1.
zaten yapacağım şeyi söylemeseniz de ben yapsam ya. annemin yatağı toplarken yatağı topla diye diretmesi mesela. neden?
devamını gör...
zorla yaptırılınca baskı oluyor. adı üzerinde zorla. istediğin zaman yapmak daha iyi
devamını gör...
hayır zaten kalkıp o işi yapacağım ama biri bana kalk da yap dediğinde şartellerim atıyor kalk da sen yap çok biliyorsan diyesim geliyor.
devamını gör...
halihazırda yapılan işi de bıraktıracak baskıdır. baskılar bizi yıldırabilir.
devamını gör...
kendi başıma çok büyük projeleri bile yönetebiliyorum ama birisi bildiğim işi bana farklı yollardan zorla yaptırmaya çalıştığında aldığı verim zorla yaptırma oranına göre karşıtlık gösteriyor.
devamını gör...
bunun bilimsel tarafını bilmiyorum ama hepimizde olan bir durum bence.
en kolay işi bile biri zorla istese yapamıyorum kısaca.
devamını gör...
anayasa 18. madde
ıı. zorla çalıştırma yasağı
"hiç kimse zorla çalıştırılamaz. angarya yasaktır.
şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz."

t: buraya kadar bir kişinin bile tanım yapmadığı, mevzuata gönderme yapmadığı, aklından geçen/içinden gelenleri yazdığı ve zorla çalıştırmanın anayasal bir suç olduğunu bildiğini ortaya koymadığı başlıktır.
devamını gör...
arkadaş sorunsal değildir bence, koskoca kölelik (diğer insani sebeplerinin yanına ilave) bu nedenle kalktı. o modelde verim yok yani, ki nalet olası kapitalizm'in derdi başı productivite ve progressive olmaktır.
devamını gör...
yapılsa bile düzgün olmaması...
devamını gör...
yapmayınca beceriksiz muamelesi görmek.
devamını gör...
hevesi kursakta bıraktırıyorlar
devamını gör...
nedense hiç içimden gelmiyor. normalde iyi yaptığım bir şey bile olsa o an iyi bir sonuç elde edemiyorum.
devamını gör...
inadimla oynayan sonun da muhakkak bezecektir..
bir boğaya emir veremezsin kuzum.. daha öğrenemedin mi??
devamını gör...
bir işi yapıyorum sonra biri çıkıp diyor ki şunu da yap lan aynısını yapıyorum zaten o is benim işim olmaktan çıkıp zorla yaptırılan bir iş oluyor bana o an dağı taşı parçalamak istiyorum
devamını gör...
küçükken teyzem fındık dallarını çektirmeye, fındık toplamaya zorla çağırırdı beni, e yapamıyorum işte bırak beni çayırda çimende top oynayayım, yok arkadaş yemin ediyorum fobi oldu bu olay bende ve tarlada geyiğimsi bir şey gördüğükten sonra koşa koşa eve gitmemle bu olay son buldu.
devamını gör...
herkesin muzdarip olduğu konu
devamını gör...
bir işi tam yapacakken başkasından da o işi yapman söylenirse o işi yapasın kaçar. çünkü o kişi sanki sana emir veriyormuş gibi hissedilir. ama rica ederek demişse hiç böyle bir his duyulmadan yapılır yine.

(bkz: tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır)
devamını gör...
birlikte yaşadığımız kişiyi sevmememiz sonucu, yapmamızı istediği şeylere küfretmemiz durumudur aslında bir sorunsaldan öte. bir şey sevmediğimiz biri tarafından -bu kim olursa olsun- bize zorla yaptırılıyorsa biz de o şeyi yapmıyorsak mental olarak çok sıkıntılıyız demektir. eğer söz konusu kişiyi gerçekten sevmiyorsak* ve bize zarar verdiğini düşünüyorsak* -kim olursa olsun- hayatımızdan bir an önce çıkartmalıyız.*
devamını gör...
bir tür hayat felsefesi.

meta gibi hissettiriyor kendimi. asabım bozuluyor. hem neden bana karışılsın ki? ne yapmak istediğime ben karar veririm.
devamını gör...
mecburi olmasa seve seve yapacağım ama biri söylese ya da emir kipiyle söylese nefes al dese bile almayabilirim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"zorla yaptırılan işleri yapamama sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim