gandalfın kırık asası yazar profili

gandalfın kırık asası kapak fotoğrafı
gandalfın kırık asası profil fotoğrafı
rozet
karma: 2706 tanım: 599 başlık: 83 takipçi: 21
karma: 2706 tanım: 599 başlık: 83 takipçi: 21
Ama yok sabah cem’in eski şanı sebebi koparılan çiçekler.

son tanımları


çocuğuna kendi mesleğinden isim vermek

pythooon yapma oğlum gözün öyle kalıcak!

t: söz konusu coğrafya branşıysa epeyce güzel olabilecek hadise.
devamını gör...

clubhouse davetiye treni

talipler listesine benim de adımı yazın dediğimdir, dilendiğimdir.*
dualarımı eksik etmem ha belirteyim, bir gandalfın duası bir de ana duası kutsaldır.*
devamını gör...

kara mizah

sevdiğimdir, güldüğümdür. ama türkiye’de her şeyde olduğu gibi burada da sınır aşılmıştır ve bazen b.ku çıkarılabilir mamafih kalp de kırar.
kara mizah ile vakitsiz yapılan dalga ayırt edilemiyor, karşı çıkarsanız “duyar kasmakla” suçlanabilmeniz mümkün.*
devamını gör...

aşağıdan

tehlikeli laftır vesselam, polisin de pek bir sevdiğidir.
uymazsanız gözaltı garanti aman diyim.
devamını gör...

otobüste birine aşık olup aşkının indiğin durakta bitmesi

uzun metrajlı yolculuklarda daha bir ihtiraslı yaşanması olası tatlı durum. bazen giydiği çoraplar bazen de telefonunun wallpaper’ı olur aşık eden etmenler.
pandemi bitsin otobüs aşklarına devam.*
devamını gör...

pleiades

dünya’ya en yakın açık yıldız kümelerinden biri, tüm toplumlarda önemli bir yeri olan belirgin 7 kız kardeş.

(bkz: 7 kandilli süreyya)
(bkz: süreyya)
(bkz: ülker)

yunan mitolojisindeki yerine gelirseek, buyrun sizi böyle alalım efenim:

gök kubbeyi sırtında taşıyan titan atlas’ın çocuklarıdır bu kızçeler, babalarının yüklerini hafifletmek için yıldıza dönüştükleri rivayet edilir. ayrıca artemis’in 7 avcısıdır pleiades. avlanırlar, avlarını artemis’e sunarlarmış; mutlu bir hayat sürerlermiş.

bu kızlar bekaretlerine önem verir ve karşı cinsle pek karşılaşmamaya özen gösterirlermiş. bir gün dere kenarında çığlık kıyamet oyun oynarken orion da loki misali bu kız kardeşleri dikizlemeye başlamış. orion bu kızlara seslenmeye çalışmış ama kız kardeşler orion’u fark eder etmez kaçışmışlar.
orion bu durumu gururuna yedirememiş ve uzun yıllar boyunca bu kız kardeşlerin avlarını sabote etmiş. artık canına tak eden artemis soluğu zeus’un yanında almış:

“ulu zeus, lütfen avcılarımı koru, orion’u engelle.”

zeus bu teklifi reddetmiş ama orion avları sabote etmeye devam edince kararından vazgeçmiş ve kız kardeşleri 7 güvercine çevirip gökyüzüne salmış. yeteri kadar uzaklaşınca da yıldıza çevirmiş güvercinleri.

artemis çok üzülmüş ve tekrar zeus’un huzuruna çıkmış:

“sayın zeus, benim senden istediğim bu değildi, ben sadece onları korumanı istemiştim.”

zeus da erdemli bir şekilde cevap vermiş:

“canım artemis, ay tanrıçası olduğunu unutuyorsun bebeğim, onları istediğin zaman ziyaret edebilirsin.”

orion öldükten sonra da orion’u pleiades’in yakınlarında yıldıza çevirmiş ki kardeşleri kovalamaya devam etsin.*
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

tüm o bulutlara rağmen parıldayan sirius yıldızı ve orion takımyıldızı.
imgyukle.com/i/Hb86bP

cennet cehennem versusu.
imgyukle.com/i/Hblr8j

norveç görünümlü türkiye.
imgyukle.com/i/HblN8b
devamını gör...

nickaltı butonu bozuk bahtsız yazarlar

benimdir. şimdi baktım benimki de bozulmuş serhat yauw.*
devamını gör...

gülünmemesi gereken durumda gelen gülme isteği

ciddi durumlarda beni en çok zorlayan olay, his.
soğukkanlı bir insan olduğum doğru ama bazı üzücü durumlarda gülme isteği doğunca içimde ister istemez kendimden soğuyorum. öğretmenim vefat edince de düşüp kolumu kırma noktasına gelince de aynı şey oluyor yeter.*
özel how to be a dexter morgan derslerim başlamıştır duyurulur.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının en yaşlı özelliği

3 ay boyunca bağ evinde kalsam bile sıkılmayan bir insanım. ben oturayım kitabımı okuyayım, kahvemi içeyim; komşunun köpeğini gezdireyim, ormanlardan geçeyim; mangal olsun, izleyecek filmim olsun, hamağım olsun, şarabım olsun; varsın zombi salgını olsun kılımı kıpırdatmam.*
devamını gör...

yazarların şu an dinledikleri şarkı

hooverphonic- eden
devamını gör...

1 şubat 2021 izmir depremi

bu geceyi nasıl geçireceğiz birlikte, aklımın almadığı depremler silsilesi.
uzmanlar yazlıklara gidin diye uyarı yapıyor biz yazlıktan bayraklı’ya geçtiğimiz anda deprem oldu avizeler sallanıyor, geri döneceğiz heralde.
umarım öncü değillerdir.
çevredeki evlerin çoğu ya orta ya da ağır hasarlı bir tek bizimki sağlam bir yerlerimden terler akıtmıyor değilim.
devamını gör...

gaye su akyol

bugün itibarıyla 36 yaşına basmış saykodelik rock icra eden sanatçı. nasıl ya nasıl anlamadım?
(bkz: back to the future) hayranı olduğunu biliyordum da (bkz: delorean)’ı bulduğundan haberim yoktu hayret. sanırsın ırmak kazuk öyle bir yaşlanmama.
devamını gör...

sözlük radyosu istek listesi

radyoda çalındıkça biz sözlüktaşları mutlu edecek listedir.
o zaman buyurun benden de bir tane,
(bkz: sneaker pimps)
(bkz: the chauffeur)
devamını gör...

hooverphonic

her ne kadar eskisi gibi trip-hop türünde eserler vermeseler de bendenizin kalbine kazınmış gurme grup. bir kere o (bkz: eden)’in etkisinden çıkmak her babayiğidin harcı değildir, bu da böyle biline. belçikayı bir bristol yapmayı başarmışlardır ayrıca, başarılarının devamını diliyor bir öpücük konduruyorum yanaklarına.*
devamını gör...

yer fıstığı ve kuru incir birlikteliği

daha iyisini ne gördüğüm ne de yediğim birlikteliktir. geçtim han solo piremses leia çiftini, beren ile luthien birlikteliğini bile tokatlar efenim. o nazilli'nin obalarından bal akıtan leziz incirleriyle aynı topraklarda yetişen tüm sene boyunca toprağın tüm o lezzetini hüpleten yer fıstığının füzyonu yıldızlardaki element füzyonlarını bile döver hiç affetmez.*
devamını gör...

sif

thor'un sevdiceğidir. altın saçları dillere destandır, bereket tanrıçası olarak da bilinir.

şimdi gelelim o altın saçların tarihçesine:

loki üvey kardeşi thor'un güzeller güzeli tanrıça karısını kıskanır ve bir gece ansızın evlerinde beliriverir, sif'in saçlarını keser. sabah kanatları kesilmiş malefiz gibi hayrete düşen bir adet sif ve küplere binen bir adet thor vardır. thor bunun sorumlusunun loki olduğunu hemen anlar ve loki'yi tehdit eder. thor'dan korkan loki hatasını telafi etmek için cücelere gidip altından bir saç siparişi verir, ayrıca bir gemi ve bir de mızrak (gungnir) ister yanında. ortaya çıkan eserleri görünce loki resmen aşık olur. hatta bir cüceyle canı pahasına iddiaya girer. cüce birbiriyle aynı güzellikte 3 farklı şey üretebileceğini söylemiştir. bu eserleri üretirken bir sinek -kılık değiştiren loki'den başkası değil- cüceyi sürekli rahatsız eder. ama sonunda cüce 3 eseri de çıkarmayı başarır. bu ürünler altın bir domuz, her 9 günde bir 8 yüzük daha peydahlayan bir yüzük ve sapı biraz küçük olan* bumerang gibi geri dönen ve inanılmaz yıkıcı çekiçtir.*
sıra gelir oylamaya.
odin, thor ve freyr hakemlik için toplanırlar. loki, mızrağı odin’e, altın saçları thor’a, gemiyi ise freyr’e verir. ardından sıra cüceye gelir. cüce yüzüğü odin’e, yaban domuzunu freyr’e, çekici ise thor’a verir. tanrılar, kendilerini devlerden koruyabilecek bir silah aradıkları için, çekicin bu hazinelerden en değerlisi olduğuna karar verirler.loki iddiayı kaybetmiştir.
ama cüce loki'nin hayatını bağışlamaya karar verir o ayrı hikaye.*
devamını gör...

fotoğraf çektirmekten hoşlanmamak

fotojenik olmayan insan davranışıdır. veya fotoğraflardaki o sahteliği sevmiyor da olabilir zira yorgunken gülmek epey zor altan.
devamını gör...

fenrir

loki'nin angrboda'dan olan çocuklarının en büyüğüdür kendileri. tyr'ün elini koparınca ragnarok'a kadar zincirlenmiş kalmasına karar verilmiştir. ragnarok geldiğinde kır zincirlerini* misali zincirlerden arınacak ve asgard'a saldıracaktır. baş tanrı odin'i yutacaktır ama odin'in oğlu vidar tarafından öldürülecektir.
devamını gör...

tyr

nors mitolojisinde adalet tanrısı, kurdun bakıcısı, tek elli tanrı olarak bahsedilen asgard aesirlerinden birisidir. odin'in oğullarındandır kendileri. bu güzide abimiz aesirler arasında en cesur, en bir braveheart olanıdır efenim.

şimdi gelelim sebebi ziyaretimize:*
bir odin'in gününde aesirler asgard'da şarap tadımı yaparken bir kehanet duyarlar: "loki'nin evladı kurt fenrir dünyanın sonunu getirecek."
bunu duyan tanrılar hemen telaşlanır ve fenrir'i zincirlemeye karar verirler. fenrir'i kandırmak kolaydır, "zincirleri kırmak ve unchain my heart yapmak kudret göstergesidir bizim buralarda." diyerek fenrir'in aklını çelerler. ama yazgı öyle kahpedir ki fenrir kendisine vurulan tüm zincirlerden kolaylıkla kurtulur. tanrılar artık soyut br zincir vurmak isterler fenrir'e. cücelerde alırlar soluğu, kırılmaz bir zincir yapmalarını rica ederler onlardan. cüceler hayhay der ve işe koyulurlar. sinsice dolaşan bir kedinin ayak sesi, bir kadının sakalı, bir dağın kökü, bir ayının çevikliği, bir balığın nefesi ve bir kuşun tükürüğünden oluşan bir zincir üretir cüceler hemen.
tanrılar fenrir'in yanına döndüklerinde artık fenrir aydınlanmış bir biçimdedir ve zincire vurulmayı reddeder. ama sonra gücünden şüphe duyulacağaını düşünerek kabul eder. fakat tek bir şartı vardır: tanrılardan biri elini fenrir'in ağzına koyacaktır.
bunu duyan tanrılar biraz tırsar ve geri plana atar kendilerini, tek bir kişi hariç: ulu tyr.
tyr anlaşmayı kabul eder ve elini fenrir'in ağzına koyar, tanrılar zincirlemeye başlar ve fenrir kurtulamadığını anladığı zaman bir hışımla tyr'ün elini koparır.
bu olaydan sonra tanrılar fenrir'in ragnarok'a dek zincirlenmiş halde kalmasında oy birliğindedir ve bir daha kimseyi ısıramasın diye de kurtun dişleri arasına bir kılıç yerleştirirler.

işte çocuklar bu da ulu tyr'ün hikayesiydi, bugünlük bu kadar yeter. unutmayın uslu bir çocuk olursanız siz de şirinleri görebilirsiniz.*

edit: yazmayı unutmuşum aynı adlı bir folk metal grubu da vardır ki bayağı dinlenilesidir, güzeldir.*
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim