türkiye cumhuriyeti'nin ve kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. * türkiye ve kktc yanı sıra kosova cumhuriyeti'nde " 23 nisan kosova türkleri milli bayramı" olarak kutlanılır. türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk tarafından tbmm'nin açılış günü olan 23 nisan günü dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

kaynak
devamını gör...
dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır, aynı şekilde dünyada çocuklara bayram hediye eden tek lider de mustafa kemal atatürk'tür.
her ne kadar iki yıldır gönlümüzce kutlayamasak, bayraklarımızı sallayıp şarkılarımızı söyleyemesek ve gönlümüzce bir bayram yaşayamasak da tüm bunları yapamadığımız son bayram olmasını temenni ediyorum.
evet sokağa çıkamıyoruz, belki süslenip gönlümüzce bayramı yaşayamıyoruz ama belki bir faydası olur diye şuraya evdekisahne.com sitesinde yayınlanacak olan online çocuk tiyatrolarını bırakıyorum.
"çok büyük bayram, bu bayram herkese kutlu olsun."
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
bir zamanlar bizde çocuktuk,bizler okullarımızda ,stadlarda,il,ilçe,köy merkezlerinde çoşkuyla kutladık,malesef pandemi yüzünden çocuklar 2 yıldır bu coşkuyu evlerinde yaşıyor.23 nisanda bizde etrafımızda ki çocukları arayıp bayramlarını kutlasak ne güzel olur diğmi,kendilerini özel hissetmelerini de sağlarız,ne dersiniz?
not:ücretsiz online tiyatro için üstteki yazar arkadaşıma teşekkür ederim,çocukları olan bütün arkadaşlarımla hemen paylaştım.
devamını gör...
bu sene biraz buruk olsa da içindeki çocuğu öldürmemiş herkesin ve tüm çocuklarımızın bayramıdır. kutlu olsun!
devamını gör...
ulusal egemenlikle çocuk arasındaki ilişkiyi çözemediğim bayram.9
devamını gör...
millet iradesinin tecellisi olan tbmm'nin ve ulu önder gazi mustafa kemal atatürk ve türk milleti tarafından bağımsızlık mücadelesini tek elden yürütmek amacıyla yurdu bağımsızlığına kazandırma yolunun 101. yılını sevgiyle, saygıyla ve büyük bir hürmetle anıyorum.
devamını gör...
(bkz: 23 nisan hatıraları)
devamını gör...
...tanrı türk çocuğuna çok bayramlar göstersin!...
kutlu olsun bayramımız.

şu minnoşları hatırlayalım.
devamını gör...
kutlu olsun!
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kutlu olsun
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
çocuklara armağan edilen ilk ulusal bayrama sahip bir cumhuriyette, toplum olarak çocukların tacize ve tecavüze uğramadığı, köle gibi çalıştırılmadığı, çocukken evlendirilip çocuk sahibi olmadığı bir gelecek umut etme trajedisini yaşıyoruz.
devamını gör...
bir lider düşünün ki meclisi kurduğu günü çocuklara, milli mücadeleyi başlattığı günü gençlere armağan etsin...

egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

bu vesile ile çocukken okuduğumuz andımızı hatırlatmak isterim.

türk'üm, doğruyum, çalışkanım,ilkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.ey büyük atatürk!açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.varlığım türk varlığına armağan olsun. ne mutlu türk'üm diyene!
devamını gör...
"küçük hanımlar, küçük beyler! sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. sizlerden çok şey bekliyoruz."
-ulu önder mustafa kemal atatürk.

memletimizi ışığa boğacak güzel çocuklara rahatça, gönüllerince yaşayabileceği bir dünya bırakabilmemiz dileklerimle. 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun!
devamını gör...
vatanın her bir karışında elli çeşit işgalcinin olduğu o günlerde; çocuklar bile buna inanmaz denilebilecek bir millî egemenliği düşleyenlerin, düşlerinin gerçek olduğunu çookk acılar yaşayıp gördükten sonra... çocuklarla paylaştığı haklı bir gururdur aslında 23 nisan.

biz demiştik de kimseler inanmamıştı çocuklar; bir gün yapacaktık bunu çocuklar; sonunda yaptık işte dercesine. düşlemekten yorulmayın çocuklar; düş gerçeğin tohumudur dercesine!

kutlu olsun!
devamını gör...
mustafa kemal atatürk'ün hâkimiyet-i milliye gazetesine verdiği 22 nisan 1921 tarihli demecinde de ifade ettiği üzere, kesinlikle ödün verilemeyecek tek olgunun millet egemenliği ve bağımsızlık olması sebebiyle, her geçen sene daha da artan bir coşkuyla kutlamaya devam edeceğimiz bayram.


"bence bir millette haysiyetin, gururun, namusun ve insanlığın oluşması ve devam etmesi, kesin olarak o milletin özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip olmasıyla mümkündür. ben kendi adıma, bu saydığım özelliklere çok önem veririm ve bu özelliklerin bende olduğunu iddia edebilmem için, milletimin de aynı özelliklere sahip olmasını gerekli görüyorum. ben, yaşayabilmek için, mutlaka, bağımsız bir milletin çocuğu kalmalıyım. bu nedenle millî bağımsızlık bence bir hayatî meseledir. millet ve ülkenin çıkarları gerektirdiğinde, insanlığı oluşturan milletlerden her biriyle medeniyet gereklerinden biri olan, dostluk ve politik ilişkilerini büyük bir incelikle kabul ederim. ancak benim milletimi tutsak etmek isteyen herhangi bir milletin de, bu amacından vaz geçene dek amansız düşmanıyım."

mustafa kemal atatürk, 22 nisan 1921, hâkimiyet-i milliye.

kaynak: “atatürk’ün söylev ve demeçleri” sf. 103. ankaenstitusu.com/wp-conten...
devamını gör...
“çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” -mustafa kemal atatürk
devamını gör...
bizim zamanımızda çoşkuyla kutlanırdı ponpon kiz olurduk marşlar soylenirdi stadyumlar dolar taşardı. çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor bu devirde ne acı
devamını gör...
coşkuyla kutlanacak günleri tekrar görmek dileğimle , kutlu olsun.
devamını gör...
insanlarla aram pek yoktur ama bugün farklı, bunlar farklı.

en güzel günlerimiz sizsiniz, lütfen fazla büyümeyin.*

bayramınız kutlu olsun.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
23 nisan, türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan türkiye halkının, türkiye büyük millet meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.
mustafa kemal atatürk
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim