1.
hak yoludur. o dindarlar ki gözlerine bir set çekilmiş ve kalpleri mühürlenmiştir, gerçeği göremezler.

kitab-ı mukaddesi ile tanrı yanılgısı adlı kitaptır.

(bkz: bir ilüzyonun geleceği) (bkz: biricik ve mülkiyeti)
devamını gör...
2.
din olgusunun neredeyse kalıtsal bir özellik haline dönerek " dogmanın" varlığı tanımlayan her durumun içine tepiştirildiği varsayımını reddeden, sırf ya varsa denilerek dötü kurtarmak uğruna riyakaraca tapınılması istenilene, bilimle göğüs geren varoluş biçimi.

dna şifrelerinin neredeyse tamamının çözüldüğü, higgs bozonu gibi insanlık medeniyetinin bütün klişelerini altüst edecek deneylerle varlığın en temel sorularına amansızca girişildiği bu yüzyılda, itikat sahibi olduğunu dilinden düşürmeyen andavalların, noel baba maketine saldırdığı hatta sünnet etmeye kalktıkları düşünülecek olursa, olmakla hiç kusur bulamadığım en asil reddiyettir.
devamını gör...
3.
ergenlerin çoğunlukla hava atmak için kullandığı din..
devamını gör...
4.
araştırıp ateist olun diyenler için : araştırmaya başlamak zorunda dahi olmayan kişilerin inanç biçimidir. bir iddiası olmayan kişilerin kanıtlamak zorunda olduğu bir şey de olmuyor haliyle.
devamını gör...
5.
bazen anti-teist olmakla, bazen herhangi bir dini benimsememekle karıştırılan -izm.

oysa bunun dinleri kabul etmeyip deusa kendi halinde inanan deisti var,
putlaştırılıp maddeleştirilmiş bir tanrı inancını reddeden tasavvufçusu var,
tanrı kavramının tanımından yola çıkarak bilinemez olduğuna hükmetmiş agnostiği var,
tüm ilahi dinleri ve ekstra metafizik öğretileri harmanlamış hermetisisti var,
paganı var, budisti var, new agecisi var , var oğlu var.

artık şu her şeyi iki şeye indirgeyip 'dindar olan' ve 'din karşıtı olan' diye iki grup yaratma sevdasından vazgeçilmeli.
devamını gör...
6.
kesinlikle inanç değildir. teizmi reddetmektir.

düzeltme: teizmin reddedilmesi non-teist olarak tanımlanmış. herhangi bir tanrı kavramını reddetmektir demek daha doğru olacak o zaman.
devamını gör...
7.
bazı ülkelerde ölümünüze sebep olabilecek olan.
devamını gör...
8.
bireyler fazla rahat ve umursamaz olduğundan dünyevi kaygılarıda yoksa intihara sürüklenmesi olası olan düşünce
devamını gör...
9.
bir felsefi görüş olduğu kanısındayım . dinlerle değil tanrının varlığı üzerine sorgulama yapar ve tanrının varlığına itiraz eder.
yani islam'ın tanrısı da, amerikan yerlisinin tanrısı da ateiste göre yoktur.
devamını gör...
10.
türkiye'de son zamanlarda %7 yükseliş göstermiş bir akımdır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tanım: tüm tanrılara, ruhsal varlıklara, metafizik inançlara ve dinlere inanmayan, gerçekliği din yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.
devamını gör...
11.
inançsızlığı inanç edinen bir sisteme doğru evrilmeye müsait bir akımdır.

insanoğlu için bilinmeyenin korkusu devam ettiği sürece her zaman bir tanrı olacaktır.
devamını gör...
12.
herhangi bir tanrının varlığını kabul etmeyen inanç.
devamını gör...
13.
ayarlara girip fabrika ayarlarına dön seçeneğini tıkladığınızda otomatik olarak yüklenen işletim sistemi.
devamını gör...
14.
türkiye'de müslüman bırakmayan inanç.

sanırsam müslüman nüfüs %50'lere falan düştü.
her geçen gün de düşüyor. dünyda da aynı şekilde.
devamını gör...
dinsizliğin kibar adıdır. varoluş depresyonuna sebep olur.
devamını gör...
çıkmaz sokaktır. kafası basan ve bu inancı benimsemiş herkes sonucun nihilzim olacağını bilir. eski ve yeni ateizm olarak ayrılır. yeni ateizm dinlere saldırı odaklı çalışırken eskisi daha çok evrenin ezeli olduğu kanaatindedir. ya epikürcü olursunuz, ya intihar edersiniz. ikisinden birini yapmıyorsanız samimi değilsiniz demektir. nereden biliyorum ? bu dönemden geçtim. epikürcü yaşadım ve tekrar teizme döndüm öğrendiğim pek çok şey ile.
devamını gör...
inanmamak için kurallar silsilesi olanların dinidir.
devamını gör...
özel, akılsal nedenlerle -genelde bu nedenler bilime ve insan ahlakına dayalı kendi içinde tutarlı hükümler- tanrı'nın var olmadığına veya olamayacağına inanma ve bunu savunmadır. özellikle tek tanrıcı dinlerin öne sürdüğü tanrı'nın, ahlakî düzeyde, (en bilinen argumanlardan olan) evrende kötünün ve acının varlığı büyük bir yer tutar.
devamını gör...
ateizm tanrı fikrine, tanrılara, dinlere, ruhsal varlıklara ve metafizik inançlara inanmayı reddeden bir düşünce akımıdır. ateistler, ilahi bir gücün evreni yoktan var ettiği ve tüm yaratıkların üzerinde mutlak denetimi olduğu fikrini kabul etmezler. ateistlere göre, dinlerin varlığı, dini temellendirme gibi dini konular ateizmin tartışma konusu değildir. çünkü onlar için dinle ilgili her şey metafiziktir.

yaygın bir kullanımla ateistler, tanrı tanımaz veya tanrıyı inkâr eden kişi olarak adlandırılmayı kabul etmezler. çünkü onlar için tanrı yoktur ve olmayan bir tanrının inkâr edilmesi yanlış bir ifadedir.

ateistler, tanrı inancını ve şu anki semavi dinlerin teist görüşünü kabul etmezler. ama bu durum tanrının var olmadığına inanmak değildir. bunun yerine tanrının var olduğuna inanmamak şeklinde özetlenebilir. buradaki ayrım ateizm bir inanç olmadığı için önemlidir.

ateizm, tanrının var olmadığını kanıtlama yükümlülüğünde de değildir. çünkü zaten ateistlere göre tanrı kavramları, dinlere, toplumlara hatta kişilere göre çok değişkendir. aynı dine mensup kişilerde bile oldukça farklı görüşler ve fikir ayrılıkları mevcut iken ortaya kapsamlı bir kanıt sunulması olanaksızdır.
devamını gör...
--- alıntı ---

"iç açılarının toplamı 180 derece değilse bir üçgenin üçgen olamayacağı gibi, tanrı da iyi ve var olmasaydı mükemmel olamazdı. bir başka argümanında şöyle diyordu: tanrı'nın zihinlerimize koyduğu bu fikirden dolayı onun var olduğunu biliriz, tanrı var olmasaydı, bir tanrı fikri de olmazdı."felsefenin kısa tarihi, nigel warburton--- alıntı ---
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ateizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim