armysuzy yazar profili

armysuzy kapak fotoğrafı
armysuzy profil fotoğrafı
rozet
armysuzy (editör) (düşes)
karma: 24345 tanım: 1789 başlık: 285 takipçi: 228
so what

son tanımları


dragonkemal

şiir adam.
şiire olan bu özel sevgi ve ilgisi bitiriyor beni.

şiir okuyacaktı bize sözü var***.
devamını gör...

birgaripanda

kitap ve film incelemelerini keyifle okuduğum yazar.

ee kulübümüz böyle cevherleri içerisinde bulunduruyor işte. kısa övünme faslından sonra sözlükte de kulüpte de iyi ki var dediğim bir başka yazar. bugün bir sevgi pıtırcığı gibi oldum ama cidden samimi düşüncelerimi dile getirmek geldi içimden.
keyifli sözlükler birgaripanda, küçük ama keyifli anılar paylaşan topluluğumuzun parçası olduğun için çok mutluyum.
devamını gör...

tropikalorman

kitap sever yazarımız.
kitap edebiyat kulübünün olmazsa olmaz renklerinden.

yine fazla konuşmuşluğumuz olmasa da kulüp sayesinde fazlasıyla samimi hissettiğim kişi. fazla derin düşüncelere sahip olduğunu ve diğer üyeler gibi düşünceleriyle kulübe değer kattığını da belirtmeden geçemeyeceğim.
keyifli sözlükler, keyifli okumalar tropikalorman! hep aramızda ol, olur mu?
devamını gör...

yaz kızım

normal sözlük kitap edebiyat kulübü'nün bir diğer önemli rengi.

gerek desteği olsun, gerek düşünceleriyle toplantılara katkıları olsun iyi ki var diyeceğim yazar.
fazla konuşmuşluğumuz yok kendisiyle fakat sanki uzun süredir tanıdığım biri gibi.
iyi ki varsın yaz kızım.
devamını gör...

tolstoyevskı

normal sözlük kitap edebiyat kulübü'nün yeni üyesi, disiplinli biri olduğunu düşünüyorum. yani en azından bizim gibi son güne bırakmıyor bazı şeyleri.
farklı bakış açılarınla kulübümüze yeni bir renk olduğun için* teşekkür ederim.
kulübe hoş geldin, keyifli tanımlar, keyifli okumalar.
devamını gör...

normal sözlük kitap edebiyat kulübü

21.00'de jose saramago - ölüm bir varmış bir yokmuş adlı kitap hakkında toplantı gerçekleştirecek kulüp.
kitabı okuyan, okumasa da sohbete dahil olmak veya dinlemeye gelmek isteyen herkesi bekliyoruz.

katılmak için linke tıklayıp genel kuralları onayladıktan sonra bekleme odasına mahlasınızı ve katılmak istediğiniz kulübü* yazabilirsiniz.
devamını gör...

kendine madalya veren editör

gerçekleştirmek için doğaüstü yeteneklere sahip olması gereken editör.
görsel
takmaz tabii, özür dilerim sadece tanıma atayım diye şey ettim.
devamını gör...

madalya dilenciliği

madalya müracaatları'nın yanlış anlaşıldığını gözler önüne seren başlık.
zaten akışta kriterlere uyan tanımları gördüğümüzde, yazarın madalya istememe gibi özel bir ricası olmadığı taktirde madalya kontrolünü yapıyoruz.

fakat gözümüzden kaçan tanımlar olabiliyor, madalya müracaatları kısmı işte o gözümüzden kaçan tanımları bize göstermek için var.
olumsuz yorumları takmayın. müracaat yapın, madalyayı kapın*.
devamını gör...

rationalization

serimiz hız kesmeden devam ediyor ve ben söylemekten siz de okumaktan bıktınız belki lakin rationalization da sigmund freud'un kaygı ile başa çıkmak için geliştirdiğimizi öne attığı psikolojik savunma mekanizmalarından biri.

[diğer savunma mekanizmaları: repression, denial, reaction formation, projection, regression, rationalization, displacement ve sublimination]

akıllaştırma anlamına gelir. kabul edemediğiniz veya affedemediğiniz eylemler için mantıklı nedenler bulmanızı sağlar. yani amaç, daha az kabul edilebilir eylemler için, kabul edilebilir sebepler bularak davranışlarınızı haklı çıkarmaktır. bu sayede öz saygınız da zedelenmemiş olur.

örneklerine bakacak olursak:
- sınavdan düşük alan öğrencinin annesine açıklamasında ''hoca beni sevmiyor, zaten hiç de başarılı bir akademisyen/öğretmen değil'' sözlerini sarf etmesi (aslında öğrenci sınava çalışmamıştı).
- istediği fakülteyi kazanamayan öğrencinin ''zaten bu kariyeri istemiyordum, umrumda değil'' demesi.

hep öğrencilikten daha doğrusu akademi alanından örnek verdim bir de romantik ilişkide reddedilme örneği vereyim:
- ''aslında benden hoşlanıyor ama ilişkiye hazır değil.'' burada hoşlanıp hoşlanmaması önemli değil. hoşlanmıyor olsa dahi kişi bu gerçeklik yüzünden acı çekmek yerine kendince mantıklı bir açıklama getirerek kaygısını azaltıyor.
devamını gör...

kadın sürücü

kadınları salak gibi ve süsten başka bir şey düşünmüyormuş gibi lanse etmenizden de gına geldi artık.
yaptığınız açıkça cinsiyetçilik. saydığınız yanlışları her acemi veya sürücü yapabilir.

tanım: erkek sürücüden bir farkı olmayan sürücü. pardon, iki farkla, bu kadar alaya alınıp aşağılanmaları, trafikte özellikle psikolojik şiddet görmeleri farkıyla.
edit: imla.
devamını gör...

regression

sigmund freud'un anksiyete ile başa çıkmak için geliştirdiğimizi vurguladığı psikolojik savunma mekanizmalarından biri.
[diğer savunma mekanizmaları: repression, denial, reaction formation, projection, rationalization, displacement, ve sublimination]

geri çekilme anlamına gelir. kişi regression'da keyifli, hayal kırıklığı ve kaygıdan uzak, daha önceki bir yaşam dönemine geri döner. amaç, acı veren duyguları azaltmaktır.
sigmund'ın kızı anna freud'a göre regression, olgunlaşmamış bir savunma mekanizmasıdır çünkü geriye dönen yani geri çekilen kişi yaşına uygun bir şekilde baş edemez (vinney, 2021).

peki, geri çekilme nasıl olur, örnekleri nelerdir?
- morali bozuk olunca uyuyan insan başlığında, #1433316 no'lu tanımımda da bahsettiğim gibi, stresli, kaygılı ve/veya üzgün hissettiğimiz zamanlarda yatağımızın yolunu tutup özellikle ''cenin pozisyonu''nda uyumamız geri çekilmeye güzel bir örnektir. anne karnındaki o huzurlu, güvenli ve kaygıdan uzak yaşam dönemine geri dönmüş gibi hissederiz. hatta psikolojikmen geri döneriz. bu yüzden de rahatlamış hissederiz.

- sevdiğimiz birinden bir şeyler rica ederken çocuksu tonda konuşmamız ya da türlü tatlılıklar sergilememiz de geri dönüştür.

- kişinin ailesi veya yakınıyla tartıştıktan sonra profil fotoğrafını çocukluk fotoğrafı ile değiştirmesi*.
devamını gör...

projection

eveet bugünkü sigmund freud'un psikolojik savunma mekanizmalarından sırada projection yani yansıtma mekanizması var. her güne bir psikolojik savunma serimiz hız kesmeden devam ediyor*.

[diğer savunma mekanizmaları: repression, denial, reaction formation, regression, rationalization, displacement ve sublimination]

bildiğimiz gibi bu mekanizmaları anksiyete ile başa çıkmak için geliştiriyoruz. projection yani yansıtma, kişinin kendi kabul edilemez/rahatsız edici dürtülerini, duygularını ve düşüncelerini bir başkasına atfetmesidir. peki kendisini pek sevdiğimi düşünmesem de fazla değerli ve ilginç bakış açısına sahip freud bunu nasıl keşfetmiş? elbette hastalarının kendilerinde olan şeyleri bir başkasının sahip olduğunu durmadan söylemesi üzerine. yani eğer birisi sizi yetersizlik ya da kötü bir şeyle suçluyorsa büyük ihtimal aslında içinde bu duygulara sahip olan kendisidir.

kişinin kendi duyguları hakkında içgörü eksikliği vardır.

görsel
görsel kaynak.

örneklerine bakacak olursak:
- eğer bir kişiye karşı güçlü bir nefretiniz varsa, onun sizden hoşlanmadığına inanabilirsiniz.
- ''bence emre benden hoşlanıyor'' [hayır, büyük ihtimal sen ondan hoşlanıyorsun]
- eşinin kendisini aldattığına inanan bir hastanın aslında kendisinin iş arkadaşıyla flörtleşmesi.
devamını gör...

reaction formation

karşıt tepki oluşturma/ karşıt tepki geliştirme anlamlarına gelen kelime. sigmund freud'un psikolojik savunma mekanizmalarından biri olarak açıkladığı mekanizma.
[diğer savunma mekanizmaları: repression, denial, projection, regression, rationalization, displacement ve sublimination]

rahatsız edici bir dürtünün kişi tarafından tam tersi dürtü olarak aktif bir şekilde ifade edilmesidir. gerçek inanç kaygıya neden olduğundan kişi olumsuz bir duyguyu olumlu bir duyguya dönüştürür (tam tersi de mümkündür).

anksiyete ile savaşmak için ortaya çıkan ve bilinçsiz gerçekleşen bu savunma mekanizmasının örneklerine bakacak olursak:

- 4 yaşındaki bir çocuğun kardeşine karşı fazlasıyla sevgi gösterisinde bulunması: bebeği sıkıca tutması, kulağına yüksek sesle şarkı söylemesi, bebeğin yanaklarını güçlü bir şekilde sıkması. [düşmanlık ve kıskançlık, göze çarpmayan hareketlerinde kendini gösterir]

- ''sınıf arkadaşım emre'den nefret ediyorum, hem de çok fazla!'' [hayır ondan nefret etmiyorsun, hatta büyük ihtimal ondan hoşlanıyorsun]

- basmakalıp bir şekilde ''erkek adam" gibi davranan bireyin aslında cinsiyet kimliği konusunda endişeli ve güvensiz olması [savunmasını tam tersi şekilde, basmakalıp hareketler göstererek gerçekleştiriyor].
devamını gör...

denial

türkçesi inkâr olan kelime. aynı zamanda sigmund freud tarafından ortaya atılan psikolojik savunma mekanizmalarından biri.
[diğer savunma mekanizmaları: repression, reaction formation, projection, regression, rationalization, displacement ve sublimination]

aslında denial yani inkâr , bastırma (repression) ile yakından ilgilidir. repression başlığında da açıkladığım gibi bastırma, hoş olmayan olayla ilgili anı, duygu vb. şeylerin istemsizce bastırılmasıdır. denial ise bu hoş olmayan durumların veya travmatik olayların varlığını inkâr etmek anlamına gelir.

inkâr davranışında bulunan birey, gerçeği basitçe görmezden gelmenin o gerçeğin yokluğuna işaret edeceğine inanır. çünkü bu olay kendisine acı veriyordur. dayanamıyorsa, inkâr eder.

bu inkâr mekanizmasını aslında sağlıksız bir ilişkiden kurtulan bireylerde rahatlıkla görebiliriz. ''başkalarına kötü davrandığını biliyordum ama beni inciteceğini hiç düşünmemiştim.'' yahu tehlike çanlarını çalmış işte, görmezden gelip neden inkâr ettin en başında.

fakat bence hasta bireyler için fazlasıyla değerli bir savunma mekanizması. tabii doğru kullanılıyorsa. örneğin, ciddi hastalık işaretleri veren birinin bunu görmezden gelip hasta olacağını inkâr etmesi ve bu doğrultuda kontrole gitmemesi elbet zararlı sonuçlar doğurabilir lakin teşhisi aldıktan sonra ölmeyeceğini düşünen ve içinde umut barındıran kişiler için yararlı olabilir.
devamını gör...

falling

aynı zamanda harry styles şarkısı.

jeon jungkook cover'ı da ayrı boyuttur.
''and i get the feeling that you'll never need me again'' kısmında bulutlara çıkma garantisi verilir.
devamını gör...

armysuzy

sözlüğe gelişinin ilk yılını bugün itibariyle dolduran yazar.
az daha yoğunluktan kaçırıyordum bu aşırı önemli günü**.

güzel vakit geçirdim, kimi zaman sinirlendim veya anlam veremedim. ama hiç keşke demedim. ilk geldiğimde söylenmemişti ama..
hoş geldim.
devamını gör...

madalya için müracaat eden yazar iticiliği

madalya için intihalli tanımlarıyla müracaat edip olumsuz geri dönüş alınca "kankacılık dönüyor" diyenlerin, fakat yine de hak edilen tanımlarına titizlikle madalya verilen ve ne hikmetse tüm bunlara rağmen asla müracaat etmeyeceğini söyleyenlerin doluştuğu komik başlık. bunları yapmayıp müracaat da etmeyeceklerini söyleyenlere saygım sonsuz.

olmayandır efendim. itici falan değil, hak ettiğini düşünüyorsanız başlığa ya da özelden biz editörlere yazabilirsiniz. zaten müracaat eden her tanım madalya almaz. bu yanlış algıyı lütfen düzeltin.
devamını gör...

a little braver

uncontrollably fond dizisinde yayımlanan new empire şarkısı.
sözleri karamsar olmasa da melodisinden dolayı insana hüzün çöküyor. tekrar başlamaktan bahsetse de hiçbir şeyin aynı kalmadığını da vurguluyor. ''imkansız'' bir şarkıda vücut bulsa bu şarkı olurdu. geriye dönmek imkansız, herkesin mükemmel olması imkansız, ve tekrardan başlamak, imkansız.

with december comes the glimmer on her face
and i get a bit nervous
i get a bit nervous now
in the twelve months on i won't make friends with change
when everyone's perfect, can we start over again?

devamını gör...

kadının namusu vs erkeğin namusu

bir başkasını ahlaksızlık ya da namussuzlukla suçlamak gerçekten ağır bir suçlamadır. ve %100 eminim ki bu suçlamayı psikolojik açıdan sağlıklı biri yapamaz. ahlak bekçilerinin kişiliklerinde, gelişim aşamalarında muhakkak bir takılıp kalma ya da aksama vardır.

gelelim cinsiyet eşitsizliği ve ataerki düşünce yapısıyla dolu olan ülkemize. yani yargılayıcılık ve ahlaksallaştırmada master yapmış toplumumuza. aile içine veya romantik ilişkilere bakacak olursak, birinin bir diğerini aldatması ''namussuzluk'' olarak adlandırılıyor, peki, bunu tek bir cinsiyete yükleyeceğinizi kim söyledi? kadın namussuz oluyor da erkek neden görmezden geliniyor? namusun cinsiyeti mi var? ya da bizi ne ilgilendiriyor?

size bir sır vereyim, hani o kadın öldürülünce namussuzmuş zaten diyen tipler var ya, ya da sırf kıyafetinden dolayı yargılayanlar, hah işte onlar kendilerini ahlak konusunda yüksek bir yere koyup vicdan rahatlatmak için, kendi aşağılık komplekslerinin altını doldurmak için bu triplere giriyor. kendisi yoldan geçen çocuklara pislik düşünceleriyle bakarken namussuz olmuyor, ama başkasına namussuz deme hakkını kendinde görebiliyor. ba ba ba.

dönelim romantik ilişki ve aile içine, kadın da olsa erkek de olsa, ortada bir sadakatsizlik suçu varsa (ya da olmasa bile karşı tarafı aşağılayacak hakkı kendinizde buluyorsanız) çiftlerin yapması gereken tek şey yollarını ayırmaktır. sonsuza kadar birlikte olmak için dünyaya gelmediniz, birbirinize sahip değilsiniz. şu yol ayrımını öğrenin artık. freud, seçimimiz olmadığını çünkü kişiliğimizin geçmiş tecrübelerimizle (yetiştirilme biçimi, aile içi konum) şekillendiğini söylerken adler, şu anki kim olduğumuzdan sorumlu olduğumuzu söyler. eğer düşünme yetisine ve iradeye sahipsek şu anki benliğimizden ve davranışlarımızdan sorumluyuz. öyle davranın.
devamını gör...

armysuzy

ah shit, here we go again.
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim