crimson yazar profili

crimson kapak fotoğrafı
crimson profil fotoğrafı
rozet
kafa izninde
karma: 5584 tanım: 854 başlık: 110 takipçi: 52
çiçeği küçümseyen, tanrı’yı da küçümser. -a. dumas

son tanımları


en son alınan iltifat

"sen de iyi niyetlisin!"

bu bir ayrılık cümlesi değildi, rastgele gelişen diyolog sonucunda karşımdakinin vardığı bir sonuçtu sadece. belli ki insanları niyetlerine göre ayırıyordu ve söylemine bakarak benim "iyi" olmama sevinmişti. bu kadar engamenin ve kalabalığın içinde belki güvenmişti bana. sanıyorum düşündükleri bu idi.

bende ise durumlar farklıydı. iltifat karşısında bir tarafım* tepeleme huzur dolarken hissetmek istemesem de bir yanım* "insanlara bu kadar iyi davranmasana saf!" minvalinde uyarılar veriyordu.
devamını gör...

hitler bıyığı

daha çok adolf hitler ile birlikte aklımızda kalsa da kazım karabekir, ismet inönü ve bir çoğumuzun dedesinin bıraktığını bildiğimiz bıyık türü. üst dudak üzerinde bıyığın sol ve sağ kısımları kesilerek orta kısmının bırakılması ile oluşur. günümüzde bu çeşit bıyığın bırakılması uygun görülmez, tabulaştırılmıştır. bunlarla birlikte hitler neden böyle bir bıyık bırakma gereksimi duydu hiç merak etmemiştim. oysa almanya'da kayzer bıyığı ünlüyken kayzer bıyığı bırakmış.

hitler'in önceki kayzer bıyığı (ww ı)
görsel

hitler ve bıyığı (ww ıı)
görsel

baldızının iddiasına göre eşi kayzer bıyığı istemiyorum diye tutturmuş bizim adolf da -her zaman ki gibi- hızını alamayıp kesmiş bir çoğunu sonra böyle kalmış. en temelsiz iddia.

diğer bir inanışa göre hitler, charlie chaplin hayranı olarak bıyığı bırakmış, temelli ama inanması güç.

chaplin bıyığı (böyle de açabilirdim başlığı aslında)
görsel


daha kabul gören sebep ise -beni de tatmin eden- bıyığı zorunda olduğu için bırakması. kayzer*, birinci dünya savaşı sırasında zehirli gazlardan korunmak için tasarlanan gaz maskesini takmayı kolaylaştırmak için bıyıkların kesilmesini emretmiş. maskenin işlevini etkilemeyecek tek bıyık şekli de bu bıyıkmış. bazıları adolf gibi bu bıyığı bırakmış. sonra gerek akılda kalıcı gerek sembolik olmasından dolayı hoşuna gitmiş olacak ki bu şekilde bırakmaya devam etmiş.

maske de bu. burun ve ağız aynı boşlukta kalıyor.*
görsel

tüm bu öğrendiklerimizden sonra ayna karşısında tıraş olurken bıyığı komple kesmeden önce hitler bıyığı yapmak zorunda kalırsanız lütfen suçluluk duygusu hissetmeyin. sizin suçunuz yok; bu insanoğlunun doğal bir pratiği.
devamını gör...

erteleme hastalığı

bu paradokstan kurtulmanın yolu şudur:

1. yapılacakları listele.
2. yapılacakları önem sırasına göre sırala.
3. en önemli işi hemen kalkıp yap.
4. işi bitirince 1. maddeye geri dön. (geçen süre de yapılacakların önem sırası değişebilir.)
devamını gör...

the amazing world of gumball

şuan televizyonda yayınlanan en favori çizgi filmim, farklı animasyon teknikleri, nereye varacağı belli olmayan seneryo, mükemmel tipler, alabildiğine absürtlük ve tabii ustaca seslendirme. eski baba çizgi filmlerin yeri ayrı ama bu... bu başka bişii! o kadar gönderme var ki, iyi ki çocuk değilim diyorum izlerken.
devamını gör...

ohne dich

neredeyse bütün parçalarını dinlemiş biri olarak bu şarkıyı rammstein'ın en iyi şarkısı ilan ediyorum.

devamını gör...

başkasının hayatında yan karakter gibi hissetmek

(bkz: ismet inönü)
devamını gör...

türk dizilerindeki bilge kişi

bu robotta yoda üstadın bilgeliği vardı değerini bilinmedi.
görsel
devamını gör...

dragonkemal

açtığı şarkı başlıklarıyla beni dumur eden yazar dost. tam dinliyorum şarkıyı, başlığını açayım diyorum, koşuyorum arama çubuğuna, basıyorum entera dragonkemal açmış başlığı. bak bu yoktur diyorum yine yazıyorum enterlıyorum yine dragonkemal. yine o yine o. daha önce biraz politika yapmıştık ama müzik zevkimizin bu kadar uyacağını bilmiyordum. bakın buraya da son arattığım şarkı (bkz: school)'dan geldim. iyi dinlemeler yazar dost, az bize de bırak biz de açalım.*
devamını gör...

hastası olunan sözler

her canlı ölümü tadacaktır. ankebût/57
devamını gör...

resim çizemeyenlerin çizdiği memenin bir şeye benzememesi

resim çizememek değil de meme görmemişlik diyelim...
devamını gör...

ateizm

efe aydal ile tanışana kadar tanrıtanımazlık olduğunu düşünüyordum. ama kendisinin de ifade ettiği gibi sorunun kökü felsefe. verilecek cevabın hangisini sizi tatmin ettiği önemli. bu tatminkârlık şüphesiz fiziksel bir zevk değil dünya görüşünüzü en özünden etkileyen ve sonsuza kadar* etkileyecek bir görüş. en zor zamanlarında inancını korumuş ve ona tutunarak ayağa kalkmış biri olarak ateizme saygı duyuyorum. iyi bir insan olarak aramızda olmalarından yanayım. belki bir gün tanrının ışığı onların kalplerine de süzülüp gönüllerini doldurur kim bilir?
devamını gör...

lioxycat

bir nickaltı daha ve yine vıcık vıcık.

edit: yazar arkadaşa özel bir tepki değildi. hoş gelmiş mürekkebi bol olsun. tanımadığım yazar hakkında diyebileceğim -keşke diyebileceğimiz- bu olsa.
devamını gör...

bozkurt işareti

alparslan türkeş'e bir azerbaycan türkü kadın tarafından öğretilen türklük işareti.
devamını gör...

average greek vs turk debate

birbirine bu kadar benzeyen çok az millet vardır.
devamını gör...

andrey tarkovski

"kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin."
-andrey tarkovski
devamını gör...

amaterasu

kami olanını bir kenara koyarsak. jutsu olanı en baba, en karizma jutsulardan biridir. bir japon atasözü der ki "ateş söner amaterasu sönmez" karizmanın vücut bulmuş hali itachi güzel kullanırdı.

devamını gör...

sevgisini kafa ısırarak gösteren anneanne

akıllara zombi nineyi getiren başlık.
devamını gör...

uzak durulması gereken insanlar

negatif ve bezmiş olanlar.

bunların problemi nedir bilmiyorum. zorunda olmadıkça uzak durun.
devamını gör...

saving private ryan

yapılmış en iyi propaganda filmi.
devamını gör...

kedi patisi

incelenmesi gereken bir konudur.

öncelikle x-ray:
görsel
gördüğünüz gibi mükemmel.

ama asıl mükemmel olan parmaklardır:
görsel


kedilerin ter bezleri buradadır. bu yüzden sabah akşam yalar dururlar. beraber koşturduktan sonra patilerine bakarsanız soğuk soğuk buradan ter attığını hissedebilirsiniz.
görsel

önde arkaya nazaran bir fazla parmak vardır. bu uzuv av sırasında avı yakalamasına büyük katkı sağlar. şu en solda diğerlerinden uzakta kalan:
görsel

ve en önemlisi asla pati olsa da pençe olduğunu unutmatın!
görsel
devamını gör...
devamı...

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim