımıza kadar gelmiş , kapıyı bize açtıktan sonra grupla takılıp, ağzımızı açık bırakacak atraksiyonlar sergilemiş; en sonunda da hepimizi korsan kılığına sokup gitmişti.insanların samimi olduğu , hakikaten sıcak bir ortamı vardı.
devamını gör...
kim ne derse desin gelmiş geçmiş en başarılı mmorpg'dir
devamını gör...
artan kur oranları yüzünden türkiye'de artık oynaması lüks olan oyun. en cringe kısım ise bizim ülkemizde wow oynayanların '' e ama o paralı oyun monaco'' diye bully yemesidir.

bunu diyen adam l*ague of l*gends adlı varoş eğlencesinde 3000 kostüm alır parayla falan... ya da cs go'da kasadan bıçak çıkaracağım derken 5000 lira gömer falan... en kötüsü ve komiği de, knight oynayıp 50.000 lira ( evet yanlış okumadınız) çar dizenlerin wow yermesidir.

gerçi bu açıdan da wow çok iyidir. günlük hayatınızda ya da türkiye'de oynanan oyunlardaki varoş npc'lere wow'da rastlamazsınız.

bir tek twisting nether serverında türkler çoktur. oraya da ''kankaa türkler twisting netherdaymııış'' diyen paralı varoş tayfa üşüşür. zaten bu yüzden de avrupalılar pek girmez oraya...

yalnız bölgesel fiyatlandırmaya gidilse güzel olur. bir de shadowlandsi türkçe'ye alacadiyar diye çevirseler müthiş olmaz mı ? üfüfüf
devamını gör...
orta okul zamanları,okulun karşısında internet kafe işleten ailenin delilercesine oynadığı bir oyundu wow.
ben de o yıllarda tanıştım,toplam saatim 15-20 olması lazımdı, lich king patchinden bi önceki sürümdü sanırım.
anne,baba,kız çocuklarının dahi yüksek seviye hesapları komple ban yemişti bi sebepten ötürü.
devamını gör...
insanın ömrünü yer o oyun mümkünse bulaşmamak gerekıyor birde şu olaya çok kızıyorum senelerden beri var bu oyun bir çok dile çevrildi okadar türk oyuncusu var zahmet edip türkçe dili eklemiyorlar.bence bu oyuncuya saygısızlıktır.
devamını gör...
zamaninda hayatimi yemis bir oyundur. 3 yil kadar oynadim ciktiktan sonra, butun raidleri bitirmistim.
kendimi gectim, yakin bir arkadasim okulu uzatti sirf bu oyun yuzunden. adam cok hirsli biri ve bu yuzden hic bir derse gitmeyip pvp kasiyordu.
devamını gör...
hala severek oynadığım, en son shadowlands expansion paketi yayınlanmış, blizzard yapımı, mmorpg türünde bilgisayar oyunu.
devamını gör...
üniversite zamanlarımın yoldaşı.

bc ile başlayıp wotlk zamanında world first alan ekibin içerisinde yer aldığım, eu içerisinde ach. sıralamasında hep top 500 içinde olacak kadar hardcore oynadığım zamanlar...

en son legion'u bir iki ay oynayıp zamansızlıktan yollarımı ayırdım...

genel olarak karakterinizin o expension içerisindeki maksimum seviyeye ulaştığından itibaren yapılan etkinlikler ile hareket kazanan, maksimum seviyeye gelene kadar şuraya git, bunu getir, şu kadar köpek öldür, şu kadar domuz kanı topla gibi yan görevlerle ve hikayeyi anlatan ana görevlerle seviye atlarken de eğlendiren bir oyundur.

oyun içi satın alım sadece kozmetik ürünlerde, karakterin ırkının değiştirilmesinde, karakterletin serverlar arası transferinde falan etkili olmakla birlikte p2w bir oyun değildir.

en üst seviyedeki bir karakter bile yeterli ekipmanı yoksa adeta "training dummy" modunda takılır.

en üst seviyede tam ekipmanı bir oyniuncu bile üst seviye zindan ve raid bossları tarafından, yanlarından geçerken rüzgarıyla ölür.

takım çalışması önemli olduğundan guild yapısı bu yüzden çok önemlidir.

ve son olarak:

ah şamanımın totemleri...
devamını gör...
bitkisel hayat gerektiren oyun.
arkadaşlar masaya bira bırakınca içilebiliyor. oturduğunuz yerde gelişim gösterip uzun zaman sonra dış dünyada oha kocaman olmuşsun cümlesini duyabilirsiniz.
devamını gör...
yıllar boyu tonlarca oyun oynadıktan sonra artık wow oynama vakti geldi diyip 2019 yılında 2 aylık oyun süresiyle birlikte tüm dlc'leri içeren paketi almıştım. oyunu denemek için koskoca 2 ayım ve oyuna hayatını vermiş bana rehber olabilecek, oyun üzerinden gerçek para kazanan bir arkadaşım vardı. oyuna benim gibi 3 kişi başladık. kastık, denedik, görev yaptık, dungeon mungeon ne varsa girdik. sırf neymiş bunun olayı diye anlayabilmek adına.

2 aylık sürede diyebileceklerim şunlar;
oyun sağlam bir hikayenin üzerine kurulduğu için temeli aşırı sağlam. çıktığı yıla göre ise adeta bir devrim niteliğinde. mmorpg türünün hakkını sonuna kadar vermiş, kitabını yazmış. lakin kendini güncel tutamamış. bazı sistemleri günümüze göre halen üst seviyede ve oyuncu dostu olmasına rağmen halen grafik motoru ve skill sistemi berbat. artı yanları büyük rahatlık sağlarken, eksi tarafları çok daha ağır basıyor. dungeon sistemi iyi hoş güzel ama o da insanı memura bağladığı için bayıyor. günde 80 kere aynı şey yapılır mı? yapan var işte.

life skill kısmı fasa fiso, pvp kısmı kim kime dumduma. dungeon'a giriyorsun oyuncu kitlesi aşırı beceriksiz. bu kadar hoplama zıplamaya izin verilmiş serbestlikte, nasıl vuracağı yer belli olan yaratıktan kaçamıyorlar anlayamıyorum.

biz 3 arkadaş 2 ay sonunda komple bıraktık. bu muymuş dedik, bu dediler. hastası olan arkadaş halen oynuyor ve diğer oyunları b*kluyor, arada da wow'u övüyor. bu oyunu seven tiplerin genel özelliğidir bu. tofaşçı gibiler, imkanı yok başka oyunu sevdiremezsin. başka oyuna başlıcakları vakit, daha elini bile sürmeden eleştirmeye başlarlar. önyargı tavan. blizzard s1çs4 öpüp başına korlar. şu yılda bile halen aynı kafada oldukları için artık wowcular için emin olduğum bir kafa yapısı var. ''para verdik övelim bari enayi demesinler ''

bir wow'cunun başka bir mmorpg denerken ki tipi ektedir;

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
allah belanı versin blizzard bu kadar para istenir mi it.

t: yıllardır oynamak isteyip de paramın yetmediği oyun.
devamını gör...
hikaye olarak bozmuştur. sargeras'ın yokluğu, banshee queen'den bir "illidan stormrage" yapılmaya çalışılması ...... neyse olmamıştır
devamını gör...
woltk patch'i ile başlamıştım. o zamanlar memuriyet gibiydi bizim için. guildimle günde 8 saat civarı oynuyorduk. nasıl vakit buluyorduk anlamıyorum şu an . 2 sene kadar öyle devam ettik. sonra guild private server'ı bırakıp orjinal servera geçti. ben bir sene daha pve oynamaya devam ettim.

sonra bir şekilde bıraktım oynamayı. legion ile geri döndüm, yine private server tabi, sonra da pandaria geldi. hiçbir zaman hardcore oynamadım ben bu oyunu. woltk'ın ilk zamanları hariç.

geçen sene de private serverdan battle for azeroth'u oynamaya başlamıştım. bu sefer de bfa'daki guildim woltk'a geçme kararı aldı. ben geçmedim. ne olursa olsun bir şekilde oynattı kendini. 10 gün önce bilgisayarımda yer kalmadığı için bir daha sildim.

muhtemelen next patch'de bir daha indireceğim . insan bırakamıyor. bir şekilde orada da bir hayatın oluyor.

eski woltk warlocklarına selam olsun buradan .
devamını gör...
artık ufaktan ununu eleyip bitmesi gereken mmorpg.

seneleeer boyu pek çok mmorpg çıktı etti falan... her defasında işte bu o ''wowkiller'' dendi. her seferinde ise world of warcraft ''haha its funny but hold my beer please'' çekti... karizmasına yakışır şekilde de kendi kendini bitirdi... hani artan kur fiyatlarından hariç olarak konuşacak olursak da kardeşlerim, günümüzde artık wow oynamanız için bir sebep kalmadı.

bir de classics olayı var ki bu bence bakın dalga geçmek için söylemiyorum, mutlaka ve mutlaka iibf'de, işletme ve iktisat bölümlerinde ders olarak okutulmalı... halihazırda oyuna sahip olan müşteriye aynı oyunun 15 sene önceki versiyonu bir kez daha satılması sureti ile kar elde ediliyor.

yav ilk classics çıktı allah var sevindim. çünkü nostaljik versiyonun olması iyiydi retrospektif bir hava ile...bir heves başladım. sadece gametime ücreti olacak dendiydi... sonrasında tabi, hem 2004 senesindeki kadar boş vaktim olmadığından hem de 2004 mekaniklerine sahip bir mmorpg'nin fazlasıyla demode olduğunu güzel olan ve özlenen şeyin ise o dönemler olduğunun idrakına varınca bıraktım oyunu...

wow classics sadece classics haliyle kalsa bir retro havada devam edebilirdi ama adamlar kalktılar 2008'de çıkardıkları burning crusade'i bir daha satmaya başladılar falan. üstüne karakter transferi falan da getirdiler ettiler... hani o karakter transferi de zaten artık dibinin dibini kazımak.. artık dibi tutmuş pilavın dibini de kazıdın metalini falan sıyırıyorsun tencerenin...
devamını gör...
çocukluğumdan doların 11 bandını aşmasına kadar neredeyse aralıksız oynadığım mmorpg türlerinin zirvesi olan oyundur bir gün kuzenimle son kez dungeona girdik ve ikimiz de bunun son olduğunu bilmiyordu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"world of warcraft" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim